Szegfű a gomblyukban

Hága. Népszerűsége miatt nemcsak Beatrix királynő, hanem az egész nemzet vesztette el apját Hollandiában a 93 éves Bernát herceg szerdai halálával.

Mindvégig háborús hősnek tekintettékTASR/AFP-felvételAz országban 1898 óta folyamatosan nők uralkodnak. Az orániai-nassaui család történetében Vilma és édesanyja nyitotta meg a nőkirályok uralkodásának korát. Előzőleg – az 1533-ben született I. Vilmostól az 1890-ben elhalálozott III. Vilmosig – nem jelentett problémát az egyenesági férfiutód, ám III. Vilmos három fia közül egyik sem élte túl apját, és csupán az igen kései születésű Vilma jöhetett szóba uralkodóként. Vilma pontosan fél évszázadnyi országlás után, 1948-ban adta át a trónt egyetlen lányának, Julianna hercegnőnek, akit a most uralkodó Beatrix követett a trónon 1980-ban.

Bernát herceg a hosszú nőuralom miatt már pusztán neménél fogva is kiemelt népszerűségnek örvendhetett tehát, de háborús hőstetteivel, humorával és fáradhatatlan közéleti aktivitásával az évtizedek során ezt sokszorosára növelte. A már tíz évvel ezelőtt is súlyosnak bizonyult betegségét aggódva figyelte a lakosság. A hercegnek külföldiként kellett elfogadtatnia magát a királyi családot imádó holland lakosság körében. Lippe-Biesterfeld Bernát 1911. június 29-én született a németországi Jénában. Immár jogi doktorként, 1937-ben vette feleségül Juliannát, s a háború alatt kapott hercegi rangot Hollandiában. A háború idején Bernát a nácik elleni ellenállás vezéralakja lett új hazájában. Olyannyira aktív volt e mozgalomban, hogy csak anyósa, Vilma királynő határozott utasítására volt hajlandó csatlakozni a Londonba menekült holland királyi családhoz. 1944-ben azonban már a holland hadsereg főparancsnokaként ismét vezette az ellenállást, és jelen volt 1945. május 5-én a németek kapitulációjánál. Gomblyukában utolsó napjaiig ott díszelgett a holland ellenállás jelképe, a fehér szegfű.

A múlt század harmadik negyedében Bernát az ország gazdasági fellendítésében játszott jelentős szerepet, illetve ő volt a hadsereget felügyelő személy a királyi családban. Ám népszerűségét 1976-ban megingatta a Lockheed-botrány, amelynek során azzal gyanúsították, hogy egymillió dollár kenőpénzt fogadott el az amerikai repülőgépgyártó cégtől a hadsereg felszerelésének segítésére. E vád alól végül egy vizsgálóbizottság felmentette, de el kellett hagynia a hadsereget. Ugyanakkor haláláig megmaradt népszerű háborús hősnek a hollandok nagy részének szemében. Kevesen tudják Bernát hercegről, hogy egyik alapítója volt a környezet megőrzésén világszerte fáradozó Természetvédelmi Világalapnak (WWF) 1961-ben, s 1977-ig volt az elnöke.

A konzervatív és szigorú nevelési elveiről is ismert Bernátnak és Juliannának Beatrixon kívül három további lánya is van: Irén 1939-ben, Margit 1943-ban, Mária Krisztina 1947-ben született. Utóbbi betegsége csaknem a házasságába került Bernátnak: Mária Krisztina „holland Raszputyinként” elhíresült orvosa, Greet Hofmans egy időben jelentős befolyásra tett szert Beatrixnál, és csak a kormány erélyes beavatkozása miatt nem sikerült elüldöznie Bernátot az országból.

A négy nőkirálynak – Emmának, Vilmának, Juliannának és Beatrixnak – nagy szerepe volt abban, hogy Hollandiában még mindig növekszik a királyság népszerűsége. Beatrixszal azonban várhatóan véget ér a nőuralom, ugyanis három fia van, lánya pedig nincs.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?