Sokszor nem tudjuk, mit eszünk

Brüsszel |

<p>Az E-számmal jelölt mintegy 2600 különböző adalékanyagból évente körülbelül 3 kg-ot fogyaszt egy átlagos lakos anélkül, hogy tisztában lenne annak káros hatásaival. Mint az Európai Parlament által nemrégiben elfogadott, az élelmiszer-adalékanyagokra, aromákra, valamint enzimekre vonatkozó uniós irányelvcsomag vitájában elhangzott, az adalékanyagok hamis érzetet keltenek a fogyasztókban.</p>

„Olyan élénk és harsogó színeket adnak az élelmiszereknek, amelyek nincsenek jelen a természetben. Ezzel az egészségügyi kockázaton túl lélektani kárt is okoznak például a gyermekeknek, rászoktatva őket a természetellenes ételekre.”
Az új irányelvcsomag célja, hogy a hatékonyabb eljárások elősegítsék az élelmiszer-ipari termékek szabad mozgását az EU-ban, és egyes színezékeknek a csomagoláson történő pontosabb feltüntetésével jobb egészségügyi és fogyasztóvédelmi kereteket biztosítsanak.


Négy új irányelv
Jelenleg az élelmiszer-adalékanyagok felhasználására tucatnyi uniós jogszabály vonatkozik. A négy új irányelv célja, hogy könnyítsen a jelenlegi, meglehetősen komplikált szabályozási rendszeren, korszerűsítse a jogszabályokat, és összehangolja azokat a legfrissebb tudományos eredményekkel.
Az egyik irányelv az adalékanyagok, enzimek és aromák közös, uniós szintű engedélyeztetési folyamatát határozza meg. A másik három irányelv pedig részleteiben foglalkozik ezen három anyagcsoporttal: felsorolja az engedélyezett anyagok listáját, megszabja a felhasználás feltételeit, és lefekteti ezen anyagok csomagoláson történő feltüntetésének szabályait. A jóváhagyott anyagok listáját az Európai Bizottság fogja kezelni, a kockázatelemzést pedig az Európai Élelmiszerbiztonsági Ügynökség végzi el.


Tiltás a bébiételeknél
Asa Westlund (szocialista, svéd) jelentése az édesítőszerekről, ételszínezékekről, tartósító szerekről, antioxidánsokról, emulgeáló szerekről, zselésítő anyagokról és csomagoló gázokról szól. A jogszabály értelmében egy adalékanyag csak akkor engedélyezhető, ha biztonságos, technológiai szempontból szükséges, nem vezeti félre a fogyasztót, és előnyös a vásárló számára. Nem lehet majd adalékanyagokat adni a feldolgozatlan élelmiszerekhez, a bébiételeknél pedig – bizonyos kivételek mellett – az édesítőszereket és színezékeket tiltják be. A tagállamok továbbra is betilthatják az adalékanyagok egyes fajtáit a területükön készített hagyományos ételeknél.
Az első olvasatban folytatott korábbi parlamenti vita óta bővültek a tudományos adatok az azo-színezékeknek a gyermekek egészségére gyakorolt hatásáról. A képviselők ezért ragaszkodtak ahhoz, hogy egyes színezékcsoportokat (E110, E104, E122, E129, E102, E124) a csomagoláson ne csak az E-számmal, hanem figyelmeztető felirattal (például: „Károsan befolyásolhatja a gyermekek figyelmét és teljesítményét”) is jelöljenek.


Nanotechnológia
Az első olvasatban a képviselők külön nanotechnológiai határértékek megállapítását kérték. Ez végül a most elfogadott szövegbe nem került bele, az viszont szerepel benne, hogy ha egy anyag gyártási folyamata megváltozik (például nanotechnológiával megváltoztatják a részecske méretét) akkor teszteljék újra az anyag biztonságosságát.


Természetes aroma?
Aromákat az élelmiszerek ízének vagy illatának fokozására alkalmaznak. Az élelmiszeripar mintegy 2600 nyilvántartott természetes és mesterséges aromát használ. Az új jogszabály szigorúbb feltételekhez köti a „természetes” jelző használatát. Eszerint csak az számít majd természetes aromának, amelynek 95 százaléka természetes eredetű (az Európai Bizottság 90 százalékot javasolt)

Az enzimek használata
Az élelmiszerenzimeket évszázadok óta használják, például sütésnél, sajtok előállításánál. Javítják az étel szerkezetét, külalakját és tápértékét. Egyre fontosabb szerepet játszanak az élelmiszergyártásban, ugyanis kiválthatják egyes vegyi anyagok használatát. Jelenleg az enzimek alkalmazására nincs uniós jogszabály. A most elfogadott szöveg közös szabályokat hoz létre az enzimek értékelésére, engedélyeztetésére és szabályozására. Avril Doyle (néppárti, ír) elfogadott jelentése szerint enzimeket is csak akkor lesz szabad felhasználni, ha ezzel nem vezetik félre a fogyasztókat. A jogszabály értelmében akkor van szó félrevezetésről, ha az élelmiszer frissességét, minőségét, természetességét és tápértékének minőségét enzimekkel manipulálják.


A rendszer működése
Az új adalékanyagok, aromák, és enzimek vizsgálatával párhuzamosan a már forgalomban lévő, mintegy 300 adalékanyagot és a 2600 aromát is folyamatosan tesztelni fogják. A jelenleg engedélyezett anyagok egyelőre a piacon maradhatnak, a vizsgálatok lezárulta után viszont csak a tesztek szerint megfelelő termékek maradhatnak az engedélyezett anyagok listáján. (m, ep-s, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?