<p>Öngyilkossághoz vezethetnek a szép idő első napjai a depressziósoknál, az utána következő, hosszan tartó napos idő azonban véd a tragédia ellen - derült ki egy majdnem 70 ezer öngyilkos adatait elemző osztrák tanulmányból.</p>
Öngyilkossághoz vezethetnek a jó idő első napjai osztrák kutatók szerint
A napsütés belső nyugtalanságot idézhet elő és növelheti az aktivitást, ezért lehet az öngyilkosság "motorja" - írták a Bécsi Orvosi Egyetem kutatói a Journal of the American Medical Association című orvosi szaklapban megjelent tanulmányukban.
A hosszú ideig tartó, napsütéses idő gyógyítóan hat a depresszióra hajlamos emberekre, ám nem az első naptól. "Egy napsütéses időszak 14. és 60. napja között egyértelműen pozitívan hat a napfény, kevesebb az öngyilkosság" - magyarázta Matthäus Willeit, aki kollégájával, Nestor Kapustával együtt a kutatást vezette.
A kutatók az 1970 januárja és 2010 májusa közötti időszak osztrák öngyilkossági adatait elemezték. Egy borultabb időszak után minél gyorsabban kisütött a nap, annál nagyobb veszélyben voltak a sérülékeny emberek - derült ki az adatokból.
A depressziós hajlamúaknál a napfény belső nyugtalanságot, impulzívabb viselkedést idézhet elő, és ahhoz vezethet, hogy az öngyilkos gondolatok valóban öngyilkosságba torkolljanak - foglalta össze Willeit. A kutatás eredményeit a tények is alátámasztják: Ausztriában és sok más országban tavasszal követik el a legtöbb öngyilkosságot.
A majdnem 70 ezer öngyilkosság adatait a kutatók összevetették Ausztria 86 meteorológiai állomásának méréseivel, majd matematikai módszerekkel kiszűrték az egyéb szezonális változások - köztük a munkanélküliség - hatásait, hogy megvizsgálhassák, hogyan befolyásolja a napsütés az öngyilkosságok gyakoriságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.