Nagy falak, demarkációs vonalak

Izrael a napokban megkezdi egy védelmi fal építését Ciszjordániában a palesztin öngyilkos merénylők támadásainak megakadályozására. Az akadályrendszerekből, árkokból és elektronikus felfigyázó rendszerekkel felszerelt falakból álló védelmi létesítmény az Izraelt Ciszjordániától elválasztó demarkációs „zöld vonal” hosszában húzódik majd.

Az ilyesfajta védelmi falnak számos „elődje” van a történelemben, kezdve a kínai nagy fallal, amelyet Krisztus előtt a III. században teljesítettek ki: ez 2700 kilométer hosszúságú, az elágazásokkal együtt pedig 5000 kilométer, általában 8 méter magas és 6-7 méter széles. Több alkalommal is megerősítették, és a Ming-dinasztia idején, amely a XIV-XVII. század között uralkodott, újjáépítették. Az volt a feladata, hogy védje Kína északi határát a közép-ázsiai sztyeppékről érkező nomád népekkel szemben.

Hadrianus fala, amelyet Krisztus után 122 és 127 között építettek, az ĺr-tengertől az Északi-tengerig védte a római birodalom határait a barbár invázióktól három évszázadon át. Árkok vették körül, számos erődítmény, kaszárnya, átfogó katonai infrastruktúra oltalmazta.

A Maginot-vonal 140 kilométer hosszú volt, az 1930-as években építették Franciaország északnyugati határain, és az volt a feladata, hogy megvédje az országot egy német támadástól. Ez a védmű azonban nem terjedt ki a belga–francia határra, így nem lehetett hatásos, és 1940 májusában a német hadsereg nyugat felől megkerülte, majd térdre kényszerítette Franciaországot.

Az Atlanti Fal, a Norvégiától Franciaországig terjedő német védvonal blockhaus-erősségekből állt. 1941 és 1944 között épült, és mint ismeretes, nem tudta megakadályozni a szövetséges erők 1944. júniusi partra szállását.

1961 augusztusában húzták fel a berlini falat, amely az NDK-t az NSZK-tól, a nyugati világot a szovjet tábortól választotta el, és kettéosztotta Berlint. Tizenkét kilométer hosszúságban betonelemekből rakták össze, 137 kilométer hosszúságban szögesdrót alkotta, és az idők során folyamatosan erősítették. 1989. november 9-én „leomlott”, megszűnt funkciója, azóta lebontották. Cipruson a „zöld vonal” választja el 1974 óta a görög cipriótákat a sziget török lakosságától – Nicosia fővárosban egy fal formájában. Ez a demarkációs vonal mintegy 180 kilométer hosszú, és keletről nyugatra nyúlva két szektorra osztja a szigetet.

Belfast, Észak-ĺrország központja a hetvenes évek óta a „békevonal” révén oszlik két részre. A magas beton-, fém- és szögesdrótépítmény a város katolikus lakosságát választja el a protestánsoktól.

A nyolcvanas évek elejétől Marokkó Nyugat-Szaharában több védelmi falat épített a Polisario betörései ellen. A két-három méter magas, kő- és homoképítmény 2300 kilométer hosszúságú. Az utóbbi évek fokozódó illegális bevándorlása ellen védekezve Mexikó és az Egyesült Államok között több palánkot és elektronikus védőrendszert építettek. Tijuana városában például egy 2-2,5 méter magas áthatolhatatlan fémfal emelkedik, amelyet kettős cementfal erősít meg. A szektort 24 órás felügyelet alatt tartja kétezer gépjárműves vagy lovas őr.

Végül magán a Közel-Keleten már létezik a Ciszjordánia peremén tervezett védműhöz hasonló rendszer: Izrael, illetve Jordánia, Libanon és Szíria között.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?