Mindent tudni akarnak, ezért hallgatják le a mobiltelefonunkat

Próbálják ki: beszéljenek olyan dolgokról, amiről korábban még sose, és meglátják, hamarosan már a témába vágó hirdetésekkel találják szemben magukat az online felületeken

Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy beszélgettek valamiről otthon barátok, ismerősök körében, és nem sokkal később a mobiltelefonon, a számítógép vagy a laptop böngészőjében már azzal kapcsolatos reklámok jelentek meg. Tényleg igaz, hogy lehallgatnak a mobiltelefonok mindenkit? Miért teszik, és hogyan tudunk, ill. egyáltalán lehet-e ellene védekezni? Nincsenek jó híreink…

A minap az unokaöcsémmel egy cégalapítás ötletéről beszélgettem, előtte sosem merült fel hasonló téma.

Nem telt bele egy óra, és már meg is jelent az első hirdetés – adótanácsadást, cégalapítást kínált a reklám. 

Korábban is tapasztaltam már hasonlót, akkor azonban olyat kínált a reklám, amire korábban már rákerestem a neten, meglátogattam a témával foglalkozó oldalakat, így nem volt teljesen váratlan. De ennyire nyilvánvalóan még nem bizonyosodott be, a telefon lehallgatja a gazdáját.

Önök is kipróbálhatják, beszéljenek olyan dolgokról, amiről korábban még sose (pilótatanfolyam, kerámiakészítés, krupié-tanfolyam, mongol nyelvlecke stb. – csak néhány tipp, bármi lehet, a lényeg, hogy valami újszerű legyen), és meglátják, hogy hamarosan már a témába vágó hirdetésekkel találkoznak az online felületeken. 

A NordVPN szakértői is tesztelték a jelenséget, az orángutánokról beszélgettek, nem telt bele egy napba, hogy az olyan hirdetésekkel találkozzanak, amelyben állatvédő, konkrétan az orángutánokat megmentő szervezetek kértek támogatást. 

De miért van ez? Tényleg lehallgat bennünket a telefon? Ki és mit akar tőlünk? 

A válasz egyszerű, de még mielőtt rátérnénk a részletekre, fontos megjegyezni, hogy a hazai titkosszolgálatok, bűnüldöző szervek is folytathatnak titkos lehallgatásokat, ám jellemzően ennek oka van (vélt vagy valós), ez teljesen más, mint amiről most van szó.

Attól sem kell nagyon tartani, hogy valaki, vagy valakik – jellemzően az állam – olyan információt tud meg rólunk, amit nem szeretnénk. El kell keserítsük az olvasót, ezek az intézmények, szervek már most is gyakorlatilag bármilyen adathoz hozzáférhetnek, így ezért nincs sok értelme aggódni, vagy emiatt üldözési mániába kergetni magunkat. 

Sokkal nagyobb probléma a fenti jelenség, akkor ugyanis magáncégek élnek vissza a bizalmunkkal, a mindennapi életünkben elhangzó adatokkal, információkkal. Nem arról van szó, hogy a készülék gyártója szeretne hozzáférni a beszélgetésekhez, hanem arról, hogy a nagy cégek, mint a Google, az Apple, a Facebookot üzemeltető Meta és a többiek valójában lehallgatnák a felhasználókat – azért, hogy az őt leginkább érdeklő témákban kínáljon neki hirdetéseket – ezzel juttatva bevételhez az adott vállalatot. Szerintük ez a kényelem és a minőségi szolgáltatás jelképe, ám ezzel sokan vitatkoznának. 

Tény, hogy az illetéktelen, titkos lehallgatás etikátlan és törvénytelen is. Ám a legtöbb felhasználó az alkalmazások telepítésekor nem elég figyelmes, és olyan engedélyeket is megad az appnak – pl. kamera, mikrofon használata –, amit valójában nem is szeretne.

Így egy idő után az okostelefon lesz a legnagyobb kém- és pletykafészek a családban – mindent, a legbelsőbb titkainkat is elárulja a gazdájának... 

Hogyan védekezhetünk? 

Nézzük át a beállításokban, hogy melyik app milyen hozzáféréseket kapott, és deaktiváljuk ezeket. Az unióban elvileg csak olyan appok lehetnek, amelyek egyszerűen lehetővé teszik ezt (az EU-s adatvédelem pont az ilyen visszaélésszerű esetek miatt várhatóan tovább szigorodik). Lehet, ezzel néhány hasznos funkció nem lesz elérhető, de legalább nem férnek hozzá olyan könnyen az adatainkhoz.

Elméletileg, mert az utóbbi napok botrányaiból kiderült, hogy a gyakorlatban akkor is mindent lehallgatnak, ha a felhasználó ezt külön nem engedélyezi (azaz megtiltja). És ez még csak rosszabb lesz, mivel a mesterséges intelligencia mindenből tanulni akar, azaz szinte lehetetlen lesz elkerülni a lehallgatást...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?