Mézszínű, aranyat érő buborékos nedű, melyet úgy hívnak: pezsgő

Elegáns, magas talpú poharakba töltik a habosan pezsgő mézszínű édeskés italt. Azt hisszük, a pezsgő már régen nem a luxusosztály kiváltsága. Minden jeles ünnep, újévköszöntő, sportesemény, névadó, esküvő, üzleti siker vagy akár vidám baráti társaság természetes és nélkülözhetetlen velejárója.

Elegáns, magas talpú poharakba töltik a habosan pezsgő mézszínű édeskés italt. Azt hisszük, a pezsgő már régen nem a luxusosztály kiváltsága. Minden jeles ünnep, újévköszöntő, sportesemény, névadó, esküvő, üzleti siker vagy akár vidám baráti társaság természetes és nélkülözhetetlen velejárója. De vajon tudjuk-e, hogy mit iszunk? A nálunk pezsgőként ismert buborékos bor valóban pezsgő?

Egy barát műve…

Kevesen tudják, hogy a pezsgő feltalálója egy francia Benedek-rendi barát, Pierre Perignon volt (1683–1715). Az ital a véletlennek köszönheti születését. Egyszer, amikor ennek a derék barátnak sok szőleje termett, leve nem fért el a hordókban, ezért a maradék mustot palackokban ledugaszolta. Amikor újra kinyitotta az üvegeket, a dugók hangos durranással kirobbantak, s habzott ki a pezsgő nedű. Perignonnak tetszett az ital íze, ezért kísérletezni kezdett, különféle szőlőfajtákat kevert össze egészen addig, amíg meg nem találta az igazi harmóniát, az italt, amelyet ma az egész világon úgy hívnak: pezsgő.

ĺgy kezdték el gyártani, a vegyi folyamatok ismeretének hiányában azonban a nagy nyomás következtében nagyon sok üveg szétdurrant. A 18. században ezért az üvegek tartalmának fele ahelyett, hogy a nemes urak torkán folyt volna le, még a pincékben kiömlött. Csupán a következő évszázadban sikerült olyan erős üvegeket gyártani, amelyek kibírták az erjedés folyamán keletkezett nagy nyomást. A tizenkilencedik században még nagyon édes italokat gyártottak, mert a pezsgőt általában evés után, desszertként fogyasztották. Később szárazabb fajták jöttek divatba, melyeket a lakoma előtt, fehér húsok vagy halak mellé kínáltak. Nem sok idő telt el, és a pezsgő az ünnepek, a pompa, a gazdagság szimbóluma lett, mert előállítása túlságosan drága és bonyolult volt.

A gazdagság szimbóluma

A nem Franciaországban gyártott italt nem szabad pezsgő néven forgalomba hozni, illetve az ország területén belül is csupán a Champagne vidékén (öszszesen harmincötezer hektár területen) termeszetett szőlőből készült, kb. kétszázötvenféle pezsgő az igazi. 30–140 szőlőfajta keverékéből állítják elő, a minimális érlelési idő tizenöt hónap, a jó minőségű és évjáratú fajtáknál pedig ennek a duplája, vagy akár hét év is lehet. A franciák olyan nagy pezsgőfogyasztók, hogy az országban gyártott összes menynyiség kétharmadát saját maguk isszák meg, csupán a maradék egyharmadot exportálják. S hogy mennyi üveget jelent ez az elfogyasztott mennyiség? Nos, az ital közkedveltsége állandóan növekszik, míg 1997-ben 270 millió üveg kelt el, egy év múlva húszmillióval több, az ezredfordulón pedig újabb negyvenmillióval több. A legexkluzívabb és legdrágább márkák gyártói speciális csomagolásban különleges ajándékokkal kedveskednek a fogyasztóknak, a magasra srófolt árban benne foglaltatik a különleges, gyakran csupán néhány számozott darabban legyártott címkével ellátott palack. Kínálják speciális bőrtokban, bőröndben, afrikai diófából készült kazettácskában, kék piton bőréből készült méregdrága táskában, gyönyörű magas talpú poharakkal, mások velencei üvegbe vagy kristályba töltik a nemes italt, s már a címkéjük is egyedi: híres grafikusok munkái. Hiába, a luxust meg kell fizetni…

Mielőtt durran…

Miként válasszuk ki az Újév köszöntésére megfelelő italt? Hogyan nyissuk ki és mennyire hűtsük le, hogy a legnagyobb élvezetet szerezze?

u Először is tudnunk, kell, hogy szárazabb italt szeretnénk-e, mert ebben az esetben a Brut, ha pedig édesebbet, akkor a Demi sec jelzővel jelzett üveget válasszuk.

u A szakemberek azt javasolják, hogy inkább parafadugóval ellátott flaskót válasszunk, mert tovább bírja a tárolást, mint a mőanyag dugóval bezárt üveg.

u A pezsgőt fektetve, sötét helyiségben, 10-12 oC körüli hőmérsékleten tároljuk.

u Csak az amatőrök nyitják ki az üveget hangos durranással. A pezsgő helyes megnyitása valóságos tudomány. Annak érdekében, hogy a balesetet elkerüljük, egyik kezünkkel fogjuk erősen az üveget, a másikkal pedig mozgassuk addig, amíg ki nem nyílik.

u A pezsgő ideálisan lehűtve az igazi, ez annyit jelent, hogy 6-10 fokos. Az elsőosztályú, „érett” ital lehet ettől kissé melegebb is. Ha váratlan látogatók jönnek, akkor se essünk kétségbe! Ilyenkor az üveget jéggel és vízzel töltött pezsgősvödörbe állítjuk. Fél óra múlva már koccinthatunk is vele. (A hűtőszekrényben tovább tart a lehűtése!) A pezsgőt soha ne tegyük ki sokk hatásának azzal, hogy a fagyasztóba toljuk, s ne próbáljuk elrontani fenséges ízét jégkockákkal! ĺnyencek számára ez a barbarizmust jelentené!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?