Magas olajtartalmú repcefajták

A Saatbau Linz Slovensko Kft. tíz éve van jelen a szlovákiai agrárpiacon, s ez alatt az idő alatt elsősorban a repce- valamint a búza és kukoricafajták vetőmagjának forgalmazásával, termeltetésével és terményértékesítéssel foglalkozott.

A Saatbau Linz Slovensko Kft. tíz éve van jelen a szlovákiai agrárpiacon, s ez alatt az idő alatt elsősorban a repce- valamint a búza és kukoricafajták vetőmagjának forgalmazásával, termeltetésével és terményértékesítéssel foglalkozott. Az idei évre szóló kínálatban a már ismert és bevált fajták mellett új gabona és árpafajtákat is felvonultatnak, többek között a búzafajták közül az Antonius, az Auguitus, a Globus, a Saturnus, Soissana és az Aurolus, a kemény búzák közül a Windur, a tritikálé fajtákból a Versus és a Passus, az őszi árpákból a Leonore, a Nicoletta, az Altona és Vicky, valamint az Agronom őszi rozsfajta szerepel az idei ajánlatukban.

A cég vetőmagkínálatában jelentős tételt alkotnak az olajnövények. A repcefajták közül az egyik legfontosabb fajta a Labrador, amely kiváló terméshozamú, középkorai – kései fajta, s évek óta stabil eredményeket produkál a változékony környezeti feltételek között is. Ősszel erőteljes növekedés jellemzi, ezért növekedésszabályozó alkalmazása ajánlott, ugyanakkor nem fagyérzékeny, kiváló a télállósága. A betegségekkel szembeni ellenálló képessége főleg a szklerotíniás fertőzésekkel szemben figyelemre méltó, a ledőléssel szemben is megfelelő. A magok olajtartalma közepesnél magasabb, s a fajtát kifejezetten a kontinentális légköri viszonyok közötti termesztés feltételeire nemesítették ki, így nálunk a melegebb és hűvösebb feltételek között is sikeresen termeszthető.

A Verona kései, magas olajtartalmú fajta, amely jól viseli a téli fagyokat, ellenálló a ledőléssel szemben, nagyon jó a fómás rothadás és a szklerotíniás fertőzéssel szembeni ellenálló-képessége, egyenletes érésű, a magok olajtartalma 45,5 %.

Az Aviso a korai fajták közé tartozik, kiváló a télállósága, nagyon jó a ledőléssel és a szklerotíniás valamint a fómás fertőzésekkel szembeni elllenállóképesége. Olajtartalma a vizsgálatok során 2 százalékkal haladta meg a kontroll-fajtákét.

A Navajo korai, középkorai fajta, amely nagyon jó regenerációs képességgel és gyors tavaszi növekedési eréllyel rendelkezik. A betegségekkel szembeni elleállóképessége jó, a fajtakísérletek során az egyes termesztési körzetekben a kontrollfajtákhoz viszonyítva 107-109 százalékos termésátlagokat produkált.

A cég kínálatában szereplő repceújdonságok közül ki kell emelni a Canti CS-t, amely 2005-ben a fajtakísérletek során az összes parcellán 5,6 tonnás átlaghozamokat produkált. Az ugyancsak újdonságnak számító Talisman harmadik éve szerepel a hazai fajtakísérletekben (Magyarországon 2006-ban már regisztrálták), terméshozamai nálunk az elmúlt két esztendőben átlagosan 6,23 t/ha-t értek el. Az ES Saphir repcehibrid második éve szerepel a hazai fajtaminősítő kísérletekben és a mért terméshozamok 106-115 százalék közötti eredményeket mutatnak az ellenőrzött fajtákhoz képest. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?