Ma indul a Rosetta

Kourou/Budapest. Mára halasztották a Rosetta európai üstököskutató szonda indítását – jelentették be a Francia Guyanában lévő Kourou űrközpontjában. Az Ariane-5 hordozórakétát, amelynek a világűrbe kell emelnie a szondát, a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt nem bocsátották fel tegnap a kozmoszba.

Kourou/Budapest. Mára halasztották a Rosetta európai üstököskutató szonda indítását – jelentették be a Francia Guyanában lévő Kourou űrközpontjában. Az Ariane-5 hordozórakétát, amelynek a világűrbe kell emelnie a szondát, a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt nem bocsátották fel tegnap a kozmoszba. Az úgynevezett indítási ablak, amelynek az időszakában az űreszközt el lehet indítani úti célja felé, még három hétig nyitva áll. Az Európai Űrügynökség (ESA) szondája a tervek szerint 2014-ben éri el a Csurjumov-Geraszimenko üstököst. Szakértők szerint az űrkutatásban történelmi küldetésről van szó, mivel ez lesz az első űreszköz, amely egy üstökös magja körül kering, és robotot juttat annak felszínére.

A szondát 14 európai ország és az USA félszáz kutatóintézete, cége építette, köztük több magyar, amelyek az 1980-as években a Halley üstökös tanulmányozására indított VEGA űrszondák építésében és az adatok fizikai értelmezésében való részvételükkel tettek szert ismertségre. Az üstökös közelébe érve a szonda két részre válik szét, egyik egysége (orbiter) az üstökös körül kering, a másik, a Philae robot leereszkedik az üstökös felszínére. Eredetileg tavaly januárra tervezték az expedíció elindítását, de az Ariane-5 hordozórakétával támadt műszaki gondok miatt akkor inkább átmenetileg lemondtak az indításról, semmint hogy kockáztassák a vállalkozás egészét. Emiatt új célpontot is kellett keresni, az eredetileg kiszemelt Wirtanen üstökös helyett, és így esett a választás a sok tekintetben hasonló, 1969-ben felfedezett Csurjumov-Geraszimenko üstökösre.

A magyar tevékenység döntő hányada a Philae leszállóegységhez kapcsolódik. A legnagyobb feladat az egység központi számítógépének kifejlesztése volt, amit a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetben (RMKI) végeztek el. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szélessávú Hírközlő Rendszerek Tanszékén a Philae fedélzeti ellátó és energiaelosztó rendszertervét készítették el. A KFKI Atomenergia Kutatóintézet (AEKI) munkatársai két tudományos műszer tervezésében és elkészítésében vettek részt. Az RMKI a Rosetta orbiterre kerülő, öt különböző érzékelőt tartalmazó plazma mérőrendszer létrehozásában is vállalt feladatot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?