Apám vadászgazda hírét, ízes paraszthumorát környékszerte ismerték. Vadászkalandjairól oly izgalmas, fordulatokkal teli elbeszéléseket kanyarított, hogy a hallgató részesévé vált a természet csodáinak. A hatvanas évek elején történt, hogy a falu vadásztársaságához külföldi vadászok érkeztek.
ĺzekről, szagokról másodszor
Anyám ünneplőben sürgött-forgott, s már illatozott is a konyha. Mi, lányok előre örültünk a jó falatoknak, no meg, hogy hétköznap is húst ehetünk. Nem így a vendégek! Húzták az orrukat, esznek ők húst otthon eleget. A tolmács értésünkre adta, hogy a falu néphagyományos ételeit szeretnék megkóstolni vacsorára. Amint magunkra maradtunk, összedugtuk a fejünket. Sose tűnődtünk azon, mi lehet a falu ősi eledele. Megvizsgálva készleteinket, a kerítésről ezerszám lógó óriásbabra voksoltunk. Savanyú bableves, krumpligörhönnyel, ezt neveztük ki az étkek hagyományőrzőjének. Az óriásbab belseje, mint a legfinomabb sült gesztenye omlott a szájban. Egy regimentnek való fogyott belőle. Hogy mi történt ezután... Csak azt tudom, hogy a tolmács jóslata ellenére a hölgyek és a férfiak is, erénycsősz nélkül is külön szobában aludtak.
Apám szája szögletéből még másnap sem tűnt el a mosoly.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.