Kevés a raktárkapacitás

Annak ellenére, hogy az unió piacszabályozási rendszerében az intervenciós felvásárlást elsősorban arra az esetre találták ki és veszik igénybe, ha a normális piaci viszonyok között a termelők nem tudnák értékesíteni a terményüket, nálunk a termelők zöme idén még ettől a módszertől várta és várja a

Annak ellenére, hogy az unió piacszabályozási rendszerében az intervenciós felvásárlást elsősorban arra az esetre találták ki és veszik igénybe, ha a normális piaci viszonyok között a termelők nem tudnák értékesíteni a terményüket, nálunk a termelők zöme idén még ettől a módszertől várta és várja a túlkínálat miatt pangó piacon az értékesítési gondjaira a megoldást. Az ágazatban uralkodó pénzhiányos állapotok miatt ugyanis gyakorlatilag ez az egyik legmegbízhatóbbnak tartott terményértékesítési mód, mivel az idevonatkozó előírások alapján az intervencióba felvett terményért a beszállítást követő 35 nap múlva az ügynökség megkezdi az áru értékének kifizetését. Mint ismeretes, az intervenciós terményfelvásárlás minden évben november 1-től kezdődik, s az intervencióba felvásárolt terményeket az intervenciós ügynökség által meghatározott idő- és ütemterv szerint kell beszállítani az intervenciós központok raktáraiba.

Az idei intervenciós felvásárlásban az ügynökség több mint 20 millió korona értékű árut finanszírozhat, a rendszer működése azonban egyelőre akadozik. Elsősorban azért, mert az intervenciós raktárak a november végéig beküldött jelentések szerint többnyire tele vannak, mivel a raktározók saját terményüket, vagy a raktári zálogjegyekkel finanszírozott ideiglenesen felvásárolt terményt tartják bennük, amelynek egyelőre nem akar mozdulni a piaca. Szabad piaci kapacitások egyelőre inkább a keleti országrészben vannak, oda viszont a szállítási költségek miatt délnyugatról nem lenne célszerű elszállítani a terményt.

Mivel a gabonapiacok az egész unióban telítettek, a tárca vezetése ezért a jelenlegi készleteknek harmadik országokban történő értékesítésétől várja a piaci mozgások beindulását, a raktárkapacitások felszabadulását.

Ennek érdekében a közép-európai országok (Magyarország, Csehország, Szlovákia és Ausztria), amelyeknek nincs közvetlen tengeri kikötőjük, azzal a kéréssel fordultak az unió brüsszeli közponjához, hogy a gabona tengeri kikötőkbe való elszállításához (a mi esetünkben a rotterdami kikötőbe) uniós forrásokból biztosítsanak hozzájárulást a szálítások költségeinek fedezéséhez. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?