A szlovákiai turisták számára továbbra is Horvátország a legkedveltebb úti cél, és tekintettel a közelségére, ez az az ország, ahová a legtöbben autóval utaznak. Mire számíthatunk, ha saját kocsival vágunk neki az útnak?
Inkább itthon tankoljunk!
A sztrádahasználati díjat tavaly óta enyhén megemelték, így csak Horvátországban akár 1000 koronának megfelelő kunát fizetünk, mire elérjük úti célunkat. Ha Magyarországon is autópályán szeretnénk utazni, akkor négynapos matricát éri meg venni, ami a turistaszezonban 1520 forint, vagyis mintegy 228 korona.
Ne feledjük, Horvátországban július-augusztusban van a főszezon, s szombatonként van turnusváltás, így ezeken a napokon lehetnek kisebb-nagyobb fennakadások a közlekedésben, nem beszélve a kompokra való hosszabb várakozási időről. Az autópályadíjakról és a forgalomról részletesen a www.hak.hr és www.hac.hr, a kompok menetrendjéről és díjairól pedig a www.jadrolinija.hr weboldalakon lehet tájékozódni.
A legnagyobb megengedett sebesség lakott területen 50 km/óra, lakott területen kívül 90 km/óra, autópályán 130 km/óra, lakókocsit vontató gépjárművek és autóbuszok számára pedig 80 km/óra. Ezeket érdemes betartani, máskülönben akár 15 ezer koronára is megbüntethetnek. Főként a iskoláknál kell vigyázni, ezek környékén előszeretettel mérnek a horvát rendőrök.
A 95-ös ólommentes benzin literjéért 8 (1 kuna kb. 5,1 Sk) kunát kérnek, a 98-as ólommentes literje 8,75 kuna, a gázolaj literjéért pedig 7,17 kunát kell fizetni. A benzinárak azonban folyamatosan változnak, ráadásul a kutak között is jelentős különbségek lehetnek, így érdemes mindig alaposan utánaszámolni, hogy hol tankolunk.
Ha Horvátországba Ausztrián keresztül utazunk, mindenképp érdemes még Szlovákiában tankolni, hogy Ausztriában ne kelljen benzint vennünk. Szlovéniában ugyanakkor megéri tankolni, hiszen ott nemcsak a szlovák, hanem a horvát benzinkutaknál is alacsonyabb árakat kínálnak. Magyarországon ugyan nem sokkal magasabbak a benzinárak, ám ha nem akarunk feleslegesen forintot váltani, akkor szintén érdemes még itthon tankolni. Egész más a helyzet, ha gázolajra működik a kocsink. Akkor nyugodtan tankolhatunk Ausztriában és Magyarországon is, hiszen szomszédainknál lényegesen olcsóbban juthatunk hozzá ehhez az üzemanyaghoz. A gázolaj olcsóbb Horvátországban és Szlovéniában is. A benzinkutakkal egyébként érdemes vigyázni. Tavaly ugyan már gőzerővel építették a benzinkutakat a sztrádák mellett, de szlovákiai viszonyokra senki se számítson: érdemes időben és sokat tankolni. A benzinkutak naponta 7–19 vagy 20 óra között tartanak nyitva, nyáron 22 óráig. A nagyobb városokban és nemzetközi utakon egész napos a nyitva tartás, autógázt is lehet tankolni.
A fényszóró használata városon belül és kívül egyaránt a nap 24 órájában kötelező. Vezetés közben természetesen tilos a mobiltelefon használata, a megengedett alkoholszint pedig 0,000 ezrelék.
Az elmúlt évek legnagyobb változását az európai közlekedési szabályokban a fényvisszaverő mellény jelentette. Egyre több országban követelik meg az autósoktól, hogy legyen náluk a neonsárga mellény.
Ausztriában már tavaly is kötelező volt, idén azonban a horvát rendőrök is kérhetik. Elég azonban, ha az autóban egy ilyen mellény van. Büntetésre számíthat mindenki, aki e mellény nélkül száll ki országúton vagy autópályán lerobbant autójából, de Ausztriában már az is szabálysértés, ha nincs az utastérben.
Hétfői számunkban további hasznos információkat olvashat-nak a témával kapcsolatban.
MENNYIBE KERÜL AZ ÚT?
Útvonal
Ipolyság– Ipolyság– Ipolyság–
Split Makarska Dubrovnik
Hossz (km) 856 913 1070
Idő (órában) 9:20 10:50 13:30
Benzinfogyasztás (l) 59,1 60,25 68,5
Összár oda és vissza (Sk) 7857 7944 8618
Táblázatunkban a Sme napilap által elvégzett teszt eredményeit vettük alapul, amihez egy Škoda Octavia gépkocsit használtak, amelynek a fogyasztása 100 kilométerenként 6,4-7 liter benzin volt. Az összár tartalmazza a magyar és horvát autópályák használatát, a benzinköltségeket, a parkolási díjakat és egyéb járulékos költségeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.