A szívünkre általában negyvenéves korunk után kezdünk odafigyelni, pedig az érelmeszesedéses már minden hatodik tinédzsernél megfigyelhető – figyelmeztet a kardiológus.
Így maradhat egészséges a szíve – egy szívorvos adott tanácsokat
Ami a szív- és érrendszeri betegségeket illeti, a férfiak valamivel nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint a nők. A férfiaknál ugyanis a természet kevesebb ösztrogén hormont biztosít, amelyből a nők – legalábbis a menopauzáig – lényegesen többet termelnek. „Az ösztrogén bizonyos mértékig védő hatással bír ebben a tekintetben. A menopauza után azonban a nők utolérik a férfiakat a szív- és érrendszeri betegségekben” – mondja Dr. Ivan Majerčák kardiológus és belgyógyász, Kassáról.
Azonban a kockázati tényezők, amelyeket mi magunk is befolyásolhatunk – különösen az elhízás, a sózás, az alkoholfogyasztás, a mozgás vagy a stressz – mindkét nemre egyformán hatnak. Rajtunk múlik, hogy ezek milyen mértékben avatkoznak be az egészségünkbe.
A vörösbor és a szív mítosza
Bizonyára Ön is hallott már arról, hogy a vörösbor mértékletes fogyasztásával javíthatjuk a szív- és érrendszerünk egészségét. Jóváhagyja-e a kardiológus a vacsorához fogyasztott pohár bort? „Sajnálom, de az orvostudománynak nem sikerült bebizonyítania, hogy az alkohol egészséges lenne. A kutatók odáig jutottak, hogy a napi egy üveg vörösbornak bizonyos szívvédő hatása van” – mondta az orvos.
Minél több év, annál kevesebb étel
Léteznek azonban olyan megelőző intézkedések, amelyeket a kardiológus mindenképpen javasol. Például, hogy az életkor előrehaladtával csökkentsük az adagokat a tányérunkon. „Az életkor előrehaladtával csökken az alapanyagcserénk energiafelhasználása. Egyszerűen fogalmazva: kevesebbet kellene ennünk. Az az ételmennyiség, amit egy tizenöt éves fiú elfogyaszt, nem felel meg egy hatvanéves férfinak, mert attól hízni fog” – magyarázza.
Az idősebbek egy dologban mégis példát vehetnének a fiataloktól
„A súlyzókat inkább fiatal férfiak emelgetik az edzőtermekben, pedig az erőnléti edzés, akár könnyebb súlyzókkal is, idősebb korban is nagy jelentőséggel bír. Fontos megtartani az izomtömeget. A mozgás talán a leguniverzálisabb gyógyszer, amit szívünk érdekében felírhatunk magunknak. És ez minden életkorban igaz” – mondja a szakember.
Figyeljük a derékbőséget – ez a legfontosabb
Talán meglepő lehet, de Dr. Majerčák szerint a szív egészsége szempontjából a legfontosabb paraméter a derékbőség. „Ma a gazdaságilag aktív felnőtt lakosság kétharmada túlsúlyos vagy elhízott. A hasunkban található zsír, egyszerűen szólva, halálos. Egy egyszerű mérőszám annak megállapítására, hogy Önt is érinti-e ez a probléma, ha elosztja a derékbőségét a magasságával. Ha az eredmény 0,5 vagy kisebb, azaz a dereka kisebb, mint a magassága fele, akkor rendben van.”
A túl sok só elhízáshoz vezet
„Ami az étrendet illeti, úgy gondolom, nálunk a legnagyobb probléma a só. Bár a napi ajánlott sóbevitel 3–5 gramm, Szlovákiában átlagosan napi 15 gramm sót fogyasztunk fejenként, beleértve a csecsemőket és a gyerekeket is. Ugyanakkor túl kevés gyümölcsöt és zöldséget eszünk” – tette hpzzá.
Vigyázzunk a cigarettával, még ha nem is dohányzunk
Senki sem kérdőjelezi meg, hogy a dohányzás káros az egészségre. Azonban, ha nem akarunk ártani a szívünknek, nemcsak hogy nem szabad dohányoznunk, de kerülnünk kell a dohányosok társaságát is.
A stressz mértékkel hasznos, de fontos megtanulni csökkenteni
„A stressz valójában terhelés, és egy bizonyos természetes fizikai és lelki terhelés normális és alapvetően hasznos. Ha hosszú távon a lelki terhelés kerül túlsúlyba, és nem ellensúlyozzuk rendszeres testmozgással, relaxációval vagy alvással, csökken a stresszhez való alkalmazkodóképességünk. Ezáltal nehezebben birkózunk meg a tartós lelki megterheléssel” – magyarázza az orvos.
A mozgás az egészség alapja, így a szívé is
Dr. Majerčák szerint az életmódunk az étrendből, a mozgásból, a relaxáció képességéből és az alvás rendszerességéből áll össze. Ezek mind hozzájárulnak a jó szív- és érrendszeri egészséghez. Ha eddig elhanyagoltuk is, sosem késő változtatni rajta. A szakértő szerint az abszolút alap a rendszeres testmozgás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.