Húsvéti szimbólumok a fazékban

Közeleg a keresztény világ legszebb ünnepe, a húsvét, melynek egyik szimbóluma a tojás. Mi, európaiak nem igazán becsüljük, pedig a madarak innen-onnan csipegetésének köszönhetően nagyon sok fontos tápanyagot tartalmaz.

Ugyan ki gondolná, hogy valamennyi szárnyas közül a tyúk a legszorgalmasabb tojó. Egy sárga pihés kiscsirke ugyanis már megszületése pillanatában ötezer mikroszkopikus méretű tojást hordoz magában.

Ma is élő népszokásaink számos tojással kapcsolatos eleme a pogány hitvilág öröksége. Húsvétkor a sonkával és a kaláccsal együtt sok helyütt még a főtt tojást is megszentelik manapság a templomban. A lányok pedig színesre festettet adnak annak a legénynek, aki meglocsolja őket, de igazi varázserejében már csak kevesen hisznek.

Tojásfajták

A legelterjedtebb, legközkedveltebb a tyúktojás. Egy tyúk az élete során körülbelül kétszáz tojást tojik, de a világhírű White Leghorn fajta évenként háromszázzal ajándékozza meg gazdáját. A fácán mindössze hatvan-nyolcvan tojást tojik egy tenyésztési idény alatt, míg mindössze húsz-harmincra számíthatunk egy libától egész rövidke életében. Igaz, ami igaz, a libatojás súlya húsz deka is megvan esetenként. A tojás ideális tárolási hőfoka 7-13 °C. Valamennyi fajta gömbölyű felén néhány légbuborék látható, s ez, valamint az a tény, hogy a porózus héjon keresztül több levegő jut a belsejébe, meghosszabbítja az élettartamát. A frissességét könnyen ellenőrizhetjük, ha vízzel telt edénybe rakjuk. A friss tojás laposan az oldalára fekszik. Egyhetes korában a gömbölyűbb vége kissé megdől, a két-három hetes tojás már függőlegesen áll, az öt-hat hetes pedig lebeg a víz tetején, figyelmeztetve, hogy vigyázat, mert romlott. A fürjtojás, ami nem sokkal nagyobb, mint egy duzzadt cseresznyeszem, a nagyüzemi keltetésnek köszönhetően ma már igencsak könnyen hozzáférhető. Elsősorban hidegtálak, szendvicsek és ünnepi fogások díszítésére való. Szépséges mintázata miatt héjában főzve is felhasználják.

A nyúl

Ma már több üzletben kapható nyúlhús, és számos kitűnő étterem étlapján is fellelhetőek a házinyúlból készült fogások. A házinyúl zsenge húsa nem csak hogy kellemes gasztronómiai élményt nyújt, hanem igencsak zsírtalan és koleszterinszegény is. Fehérjében nagyon gazdag, gyorsan elkészíthető, és könnyen emészthető, ezért aztán a diétás, sőt fogyókúrás étrendbe is illik. ĺze és illata semleges, így változatos fűszerezéssel ki-ki saját ízlésének megfelelően ízesítheti. Szinte minden porcikája jól felhasználható, a csontjából, a lapockából és aprólékából kitűnő levest, nemesebb részeiből (hátsó comb, gerinc) pedig számtalan mediterrán és hagyományos fűszerezésű fogást készíthetünk. Lássunk hát ezekből kettőt!

Mustáros nyúl

Hozzávalók:

1 egész házinyúl, 8 evőkanál erős mustár, 6 vékony szelet füstölt szalonna, 2 dl tejföl, 4 evőkanál fehérbor, 1 evőkanál vaj, néhány tárkonylevél, 1 késhegynyi Cayenne bors, só, valamint őrölt fehér bors.

Elkészítése:

A sütőt 220 °C-ra előmelegítem. A megmosott nyulat pedig jó szárazra törlöm, belsejét sóval és borssal jól bedörzsölöm. Utána bekenem 4 evőkanál mustárral, és aztán néhány tárkonylevelet szórok rá. Ezután pedig szalonnaszeletekbe tekerem, és konyhai zsineggel jól összekötöm. A húst egy kivajazott serpenyőbe fektetem és befedem, majd a sütőben egy órán keresztül párolom. Az utolsó 5 percben a szalonnát lebontom róla, és a húst fedetlenül, barnára pirítom. A tejfölt a megmaradt mustárral és a Cayenne borssal jól összekeverem. A pecsenyelevet pedig a borral felöntöm és felforralom. A tejfölös mustárt hozzáadom, és aztán addig főzöm, míg jó sűrű mártás nem lesz belőle. A megsült nyulat kicsontozom, a gerincét felszeletelem, végül a mártást külön tálalom mellé.

Nyúlcomb provance-i módon

Hozzávalók:

4 hátsó nyúlcomb, 4 dl száraz fehérbor, 4 db nagy paradicsom, 12 szem kimagozott fekete olajbogyó, valamint 4 apróra vágott ringli, 2 evőkanál olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 2-2 ág kakukkfű és rozmaring, só, őrölt fekete bors.

Elkészítése:

A nyúlcombokat meghintem sóval és borssal, utána 200 °C-ra előmelegítem a sütőt. Közben a paradicsomok héját lehúzom, magját eltávolítom, húsát pedig darabokra vágom. Az olívabogyókat félbevágom, az olajat egy párolóedénybe öntöm. A húsdarabok mindkét oldalát megpirítom az olajon, zúzott fokhagymával, rozmaringgal, kakukkfűvel megszórom, majd pedig borral jól meglocsolom. Lefedem és a sütőbe tolom, 15-20 percig párolom. A ringlit, a paradicsomot, valamint az olívabogyót hozzáadom és jól elkeverem. Kb. 10 percig fedetlenül sütöm, közben a saját levével locsolgatom. A húst az edényből kivéve néhány percig pihentetem. A mártást pedig erős tűzön jó sűrűre forralom. Utána a húst a csontról kis szeletekben levágom, és előmelegített tálra téve a mártással megöntözöm. Friss kenyérrel kínáljuk, úgy a legfinomabb!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?