Egyes hazai munkáltatók külföldi középiskolát vagy egyetemet végzett, leendő alkalmazottaiktól megkövetelik a végzettséget igazoló okiratuk elismertetését, vagy a diplomájuk honosítását. A külföldön szerzett bizonyítványok és oklevelek hazai elismertetése több esetben hosszan tartó és bonyolult folyamat.
Hosszú diplomaelismertetési harc
Ilyen esetben vagy nem sikerül a honosítás, vagy pedig a bemutatott diplomát nem ismerik el teljes értékű felsőfokú végzettséget igazoló okiratként.
Egy példával megvilágítva: előfordulhat, hogy Szlovákiában a külföldi felsőoktatási intézmény által ötéves, azaz felsőfokú mesterképzésben kiadott egyetemi oklevelet legfeljebb csak a hároméves, vagyis a felsőfokú alapképzésben kiadott, „bakalár” (rövidítve: „Bc.”) címet tanúsító oklevéllel egyenértékűként ismerik el. A munkavállaló szempontjából azonban ez is csak félsiker, mivel ha a szakterületén helyezkedik el, csak az elismert végzettségének megfelelő fizetést kaphat.
Leegyszerűsítve: olyan, mintha „félbehagyta” volna a tanulmányait, és így nem tarthat igényt a diplomásoknak járó bérre. Ilyen esetekben megtörténhet, sőt, nagyon gyakran előfordul, hogy az illető pályakezdő, magasan képzett szakember, megunva a hazai hivatalok packázásait, inkább külföldön vállal állást; ott, ahol elismerik végzettségét, vagy egyáltalán nincs szükség honosításra a munkavállalásnál.
A honosítás ügye alighanem sokakat érint, mivel a szlovákiai fiatalok jelentős hányada külföldön folytatja tanulmányait.
Az 1989 utáni politikai változásoknak köszönhetően, a határok megnyílásával, főként azonban uniós csatlakozásunkkal szabadabbá vált az út külföldre. Ennek eredményeként egyre többen folytatnak külföldön tanulmányokat, és kérik azt követően az ott szerzett végzettségük, szakképzettségük hazai elismerését.
Kihez fordulhatunk?
Az Ekvivalencia és Információs Központ postai elérhetősége:
Ministerstvo školstva SR, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní, Stromová 1, 813 30 Bratislava
Telefonszám: 02/59238123
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.