Forrás: Markíza, STVR, TA3, JOJ 24
Fico nem akar több vitát vasárnap – miközben százezrek kíváncsiak a politikusok párharcaira

Robert Fico kormányfő véget vetne a vasárnapi politikai vitaműsoroknak. Úgy véli, a vasárnap a nyugalom napja, és nem ilyenkor kellene a közügyeket kivesézni. A felvetéssel még egy ellenzéki párt is egyetért. Az emberek jelentős része viszont szereti a vasárnapi vitákat, derül ki az adatokból.
Jelenleg négy politikai műsort is figyelemmel követhetnek a tévénézők vasárnaponként. Minden bizonnyal tehát nagy az igény ezekre, hiszen a közszolgálati televízión (STVR) kívül az egyik legnépszerűbb szlovák kereskedelmi adó (Markíza) és hírszolgáltatásra specializálódott csatornák (TA3, JOJ 24) is saját formátumú vitaműsort kínálnak az embereknek. Előrevetítem: a számok is bizonyítják, hogy aránylag sokan nézik a közszereplők beszélgetéseit.
Úgy fest viszont, hogy ez Ficót nem hatja meg. Szerinte ugyanis vasárnap mellőzni kéne a politikát. A dolog pikantériája, egészen érdekes módszert választott a miniszterelnök, annak érdekében, hogy véget vessen a vitaműsorok szlovákiai hagyományának:
vasárnaponként délelőtt sajtótájékoztatót tart, és egészen addig így tesz, amíg nem születik egyezség a pártok vezetőivel a vitaműsorok bojkottjáról.
Eddig két egymást követő hétvégén állt kamerák elé a kormányfő, és a legutóbbin ismételten megerősítette ezen szándékát. Szerinte a vitaműsorokat munkanapon kellene inkább sugározni.
Ficót azonban – saját bevallása szerint is – nemcsak azt bosszantja, hogy a média kvázi megzavarja a polgárok pihenőnapját, hanem az is, hogy túl sokszor hangzik el a neve negatív kontextusban.
Mennyien nézik a vasárnapi vitaműsorokat?
A legnézettebb politikai vitaműsor vasárnaponként az O 5 minút 12 – derült ki a mediálne.sk február végi elemzéséből. Ez alapján átlagosan több mint 400 ezer 12 év feletti személy nézi a Marek Gudiak vezette műsort a köztévé egyes csatornáján, valamint az STVR :24 csatornáján.
A Markíza sem marad el mérföldekkel: a Na telo átlagos nézőszáma 317 ezret tesz ki a releváns korcsoportban. A harmadik helyre a TA3 V politike műsora fut be 190 ezer nézővel átlagosan.
Nem túl meglepő módon a januárban indult Politika24 a JOJ 24 kínálatában a legkevésbé nézett: 86 ezer az átlagos nézőszám a 12 év feletti korosztályban. Ez egyébként az egyetlen a felsorolt műsorok közül, ahol az adott politikus „csak” a műsorvezetővel száll ringbe.
A négy politikai vitaműsor átlagosan csaknem egymilliós nézettséget eredményez, nem csoda tehát, hogy a kereskedelmi tévéink szorgalmazzák a kamerák előtti vitákat.
Az pedig magától értetődő, hogy egy, a bevételt szem előtt tartó vállalat, azt sugározza, ami leköti vagy bevonzza az embereket.
Ha a polgárokat nem érdekelné, hogyan esik egymásnak egy-egy politikus, akkor biztosra vehetjük: sem a Markíza, sem a JOJ, de a TA3 sem hívna be közszereplőket ilyen rendszerességgel.
Morális dilemma?
Le kell szögeznünk, hogy egy miniszterelnöknek alapvetően semmi köze ahhoz, hogy mit, hogyan és mikor közvetítenek az egyes adók, pláne a kereskedelmiek. Véleménye nyilván lehet, de Fico jelenleg erkölcsi kérdést csinál egy javarészt gazdaságiból.
„A társadalom jelenlegi helyzete nem teszi lehetővé, hogy ilyen agresszivitással folytassuk, mint amit most is tapasztalunk – még vasárnap is” – fogalmazott Fico.
A vasárnap viszont nemcsak egy szimpla munkaszüneti nap. A keresztény kultúrkörben vallási töltettel bír, mert maga a vallás határozza meg ezt a nyugalom napjaként. Ha így közelítünk a témához, nem váratlan, hogy a KDH, azaz a kereszténydemokraták is támogatják Fico tervét.
Úgy véljük, hét közben elegendő lehetőségük van a politikusoknak a médiaszereplésre, a KDH ezért kész támogatni a politikai vitaműsorok nélküli vasárnapot
– állítja a mozgalom.
Ebből is láthatjuk, hogy a probléma nagyban hasonlít például az üzletek vasárnapi nyitvatartásának időnként visszatérő kérdéséhez.
Sok a vita, de kimaradni nem akarnak
Bár a koalíció több képviselője egyetért Ficóval, hogy túl sok a politikai program, de azzal nem feltétlenül, hogy ez ellen fellépve, tudatosan kimaradjanak belőlük.
Jó példa erre Matúš Šutaj Eštok, a második legerősebb kormánypárt, a Hlas elnöke. Vasárnap arról posztolt a Facebookon, hogy
a vasárnap a családé, nem a politikai vitáké.
Kifejtette: „nem kellene Szlovákiát a politikával és főleg azokkal a végtelen vitákkal idegesíteni, így sokkal békésebb lenne az ország. Befejezhetném a legót, amit a fiammal építettünk”.
De azt is egyértelművé tette, hogy a televíziós vitákat azért nem fogja ilyen megfontolásból elkerülni.
Ha a sajtó azt mondja, hogy ezeket a vitákat egy másik napra tegyük át, akkor ezt teljes mértékben tiszteletben fogom tartani. De addig nyíltan fogok kommunikálni önökkel, ahogy eddig is tettem
– fogalmazott a belügyminiszter.
Mi lenne velünk vitaműsorok nélkül?
Igazából nem szükségszerű, hogy vasárnaponként farkasszemet nézzenek egymással politikusok a különböző stúdiókban. Számos olyan országot találunk a világban, ahol ennek a műfajnak nincs hagyománya. Gondoljunk csak Magyarországra: általában a választások előtt kerül sor ilyesfajta összecsapásokra, de a mindennapokban sokkal inkább egy riporterrel találja szemben magát az adott politikus, ha egyáltalán.
Ebből azonban nem lehet egyenes arányossággal levonni azt a következtetést, hogy ha nincs vitaműsor, rosszabb is a sajtószabadság helyzete – még ha Magyarország értékelése általánosan rosszabb is mint Szlovákiáé. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) ennél több – és relevánsabb – szempontot vesznek figyelembe jelentésükben: a sajtó függetlenségét, a politikai környezetet, az esetleges fenyegetéseket, az átláthatóságot és így tovább.
Magyarán:
a demokrácia nem attól függ, hogy lesz-e vasárnap közéleti vita a tévében. A gond abban áll, hogy a piaci mutatók azt jelzik, van rá kereslet. Fico pedig ebbe próbál beleszólni, ami akár az újságírók és tartalomgyártók autonómiájába való beavatkozásként is értelmezhető.
Ilyen erővel azt is szorgalmazhatná a miniszterelnök, hogy vasárnap ne sugározzanak akció filmeket a tévében, mert az felkavarhatja az emberek lelki világát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.