Kérdések és válaszok - A Dôvera egészségbiztosító tanácsadó rovata – 13. rész

dovera

„47 éves vagyok, és reggel, ébredés után fáj a jobb sarkam. A fájdalom viszonylag gyorsan elmúlik, de rendszeresen visszatér. Az ortopéd orvosom szerint ez kezdődő sarkantyú is lehet. Vannak olyan gyakorlatok, amelyek segíthetnek?”

Válaszol:  Katarína Hanuliaková, fizioterapeuta


Lehetséges,hogy kezdődő sarkantyúról vagy úgynevezett plantáris fasciitisről van szó, amely gyakran megelőzi azt. Ez a talp alatti fascia túlerőltetése és gyulladása. Főként reggel, ébredés után jelentkezik fájdalom, amikor az ember rálép a lábára. A nap folyamán a fájdalom, különösen a kezdeti szakaszokban, elmúlik, ahogy „bemelegszik" a láb. Fontos, hogy figyeljünk ezekre a tünetekre, és ne hagyjuk figyelmen kívül őket. Ideális esetben érdemes felkeresni egy fizioterapeutát, aki segíthet a terápiás terv kialakításában. Hasznosak lehetnek a protézisek és gélbetétek a cipőkben, a jegelés a fájdalmas területen, a kinezió-tapasz alkalmazása a tehermentesítéshez, valamint a masszázs és a láb mobilizálása. Segíthetnek a talpi fascia nyújtógyakorlatok és a vádli izomzatának erősítése. A plantáris fasciitis és a sarkantyú leggyakrabban hosszú távú túlterhelés következtében alakul ki, például nem megfelelő sportterhelés, gyakori aszfalton futás, helytelen járásmina vagy túlsúly miatt. A teljes körű fizioterápiás kezelés során fontos dolgozni a láb területén, de a test egészének terhelésével is. Emellett ajánlott a járásminta korrigálása. Ha ezen életmódbeli intézkedések ellenére néhány héten belül nem csökkennek a tünetek, akkor lökéshullám-terápia is szóba jöhet.

„Hogyan beszéljünk a gyerekekkel az erőszakról és tragédiákról, amelyekkel szinte naponta szembesülnek? Felhívjuk rájuk a figyelmet, és elmagyarázzuk, vagy inkább védjük őket tőle, és kapcsoljuk ki a híreket?”

 

Válaszol: Michaela Kravcová, pszichoterapeuta, Hedepy


A gyermekeket egy bizonyos életkorig céltudatosan kitenni a hírek nézésének nem megfelelő, mivel a negatív információk túlzottan megterhelhetik őket. Az erőszakkal és tragédiákkal kapcsolatos hírek fő érzelme a félelem. A gyermek azonosulhat az áldozattal, és attól tarthat, hogy vele is megtörténhet ugyanez. A hírek ráadásul gyakran nem magyarázzák el az eseményeket, csak tömören közlik azokat. Legalább az iskolakezdésig a gyerekeknek nem kellene híreket nézniük. Idősebb gyermekek esetében is jobb, ha az ilyen eseményekről szülő jelenlétében értesülnek, aki érzékenyen el tudja magyarázni, mi történt, és segít megérteni az eseményt.
Természetesen nem tudjuk teljesen megóvni a gyerekeket a negatív információktól, és nem is helyes. Fontos, hogyan kommunikálunk velük a „rossz dolgokról”. El kell magyarázni az események okait, ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a világban sok kellemes és pozitív dolog is történik. A gyermeknek lehetőséget kell adni a kérdezésre is. Fontos a szülő hozzáállása is az erőszak és a tragikus események témájához. Ha a szülő túlérzékenyen és szorongva reagál a világ eseményeire, ezeket az érzelmeket könnyen átviheti a gyermekére. A gyermeknek éreznie kell, hogy biztonságban van a szüleivel, és biztos lehet abban, hogy a szülő képes kezelni a helyzetet – és saját érzelmeit is.

 

Hogyan kerülhetjük el a patikák közötti rohangálást?  


Tájékoztat:  Matej Štepiansky, a Dôvera egészségbiztosító szóvivője 


A Dôvera egészségbiztosító a gyógyszerelérhetőséget ellenőrző szolgáltatását közel 900 gyógyszertárra terjesztette ki Szlovákiában. A Dr. Max hálózat mellett már a BENU, a PLUS gyógyszertár és a Sieť zdravia is részt vesz benne.
Ezekben a hálózatokban a betegek a Dôvera mobilalkalmazás segítségével ellenőrizhetik, hogy a felírt gyógyszer elérhető-e az adott gyógyszertárban. Egyúttal le is foglalhatják azt.
Ennek a szolgáltatásnak köszönhetően a betegek gyorsabban és stresszmentesen juthatnak hozzá gyógyszereikhez. A foglalás révén nem kell attól tartaniuk, hogy valaki elviszi az utolsó darabot. A lefoglalt gyógyszert 48 órán keresztül tartják fenn a beteg számára, de legfeljebb a recept érvényességi idejéig.
A foglalás nem kötelező érvényű. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszert bármelyik gyógyszertárban átveheti, nem csak abban, ahol lefoglalta.
A betegnek nem kell megadnia személyes vagy kap-
csolattartási adatait: minden előre ki van töltve, így a foglalás gyorsan és egyszerűen elvégezhető. Ezt követően már csak néhány percet kell várnia az értesítésre, hogy átveheti a gyógyszert. (pr-ki)

 

Az oktatás meghosszabbítja a cukorbetegek életét

 

Bár elsőre furcsán hangzik, a tények önmagukért beszélnek. A Dôvera egészségbiztosító statisztikái szerint azok a cukorbetegek, akik megfelelő ismeretekkel rendelkeznek betegségükről, hosszabb és jobb életet élnek.

A DôveraPomáha diabetikom program már tíz éve működik. Az ebbe bekapcsolódó biztosítottak jobban kézben tartják cukorbetegségüket, egyebek mellett azért, mert bármikor konzultálhatnak a programban dolgozó edukátorokkal.
A Dôvera adatai azt mutatják, hogy azok a cukorbetegek, akik részt vettek ebben a programban, akár 40%-kal alacsonyabb halálozási kockázattal élnek, mint azok, akik nem csatlakoztak. Emellett kevesebb időt töltenek kórházban és sürgősségi osztályon.

 

Ingyenes program


„Feltételezhető, hogy az oktatás révén a program résztvevői jobban felismerik, mikor szükséges a kórházi ellátás, így jobb állapotban kerülnek be az intézménybe. Ritkábban hívnak mentőt, kevesebbet használják az elsősegély- és sürgősségi szolgáltatásokat. Jobban megértik és követik az életmódbeli változásokat”– magyarázza Roman Mužik, a Dôvera stratégiai és innovációs osztályának vezetője.
A DôveraPomáha diabetikom program minden felnőtt Dôvera-biztosított számára elérhető, aki 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben, prediabéteszben vagy terhességi cukorbetegségben szenved. A program már tíz éve működik, és több mint 14 000 ember jelentkezett be eddig.
Mit nyújt a DôveraPomáha diabetikom program?
• Alacsonyabb halálozási arány
A programban részt vett betegek halálozási kockázata 40%-kal alacsonyabb volt azokhoz képest, akik nem vettek részt. Ebben szerepet játszhatott a Covid-19 elleni oltásról szóló oktatás is.
• Kevesebb sürgősségi látogatás
A programban részt vevő cukorbetegek kevesebbszer keresték fel a sürgősségi ellátást, ami a betegség jobb kezelésére és a szövődmények megelőzésére utalhat.
• Rövidebb kórházi tartózkodás
A résztvevők átlagosan 15,4 napot töltöttek kórházban, míg a programon kívüliek 17,9 napot.
• Jobb önellátás
Az edukált betegek jobban ismerték és alkalmazták a cukorbetegség kezelésének elveit. Jobbak voltak a vércukorszintértékeik, és gyakrabban jártak például szemfenékvizsgálatra is.
A program pozitív hatása miatt a Dôvera más betegségek esetében is kiterjesztette ezt a gondoskodást. Oktatást kínálnak szívelégtelenséggel, túlsúllyal és elhízással küzdők számára is.(pr-ki)

További információk:
dovera.sk/srdce 
dovera.sk/cukrovka 
dovera.sk/obezita

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?