A magyarok nyilaitól rettegő, már több mint ezer éve is művelt Nyugat borzadállyal hallgatta a lovas népről terjesztett különféle mendemondákat.
Hogyan főztek eleink, az ősmagyarok?
A kenyér az ősmagyarok életében, még korántsem volt annyira fontos, mint a mi számunkra. Általában lepénykenyeret sütöttek forró kőlapon, amit Erdélyben még mindig „kőre leppencs”-nek hívnak, a Bodrogközben pedig „kövön sült”-nek nevezik a palacsintát is. A népmesék hamuban sült pogácsája szintén így készült. A téli szállásokon termesztett búzából, árpából és kölesből szívesen főztek kását, mégpedig tejjel vagy vízzel. Eleink már a honfoglalás előtt ismerték a hagymát, a borsót, a tormát, a salátaféléket, valamint a szőlőt – erről tanúskodnak a honfoglalók lakomáin lezajlott borivásról szóló feljegyzések. Az asszonyok vadon termő gyümölcsöket gyűjtöttek, valamint a méz is már szerepelt eleink egészséges étrendjében. Ugyanakkor a sörfőzés tudományát keletről hozták magukkal, erjesztett kancatejjel is oltották a szomjukat.
A ma már szinte világszerte ismert magyar konyhaművészet alapjait később, az államalapítás után sikerült lerakni. Tulajdonképpen ekkor kezdett nálunk kialakulni a szakácsmesterség, mely gyorsan felzárkózott az európai udvarok színvonalához, sok esetben még túl is szárnyalta a puritán szomszédokat.
(Fodor István: Verecke híres útján)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.