Egyre több helyen említik, hogy Dan Brown többmillió példányban elkelt nemzetközi bestsellere, a Da Vinci-kód nem kifejezett eredeti ötletekre épül, sőt az egyik „előkép” szerzői már be is perelték az írót plágiumért.
Hazugságot lopott
A HVG idei 14. számában Fehér Tamás olvasói levélben hívta fel a figyelmet arra, hogy Dan Brown Da Vinci-kód című regénye plágium. Az író egy eredetileg 1982-ben megjelent könyvről, Michael Baigent, Richard Leigh és Henry Lincoln The Holy Blood and the Holy Grail című népszerű könyvéből koppintotta a keresztények önérzetét mélyen sértő elméletét, mely szerint Jézus és Mária Magdolna házastársak lettek volna. A templomos lovagok örökségével rendelkező Sion-rend nevű titkos szervezetnek az elképzelés szerint birtokában vannak a történet igazságát bizonyító dokumentumok, és ők őrzik Jézus leszármazottait is.
Az abbé titka: szent Grál, szent vér címmel, 1994-ben megjelent könyv valóban oly sok pontban hasonlít a Da Vinci-kódhoz, hogy a véletlen egyezés kizárható. Lényegében ugyanazt az elméletet vezeti le, mint Brown sikerkönyve, vagyis hogy Jézus vérvonala a legendás Meroving-dinasztián belül maradt fent. A könyv persze nem nevezhető komoly tudományos munkának, hiányoznak a rendes hivatkozások, sok részletet csak egy szakértőre vagy egy dokumentumra utalva közölnek. Az eredeti könyv elméletének sarokpontjai, az állítólag ma is létező Sion-rend és az állítólag 1975-ben megtalált dokumentumok, a Dossiers Secrets, melyek a rend számos vezetőjét, így Newtont, Boticellit, Victor Hugót vagy magát Da Vincit is megnevezik, egy francia szélsőjobboldali szervezet hatvanas évekbeli kreálmányai.
Az abbé titka két szerzője tavaly ősszel be is perelte a Brown könyvét kiadó Random House-t. Leigh akkor a Daily Telegraphnak elmondta: a problémájuk nem az, hogy az író egyes elképzeléseket felhasznált a regényében, hanem hogy átemelte a „teljes kirakóst”, és egy fikciós thrillerre „akasztotta”. A maga idejében különben Az abbé titka is sikerkönyv volt: kétmillió példány fogyott belőle. Michael Baigent és Richard Leigh műve egyébként a Mi az igazság a Holt-tengeri tekercsek körülű című ismert könyv is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.