Tegnap vették át az új parlamenti képviselők a Központi Választási Bizottságtól a megválasztásukról szóló bizonylatot a pozsonyi várban. A százötvenből nyolcvannégy képviselő már jól ismeri a Tisztelt Házat, hatvanhatan viszont újoncok.
Hatvanhat „újonc” fog ülni az új törvényhozásban
Szünet után
A negyedik megbízatási időszakban újra visszaül a képviselői padsorokba Vladimír Faič, aki a Mečiart leváltó 1998-as választások után az SDĽ színeiben koptatta a T. Ház lépcsőit, ám 2002-ben nem szerzett mandátumot. Az 1948-ban született menedzsernek pártfőiskolája van, melyet üzleti jogi tanulmányokkal egészített ki. A Smer árnyékkormányának közigazgatási minisztere. Hogy lesz-e lehetősége egy magyarországi mintára felálló ugyanilyen minisztériumot vezetnie, egyelőre nem tudjuk. Faič a Prima-Print nevű cég menedzsere, s egyben résztulajdonosa.
Alexander Slafkovský 1998-ban az SDK színeiben lett honatya, majd négyéves szünet következett. Az SDKÚ elnökségi tagja, a Demokrata Párt beolvadásáig annak alelnöke volt. Az 55 éves képviselő 1990 óta Liptószentmiklós polgármestere, így eredeti foglalkozását kénytelen hanyagolni: Slafkovský orvos. A helybeli jégkorongklub felügyelőtanácsának 2003-tól alelnöke, emellett egy pékségben is érdekelt, valamint egy kegyeleti szolgáltatásokat nyújtó, egymilliós alaptőkéjű részvénytársaság elnökségében is ott láthatjuk.
SMEnedzseRek
A legtöbb újoncot a Smer hozta a parlamentbe. A lista hetedik helyéről induló Marek Maďarič számára azonban nem teljesen ismeretlen a politika. A fiatal dramaturg ugyanis eddig képviselői aszszisztensként tevékenykedett, emellett a párt sajtóosztályát is vezette. Több mint húsz rádiójáték és forgatókönyv szerzője. Peter Pelegrini Ľubomír Vážny munkáját segítette képviselői aszszisztensként. A harmincegy éves közgazdász jutalma ezért a 27. hely volt, végül a 28.-on szerzett mandátumot.
Martin Glváč a párt árnyékkormányának igazságügyi minisztere. Daniel Lipšic exminiszter azzal vádolta meg őt egy nyilatkozatában, hogy alvilági kapcsolatai vannak, így majd a bíróságon találkoznak, Glváč ugyanis beperelte őt. Kilenc kft.-ben és részvénytársaságban szerepel különböző minőségben többek közt Monika Beňovával, Fedor Flašíkkal és pártbeli főnöke feleségével, Svetlana Ficovával is van közös vállalkozása.
Stanislav Kubánek a párt eperjesi kerületi elnöki székéből került a parlamentbe. Ő is vállalkozó, de tagja a sportújságírók klubjának is; a Slovenský rozhľad című kétheti lap főszerkesztője. Három gazdasági társaságban érdekelt.
Peter Žiga a lista 13. helyéről egy fafeldolgozó cég kisebbségi tulajdonosa, kassai kerületi pártelnök. A bankszektorban is dolgozott; egy évig a SARIO Állami Beruházástámogató Ügynökség vezérigazgatójának tanácsadója volt.
A lista 15. helyét elfoglaló egykori moszkvai ösztöndíjas, Pavol Pavlis a Nemzeti Vagyonalap felügyelőtanácsának tagja, emellett a Port Service Bratislava logisztikai vállalkozásban érdekelt.
Tibor Glenda is kerületi pártelnök, a Nyitrai kerületben, emellett a városi tulajdonban levő lakáskezelő cégvezetője.
Ennyi vállalkozó között szinte kilóg a sorból Ján Podmanický, akinek a polgármesterkedés mellett szépirodalmi tevékenységre is van ideje. Több országos és regionális irodalmi és kulturális díj és kitüntetés tulajdonosa. Együttműködik a Matica slovenskával is.
A Smer indította az egykori legendás futballistát, Dušan Galist, aki már több hazai és külföldi focicsapat edzőjeként dolgozott. Most éppen a szlovák nemzeti tizenegy kispadján ül.
Káderek és meglepetések
Az SDKÚ legnagyobb meglepetése Iveta Radičová, a Ľudovít Kaníkot váltó munka-, szociális és családügyi miniszter, aki Mikuláš Dzurindát és Ivan Miklošt is megelőzve lett harmadikból listavezetővé. Polgári foglalkozását tekintve szociológus, egy akadémiai kutatóintézetet hagyott ott a párt miatt.
Magdaléna Vášáryová szintén csak a listán újonc, egyébként a külügyminisztériumban volt alkalma bizonyítani, ahol államtitkárként tevékenykedett. Ő is elég nagyot ugrott, a lista 14. helyéről az ötödikre, hajszálpontosan minisztere, Eduard Kukan mögé.
Az SDKÚ-nak is fontosak voltak a labdarúgás szerelmeseinek szavazatai. Ők Ľuboš Micheľ bírót indították listájukon, akinek nevét a focivébé kapcsán gyakran hallhatjuk. Micheľ nős, két gyermek apja.
Lucia Žitňanská KDH-s igazságügyi államtitkárból miniszterségig vitte, majd képviselő lett. Az SDKÚ-nak két további olyan képviselője van, akiknek pályájuk hasonlóan alakult. Az egyik az esküvőjét is kampányrendezvénnyé tevő fiatal védelmi miniszter, Martin Fedor, a másik Martin Pado belügyminiszter.
Ivan Štefanec mindenhez ért, ezt bizonyítja eddigi pályafutása is: tátrai kormánybiztosból euróért felelős kormánybiztos lett. A Szlovákiai Vállalkozók Szövetségének tiszteletbeli elnöke.
Helyezkedni tudni kell, ezt mutatja Tatiana Rosová esete. A háromgyermekes családanya végzettségét tekintve szociológus. A miniszterelnök tanácsadójaként dolgozott az elmúlt ciklusban. A 16. helyet a listán valószínűleg jó tanácsaival érdemelte ki.
Új nemzeti arco
A Szlovák Nemzeti Párt szinte egyemberes, Ján Slotát mindenki ismeri, ám hogy kik az új arcok az SNS listáján, arról már lényegesen kevesebb információval bírunk.
Közülük reflektorfénybe eddig csupán Rafael Rafaj került, akinek a pártszóvivő hálátlan szerepe jutott. Már egy évtizede áll Slota oldalán. Nem egyszer neki kellett mérsékelni a kamerák előtt főnöke vaskos kijelentéseit.
Rudolf Pučík ügyvéd. Elhajlóként talált vissza a nemzeti akolba: a pártszakadás idején a Valódi Szlovák Nemzeti Párt elnöke volt.
Anton Korba vállalkozó, Ivan Šaško pedig Turdossin polgármestere. Sergej Chelemendik a Prečo? című, magát tényirodalmiként meghatározó nacionalista hetilap főszerkesztője.
Ha az SNS hatalomra jutna, megerősítené a hadsereget. Ebben nagy segítségükre lesz a lista 13. helyéről bejutó Emil Vestenický nyugalmazott vezérőrnagy, aki eddig a párt védelmi bizottságát vezette.
Ahol stabil a gárda
A HZDS, az MKP és a KDH a már jól bevált pártkáderekre alapozott, így soraikban kevés az új képviselő.
Zdenka Kramplová külügyminiszterségét talán jobb, ha elfelejtjük. Innen Ottawába távozott, ahol nagykövetként öregbítette Szlovákia hírnevét. Majd vállalkozásba fogott, az utóbbi időben a HZDS központi titkáraként tevékenykedett.
Beáta Sániová eddig ismeretlen volt a nagypolitikában, a turócszentmártoni klinika elöljárója. Sikertelenül próbálkozott képviselői mandátumot szerezni a megyei választásokon, így a listán elfoglalt második helye legalábbis meglepő, ám az előkelő pozícióból a nyolcadik helyre csúszott vissza.
Az MKP frakcióját két új pedagógus is erősíti Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója intenzív egyéni kampányának köszönhetően a nem sok eséllyel kecsegtető harminchetedik helyről a tizennegyedikre lépett előre. Szögedi Anna is pedagógus, pályáját a tornaljai alapiskolában kezdte, most a Besztercebányai Kerületi Tanügyi Hivatal elöljárója. Komoly „káderlapja” van: egyben az MKP OT tagja, a párt kerületi tanácsának alelnöke, nagyrőcei járási szervezetének elnöke és a megyei önkormányzat képviselője.
Simon Zsolt és Biró Ágnes csak a listán újoncok, a politikai életben nem.
A KDH „ugróbajnoka” Peter Gabura: a biztos választhatatlanságot jelentő 77. helyről ugrott előre a kilencedikre. Cégei, a Maana és a TV Com iránt a pénzügyi rendőrség is érdeklődött a kilencvenes évek vége felé, de törvénysértést nem állapítottak meg. Monika Gibalová ismertségét egy katolikus jótékonysági szervezetnek köszönheti: a 33. helyen indult, végül tizedik lett. (kcr, s, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.