Nemrég – alig egy-két éve – felidéződött bennem a tejleves íze, illata.
Ha nem Krúdynak születik valaki
A legszebb a nyár volt. Mindenki otthon vakációzott, az összes szomszéd, sok-sok gyerekkel. Akkor mintha nem is csíptek volna a szúnyogok, holott hatalmas felhőként rajzottak a focipálya fölött, tapadtak izzadt testünkre, de a mecscseknél semmi sem volt fontosabb. Nem állom, bőgte nemegyszer Sági Ferkó, ha úgy látta, „henc” volt, tizenegyes járt volna érte. Akkor üld, vigyorogtunk össze, számoltuk a szögleteket, három szöglet egy gólt ért. Jócskán besötétedett, mire hazavánszorogtunk, de nem kellett korán kelni, mi, lusta városiak kilenc felé kászálódtunk ki az ágyból, akkorra már rég kinn kapirgáltak a csibék, híztak szép sárga-kövérre kukoricától, búzától, lett is belőlük mennyei leves, paprikás, rántott. Semmi halliszt, semmi táp. Úgy nőttek föl, ahogy kell, reggel búza, őrölt kukorica egy kis zsenge salátával vegyítve, némi kapirgálás az udvaron. A tojás sárgája ettől olyan volt, hogy van Gogh sem kevert szebb sárgát, néhanapján az volt a csemegénk, kristálycukorral habosra keverve, ha nagyon jók voltunk, kakaót is kaptunk bele. A nyalánkságok, a tojás sárgája, meg a cukros málna – medveiesen himper – a szép virágos bögrében kavaródtak, s ha senki sem látta, belopóztunk a kamrába, megdézsmáltuk a tejport, melyet amerikaiak küldtek zöld konzervben.
De a legfelségesebb eledel a kacsazsíros kenyér volt, paradicsommal, paprikával. Sárga volt, ikrás, ott állt az üvegben a szobában az ajtó mögötti asztalon, az alján ott díszelgett a darált máj is, hogy mindenkinek jusson. Mellette a hatalmas hófehér kenyér. Ezen is ellettünk volna egész nyáron. Hosszú ideig a pékhez jártunk kenyérért, megbízhatóságom és felcseperedésem első jele az volt, hogy egyedül küldtek a főutcába a pékhez, magam cipelhettem haza, a friss, ropogós gyürke volt a jutalom.
Az első fiútól kapott puszi ízét is Medvén éreztem meg. Lustán hevertünk a fiúkkal a fák alatt, teheneket őriztek, egyszer csak Győzi fölém hajolt, voltam vagy ötéves, milyen helyes vagy te, legyél a szeretőm, és azon mód arcon csókolt. Nem tudtam, mi a dolga egy ötéves szeretőnek, de ha egy focicsapatba választottak bennünket, szó nélkül beálltam.
Ez volt Medve, a kicsi, határ menti falu, ahol a tisztesség ízét is éreztem. Apám tíz évig ott tanítóskodott, a háború után lettek pozsonyi lakosok, de ha végigmentünk a falun, mi voltunk a tanító úr gyerekei, ő meg nem tudott végigmenni úgy, hogy ne hívták volna be egy kis szalonnára, jó borra, főtt kukoricára. Igen szigorú volt, de jó és igazságos, mondták volt tanítványai, közülük is Jóska bácsi tisztelte a legjobban, mert addig-addig győzködte a papát, hogy a Jóska gyerekből ne szabó legény legyen, több az esze annál, amíg megengedték, hogy fölkészítse a tanítóképzőbe.
Anyai ágon rokonaim – kivéve a medvei nagynénit meg a balázsfai nagybácsit – mind Győrben éltek. Olyan gezemicelevest, amilyent ott ettem egy másik nagynénémnél, senki sem főzött. Egyszer, már önálló háziasszony koromban megkérdeztem, miből készül. Mindent beleteszek, amit a konyhában meg a kamrában találok, van abban répa, paprika, paradicsom, jó sok fokhagyma, hagyma, krumpli, nevetett Ilonka néni, csak úgy, gondulom-formán, nincs ennek receptje.
Győrben ingott meg először bennem, hogy ismerem önmagam. A hit. Sok nyarat töltöttem anyai rokonaimnál, kézről kézre adtak, vittek tovább nyaralni, ha ők is mentek, kivételes helyzetben voltam. Mari unokanővéremnek szombaton reggel is hatkor szólt a vekker, meg anyu, ébresztő, Ilonka néni addigra már térült-fordult, hozta a tele kosarat a piacról, zöldséget, ezt-azt, ami egy rendes magyar konyhába kell, az összekötött lábú csirkék a vécében vártak számukra sanyarú, számunkra nyálcsordító sorsukra, Mari tiszte volt a takarítás, a lányszoba ajtaját becsukták, hogy a vendég – mármint én – nyugodtan pihenhessen. (Később sem lehetett úgy megállni náluk, hogy ne csapjanak lakodalmat. Hasznosabb volt éhgyomorral beállítani még váratlanul is, bár ez nemigen fordult elő, mert a házi füstölt sonkától a szalonnán át mindent elénk tálaltak, ami csak a hűtőben meg a kamrában megtalálható volt. Márpedig ott aztán minden volt, ami a kertben megtermett, s amit egy disznóöléstől elvárhat az ember.) Hétvégén a kert volt a fő program, összejött a család, gyomláltak, kapáltak, tettek-vettek, házikót építetek jó hűvös pincével. Az ételt otthonról hozták, Ilonka néni kora hajnalban megfőzte a töltött paprikát, ott csak melegítették. Délben, amikor már érezhető volt az illata, korgó gyomorral, csorgó nyállal szaglásztam, de hiába. Nekem meg Marinak mást adtak. Nem tudom már, mit, de nem a finom, piros-édeskés töltött paprikát. Valaki kijelentette, hogy én nem szeretem. Jót akartak, tudom, én meg rájuk hagytam. Ha nem szeretem, hát nem szeretem. A paprikás krumpli is kiváló, hát még ha kolbászkarikák is barnállanak benne.
Otthon mindenevők voltunk. Nem hiszem, hogy azért, mert ez volt a parancs – a káposztás tészta alól például föl voltam mentve –, egyszerűen azért, mert amit anyánk elénk tett, isteni volt. Lett légyen krumplis tészta – bár a családi legenda szerint ezt anyai nagyanyám gyúrta-főzte a legfinomabban –, paprikás csirke (lányom a mai napig állítja, olyat senki sem főz, mint anyám, ő szerényen szabadkozik, nem tesz bele semmi különöset, szerintem a lelkét is belefőzi, különösen, ha dédunokákat vár ebédre, vacsorára). Egyet nem értettem soha, miért éppen a nagymosás napján eszünk tésztát, amivel annyi a macera, de ez költői kérdés volt csupán, anyám csak a vállát vonogatta, talán szokásból.
Volt az életemnek olyan időszaka, amikor azt játszottuk, a konyhában eltöltött idő pocsékolás, nem kell körülülni az asztalt, elég fél lábon bekapni valamit a konyhaszekrény pultjánál, az életnek fontosabb dolgai vannak, meg kell váltani a világot. Nem kell. Körül kell ülni az asztalt, ahogy apáink, anyáink tették, hetente legalább egyszer, de ha lehet, többször is, beszélgetve falatozni, hogy tudjuk, kihez, kikhez tartozunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.