Gyógyítható a prosztatarák, ha korai stádiumban derül rá fény

<p>Sajnos évről évre egyre több prosztatarákos esetet diagnosztizálnak. Ez a daganatos betegség főleg az 50. életévüket betöltött férfiakra jellemző, a leggyakoribb daganatos betegség férfiaknál. Szlovákiában évente csaknem 2000 új esetet diagnosztizálnak, 700-an bele is halnak.</p>

Előfordulása növekszik, de a halandóság csökken, ami azt jelenti, hogy az új gyógymódoknak és a korai dianózisnak köszönhetően a betegnek nagy esélye van a teljes gyógyulásra. Ám ha későn fedezik fel és már áttéteket képez, akkor már csupán kezelhető, de meg nem gyógyítható.

„A prosztata vagy dülmirigy férfi nemi mirigy. Felnőtt férfiaknál kb. 20 g tömegű, szelídgesztenye nagyságú szerv. A húgyhólyag alatt helyezkedik el, az abból kiinduló húgycsövet veszi körül. Váladéka a hímivarsejtekkel és az ondóhólyag váladékával együtt képezi a férfi nemi váladékot, az ondót. Prosztatarákról akkor beszélünk, ha e mirigy sejtjei gyorsan szaporodni kezdenek, és ott is termelődnek, ahol nincs rájuk szükség. E felesleges sejtek szövethalmazt, daganatot hoznak létre” – tájékoztatott dr. Ivan Minčík, a Szlovák Urológiai Társaság elnöke. Kezdeti stádiumban a betegség semmilyen panaszt nem okoz. Ezért főleg az 50 évnél idősebb férfiaknak kellene odafigyelniük bizonyos jelekre, és rendszeresen járni szűrővizsgálatra, még ha semmi rendkívülit sem tapasztalnak.

Jellegzetes tünetek

„Ha éjszaka gyakran jár vizelni, gondot okoz a vizelet-visszatartás vagy a vizelés, esetleg fájdalom, égés kíséri, ha olyan érzése van, hogy húgyhólyagja nem ürült ki rendesen, ha véres a vizelete vagy az ondója, ha keresztcsonti, forgó- vagy felsőcomb-fájdalom gyötri, legjobb, ha minél előbb felkeresi az orvost” – ismertette a prosztatarák leggyakoribb tüneteit dr. Vladimír Baláž urológus, s hozzátette: sok férfi sajnos még akkor is halogatja az orvos felkeresését, ha már vannak tünetei. Különösen legyenek éberek azok a férfiak, akiknek családjában – testvér, szülő esetében – előfordult már prosztatarák. Rájuk ugyanis nagyobb veszély leselkedik, ezért ők gyakrabban járhatnak szűrővizsgálatra.

Akár évente is...

Normális körülmények között a szűrővizsgálatra a férfiaknak háromévente van joguk, de a PSAértéktől függően ez egy vagy két évre csökkenhet. „A PSA-ról anynyit kell tudni, hogy a prosztatában termelődő fehérjéről van szó. Szintje jóindulatú megnagyobbodás és prosztatarák esetén megemelkedik. Akinek családjában előfordult már prosztatarák és PSA-értéke 1,1 -2,5, kétévente járhat szűrővizsgálatra, a 2,6-4,0 közötti érték esetében pedig évente – egészítette ki a szakember, majd hozzátette: – Amikor a felsorolt tünetek valamelyike jelentkezik, sajnos már rendszerint a betegség előrehaladott stádiumában van.”

Brachyterápia már Pozsonyban is

A kezelésnek több módja van: a radikális prosztatektómia (a prosztata eltávolítása), a radioterápia, a kemoterápia és a hormonterápia. Meg kell említeni, hogy a pozsonyi Szent Erzsébet Onkológiai Intézetben már brachyterápiát, vagyis közeli besugárzást is végeznek. Lényege, hogy a radioaktív forrást magába a daganat szövetébe helyezik be, fél évig sugarakat bocsát ki és elpusztítja a daganatot. A közeli besugárzás hatalmas előnyökkel jár: a többi módszerrel ellentétben minimális a sugárterhelés, s gyorsan kiürül a szervezetből. Ennél még nagyobb az az előnye, hogy ilyen esetekben nagyon alacsony a másodlagos daganat kialakulásának esélye.

Külön kell szólni a protonterápiáról. Meg kell jegyezni, hogy a protonsugárzás rendkívül pontos, s a lehető legnagyobb sugárdózist a daganatos területen adja le, minimális sugárzásnak kitéve a környező ép szöveteket. „Annyit mindenképpen tudni kell a terápiáról, hogy engedélyezett, de kísérleti kezelésről van szó. Azt pontosan tudjuk, hogy mi lesz 5-10 év múlva azzal a beteggel, aki radioterápiát kapott, de arról nincs ismeretünk, mi lesz azzal, aki protonterápiában részesült, megmaradnak-e a kezelés kezdeti eredményei?” – fogalmazott a Szlovák Urológiai Társaság elnöke, majd elmondta, hogy a hagyományos kezelés költségei 700–1200 eurót tesznek ki, a protonterápiáé 16-40 ezer eurót. „Nem mondom, hogy hatástalan módszer, el lehet vele érni bizonyos eredményeket. A sugarak átlósan hatolnak a szervezetbe, így elkerülik az emésztőrendszert, ami a szokásos sugárterápia esetében károsodhat. Hangsúlyoznom kell: ez a kezelés csak a prosztatarák kezdeti stádiumának kezelésére alkalmas” – tette hozzá.

Tévhit és valóság

Tévhit vagy valóság, hogy szelénnel, szójával, zöld teával, paradicsommal megelőzhető a prosztatarák? Nos, a szakemberek egyértelműen állítják: mivel nincs rá bizonyíték, ez a kijelentés nem igaz. Kialakulásában az öröklött hajlam kétségkívül szerepet játszik, s megelőzni legfőképpen egészséges életmóddal lehet. Ezt támasztja alá az a megfigyelés, hogy amikor a színes bőrű emberek, akikre nem jellemző a rák, fejlett országba költöztek, ugyanolyan eséllyel kaphattak prosztatarákot, mint az őslakosok. Sok legenda kering a kerékpározás rákkeltő hatásáról, azonban kiderült: nincs összefüggés a kettő között.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni: a felsorolt gyógymódok csak akkor lehetnek eredményesek, csak akkor adhatnak esélyt a teljes gyógyulásra, ha a rák a prosztatára korlátozódik, és még kezdeti stádiumban felismerik. (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?