Egyre kézzelfoghatóbb körvonalakat ölt a Magyar Szövetség munkacsoportja, amely a szlovákiai magyar iskolák helyzetével hivatott foglalkozni. Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója mellett új név látott napvilágot, ki karolja majd fel a projektet.
A középiskolák után az alapiskolák összevonása jöhet – a Szövetség saját javaslatot készít

A Magyar Szövetség január végén deklarálta, hogy egy állandó szakmai műhely létrehozásán dolgoznak, amely szisztematikusan foglalkozik a magyar iskolák és a demográfiai helyzet kihívásaival.
Gubík László pártelnök akkor még csak annyit árult el, hogy Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója ötletgazdaként biztosan tagja lesz a csoportnak.
Gubík most megerősítette:
Csenger Tibor megyei alelnök felel a projektért a párttagok közül.
Az oktatási tanács létrejöttének egyik apropója a megkezdett középiskolai és már bejelentett alapiskolai hálózat optimalizációja. Ilyen tekintetben logikus választásnak tűnik Csenger, hiszen ő Nyitra megye alelnöke, így fokozottan érintett a magyar iskolák működtetésének kérdésében.
„Csenger Tibor tisztában van azzal, hogy nem pedagógus, de megyei szerepköréből adódóan rengeteg tapasztalata van ezen a területen, tökéletesen átlátja a témát” – mondta ezzel kapcsolatban Gubík. Egyúttal leszögezte:
a megyei alelnök egyfajta politikai koordinátora a kezdeményezésnek, és szorosan együttműködik oktatási szakértőkkel. A párt tehát közvetítő szerepet kíván betölteni az oktatásügy magyar érintettjei és a politikum között.
Több intézménnyel karöltve, regionális szempontok alapján
Megkeresésünkre Csenger kifejtette, egy több partnerrel kidolgozott memorandum lehet az első lépés a projekt tényleges beindításához.
„Mindenképpen szeretném, hogyha ebbe maximálisan bekapcsolódna a Selye János Egyetem, valamint a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ), a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége (SZMSZSZ) és a Comenius Pedagógiai Intézet” – árulta el a megyei alelnök, hozzátéve, hogy a komáromi Pedagógustámogató Központ és az önkormányzatok segítségét is kikérik.
Az alakuló tanács első konkrét célja is körvonalazódik:
egy olyan javaslatcsomag kidolgozása a cél, amely figyelembe veszi az ország déli részének regionális, demográfiai sajátosságait az alapiskolák összevonásának kérdésében.
„A középiskolák optimalizációja során egyértelmű törvény nem utasította a fenntartókat, hogy meghatározott létszámú iskolákat kell létrehozni. Nem húztak egy létszámhatárt. De az új iskolaügyi törvényben már lehet olyan szabályozás, ami rákényszeríti az iskolák vezetőségét bizonyos gazdasági kritériumok betartására” – magyarázta, valamint felhívta a figyelmet, hogy a több mint 200 magyar tanítási nyelvű alapiskolánk közel felének létszáma nem éri el a százat sem.
Ez mindenképpen indokolja azt, hogy saját javaslattal álljunk elő
– fogalmazott. Az előtte álló feladatokra izgalmas kihívásként tekint: „minden régió más, mindenhol más megoldási lehetőséget kell találni.”
Tomáš Drucker oktatási miniszter korábban egyébként jelezte, hogy nyitott a déli régiókban működő nemzetiségi iskolák speciális problémáinak megvitatására. Mikor Komáromban Keszegh Béla polgármesterrel egyeztetett, üdvözölte a javaslatot, hogy Komáromban tartsanak egy szélesebb körű egyeztetést ebben a témában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.