A kép csak illusztráció
A magyar elsősök száma sok helyen kritikus – ezt mutatják a beiratkozási adatok

Április végével Párkány környékén is lezárult a beíratások ideje. Az összkép eléggé komor, van, ahol csak két elsőssel kezdik majd szeptemberben az új tanévet, de olyan iskola is akad, ahol pozitív a mérleg. Hosszú távon viszont mindenütt csökken a létszám.
Párkányban és környékén, illetve az Alsó-Garam mentén is érdeklődtünk a most beíratott elsősök létszámáról. Körképünk eléggé vegyes összképet mutat. Vannak kisiskolák, ahol már a megmaradásért küzdenek, van, ahol a nagy vonzáskörzet sem billenti pozitív irányba a mérleget, de olyan alapiskola is működik, ahol a közeljövőben sem lesz gond az utánpótlással.
Ady Endre Alapiskola, Párkány
Tavaly az intézménybe 98 gyereket írattak be, de sokan halasztást kértek.
Idén 72 elsőssel indítanak majd három elsős osztályt.
Bár az Ady Endre Alapiskola az ország egyik legnagyobb magyar tannyelvű alapiskolája, Bacsó Péter igazgató szerint a demográfiai mutatók és a születési számok prognózisa alapján a létszám, tehát az elsősök száma is csökkenni fog a továbbiakban.
Endrődy János Alapiskola, Muzsla
Muzslán jelenleg nyolc elsősük van, idén 13 gyereket írattak be az intézménybe, ám
szeptembertől valójában tízen kezdik majd az első osztályt.
Ölveczky Árpád igazgató arról tájékoztatott, hogy az utánpótlás érdekében szorosan együttműködnek a helyi óvodával, nyílt napokat tartanak, plusz Suliváró címmel iskolai foglalkozásokat is, továbbá két kisbusszal is szállítanak a vonzáskörzetből diákokat. Muzslára legtöbben Ebedről utaznak be – huszonnyolcan, ám a csökkenő születési számokat szintén megérzi az iskola.
Stampay János Alapiskola, Köbölkút
Köbölkúton most 10 kisdiák jár az első osztályba és szeptemberre 12 gyermeket írattak be a szülők, ám ketten halasztani fognak, úgyhogy
egy tízfős osztályuk lesz.
Tavaly az iskolából 25 végzős ballagott el, tízen jöttek, tehát romlik az arány. A szlovák alapiskola is visz el gyermekeket, állítja Czibor Katalin igazgató. Ide Libádról, Sárkányról, Gyiváról és Fűrről is járnak be tanulók.
Csongrády Lajos Alapiskola, Szőgyén
Egyelőre pozitív számokról beszél Szarka Andrea igazgató, mert idén 15 elsős jár az intézménybe, szeptembertől pedig
18 gyerek kezdi majd az első osztályt.
Mindez azért jó, mert van évfolyamuk, ahol kilenc gyerek jár az osztályba alsó tagozaton. Eddig nagyjából egyensúlyban volt az elballagók és az érkező elsősök száma, jövőre kevesebb ballagó lesz a kezdőkhöz képest. Utána viszont még 10 elsős is kevés lesz ahhoz képest, amennyien elballagnak.
Iskolabuszuk szintén van, Bartról is járnak hozzájuk gyerekek, mert ott már megszűnt az iskola, és Nagyölvedről is vannak diákjaik. A 120-as összlétszámból kilencen bartiak.
Nagyölvedi Alapiskola és Óvoda
Nagyölveden jelenleg hat gyermek jár az első osztályba, szeptembertől pedig
mindössze ketten kezdik az első évfolyamot.
Az alsó tagozaton két összevont osztályuk van, az iskola összlétszáma 72 tanuló, ebből nyolcan szlovák osztályba járnak. Az óvodát összesen 34 gyermek látogatja, két osztályban, ugyanakkor ez az utánpótlást tekintve nem jelent automatikusan pozitívumot.
Cseri Kinga igazgató tájékoztatása szerint a 2021-ben született gyerekek korosztálya esetében van arra remény, hogy közülük többen jönnek majd a helyi iskolába. Nagyölvedről Párkányba és Szőgyénbe is járnak gyerekek.
„Ez egy ördögi kör. Mert eleve kis osztályaink vannak, ha a szülők elviszik a gyermeket, még kisebb osztályaink lesznek.
Persze, a szülő dönt, de néha mondvacsinált okok miatt viszik el máshová a gyerekeket.
Pici iskola vagyunk, mi is igyekszünk megadni mindent, például már öt éve az új módszerek szerint oktatunk, de mindez úgy látszik, nem elég. A végsőkig küzdünk a megmaradásért” – mondja az igazgatónő.
Magyar Tannyelvű Alapiskola, Farnad
A község közel van Nagysallóhoz, ahol idén megszűnik a magyar alapiskola, de Farnadon sem túl rózsás a helyzet. Pólya Zsolt igazgató azt közölte lapunkkal, hogy a minisztérium engedélyével ősztől összevont intézményként működnek tovább: egy igazgatás alá kerül a magyar és a szlovák alapiskola.
Náluk jelenleg három kisgyerek jár első osztályba, szeptembertől 7 elsősük lesz.
Nagysallóból ketten jelezték, hogy átlépnének Farnadra, de ők nem elsősök, és összesen körülbelül öt tanuló érkezne más faluból. A jelenlegi tanévben 3 kilencedik osztályos tanuló ballag majd el az iskolából.
Zselízi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola
Ebben a tanévben két osztályban 33 elsős tanul az intézményben, ősztől
20 kisgyerekkel nyitnak egy elsős osztályt.
Máté Anikó igazgatónő elmondta, hogy a demográfiai mutatók kedvezőtlen alakulását ők is megérzik, az iskolakötelesek száma csökken. A most beíratott 20 gyerekből 14-en zselíziek, a többiek a környékről járnak be.
Ha a létszámokat és az utánpótlást nézem, valamint a prognózist, akkor csak annyit mondhatok, pengeélen táncolunk
– közölte Máté Anikó.
Baross Gábor Alapiskola – Csata
Struhár Péter igazgató elégedett. Örömmel tájékoztatott, hogy tavaly 13 gyerekkel nyitottak elsős osztályt, most
11 gyereket írattak be az iskolába.
Az alsó tagozatra 51-en járnak, a felsőre 49-en, azaz száz diák alkotja az összlétszámot. Az igazgató azért is örül, mert átlagban 10 fős elsős osztályokkal számol a következő 2-3 évben. Öt évvel ezelőtt még 81 gyerek járt Csatára, ezt a számot sikerült százra feltornázni. A községbe főleg Bényből és Oroszkáról járnak tanulók.
Petőfi Sándor Alapiskola, Kéménd
Lelocký Krisztína igazgató annyit közölt, hogy idén 10 elsős tanul náluk, szeptembertől pedig
18 gyerekkel nyitnak első osztályt.
Ez létszámban már egy jó osztálynak számít Kéménden. „Tőlünk idén 17 diák ballag el, 18-an jönnek, viszont a későbbiekben annak is örülni fogunk, ha 10-15 elsősünk lesz“ – tette hozzá az igazgatónő. Kéméndre Bartról, Bényből, Kőhídgyarmatról és Kisgyarmatról is járnak be gyerekek.
Turczel Lajos Alapiskola, Ipolyszalka
Most 19 elsősük van, szeptemberre
17 gyereket írattak be a szülők, ebből két tanuló halasztani fog.
Ipolyszalkán hét év alatt 102-ről 140-re növelték a tanulók számát, ám ez stagnálni, majd csökkenni fog, véli Zalaba Zsófia, igazgató. Jövőre egyáltalán nem biztos, hogy lesz annyi elsősük, mint amennyien elballagnak az intézményből. Ennek ellenére a környező óvodákkal is jó a viszonyuk és elég nagy a vonzáskörzetük, Ipolybélről, Ipolypásztóról, Kiskesziről, Bajtáról, Lelédről és Garamkövesdről is vannak diákjaik.
Érdekesség, hogy a túloldali, magyarországi településről, Letkésről is van hat diákjuk.
Sőt, egy pedagógusuk is onnan jár be tanítani. Az iskola tehát a határon túlra is nyitott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.