Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ adatai szerint Európában évente több mint 35 000 ember hal meg közvetlenül antibiotikumoknak ellenálló fertőzések következtében.
Az antibiotikumokat úgy szedjük, mint a cukorkát – évente tízezrek halnak meg feleslegesen

„Ez a probléma – az antibiotikum-rezisztencia – korunk egyik legsúlyosabb egészségügyi fenyegetése, melynek fő oka az antibiotikumok túlzott használata” – figyelmeztetett Kamil Šaško egészségügyi miniszter.
Az orvosokat óvatosságra inti az antibiotikumok felírásával kapcsolatban, és felszólítja a betegeket, hogy ne gyakoroljanak nyomást az orvosokra, ha azok nem írnak fel antibiotikumot egyszerű vírusos megbetegedésekre, és ne menjenek ügyeletre kizárólag azért, hogy antibiotikumhoz jussanak.
Šaško szerint az antibiotikum-rezisztencia hosszabb kórházi tartózkodást, magasabb halálozási arányt és drágább kezelést is okozhat. Mindezt az Általános Egészségbiztosító (VšZP) elemzése is megerősítette, amely kimutatta: az antibiotikumok túlhasználata problémát jelent az országban.
Az elemzés szerint a felnőtt háziorvosi rendelések minden 18., míg a gyermekorvosi rendelések minden 11. látogatása antibiotikum-felírással végződik. A légúti megbetegedések – amelyek az összes antibiotikum-felírás 63%-át teszik ki – esetében minden 22. felnőtt és minden 12. gyermekorvosi látogatás antibiotikum felírásával zárul. Azonban a legriasztóbb, hogy a fül-orr-gégészeti rendelőkben ez az arány eléri az 50%-ot.
A VšZP vezérigazgatója, Matúš Jurových kiemelte: 2023-ban a biztosítottak 83%-ának írtak fel azitromicint légúti betegségekre. „Megdöbbentő, hogy az esetek kis részében történik CRP-teszt a recept kiírása előtt, pedig ez segíthetne eldönteni, vírusos vagy bakteriális fertőzésről van-e szó” – tette hozzá.
A többi biztosító is emelkedő antibiotikum-használatot tapasztal. A Union biztosító szóvivője, Beáta Dupaľová Ksenzsighová közölte: 6 éves kor alatt 92 700 antibiotikumcsomagot váltottak ki 2023-ban. Szerinte az egyik legsúlyosabb veszély az antibiotikum-rezisztencia, de figyelmeztetett a felesleges egészségügyi kiadásokra is. „Aki feleslegesen szed gyógyszert, árt az egészségének, és pazarolja a közpénzt is, amelyet valóban szükséges gyógyszerekre kellene fordítani.”
A Dôvera biztosító szakértője, Matej Štepiansky elmondta: 2024 áprilisa és szeptembere között az ORL-rendelések 10%-a végződött antibiotikum-felírással, főként vírusos eredetű betegségekre, például nem gennyes középfülgyulladásra, torokfájásra, náthára vagy gégehurutra. A háziorvosi rendeléseken a páciensek 14%-a kapott antibiotikumot, és még a CRP-tesztek állami támogatása után sem csökkent jelentősen a felírások száma. Ugyanakkor a teszt elvégzése egyharmaddal csökkentette az antibiotikum-felírás esélyét.
Dr. Miroslava Horniačková, a Szlovák Klinikai Mikrobiológiai Társaság elnöke hangsúlyozta: „Az antibiotikumok pótolhatatlanok a bakteriális fertőzések kezelésében, de vírusos betegségeknél nem segítenek, és hozzájárulnak a globális rezisztenciaválsághoz.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.