Félárnyékos Holdfogyatkozás

A Hold ezen a napon (teliholdkor) ránk nézve ismét olyan szerencsés helyzetben lesz a pályáján, hogy végigszáguld a Föld árnyékán, pontosabban annak külső részén. Mivel ez az árnyék (ún.

A Hold ezen a napon (teliholdkor) ránk nézve ismét olyan szerencsés helyzetben lesz a pályáján, hogy végigszáguld a Föld árnyékán, pontosabban annak külső részén. Mivel ez az árnyék (ún. penumbra) halványabb, mint a belső (teljes), sötétebb umbra, az elsötétedés sem lesz olyan látványos, mint részleges vagy teljes umbrális fogyatkozás alatt. Egy érdekessége azonban mégiscsak van a jelenlegi eseménynek: teljesen belemerül a félárnyékba, ami ebben a században csak ötször jön létre.

Holdfogyatkozáskor a három érintett égitest felállása a következő: a Föld körül keringő Hold az útját róva néha úgy halad el a Föld mögött, hogy megközelíti annak hosszú, kúp alakú árnyékát. Minél inkább egy síkban és egy vonalban áll ilyenkor a Nap, a Föld és a Hold, annál nagyobb az esély arra, hogy az árnyékon áthalad.

A jelenség ritkaságát annak köszönhetjük, hogy a Hold pályája egy kis szöget zár be a földpálya síkjával, tehát néha fölötte, néha alatta helyezkedik el (ezért legtöbbször eltéveszti a Föld árnyékát). Ezen a napon a Hold áthalad az árnyék ritkább részén, és csak nagyon halvány elsötétedést figyelhetünk majd meg.

A megfigyeléshez nem szükséges feltétlenül a távcső; elég a szemünk is, na meg persze a felhőtlen csillagos égbolt. A távcső segítségével azonban jobban láthatóvá válhat a belépés és kilépés pillanatában bekövetkező halványosodás, ill. az árnyék belső és külső részeinek árnyalati különbsége. Tehát ha van távcső, próbáljuk használni, lehetőleg egy állványra felszerelve és egy holdfilterrel ellátva, amely lecsökkenti a Hold fényét. Ha nincs, észlelés közben gyakrabban pihentessük szemünket.

Az esemény időpontjai:

1. belépés a félárnyékba: 22 óra 22 perckor (P1 kontaktus),

2. a fogyatkozás közepe (maximum): 0 óra 48 perckor (ez már március 15-ére esik),

3. kilépés a félárnyékból: 3 óra 14 perckor (P4 kontaktus).

A Hold ezen a napon 17 óra 22 perckor kel, és másnap kora reggel nyugszik, tehát végig figyelemmel kísérhetjük az eseményt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?