Beiktatása után bő egy hónappal kerített sort a budapesti útjára Peter Pellegrini szlovák államfő. Az elnök a csütörtöki látogatásán egyeztetett kollégájával, Sulyok Tamással, valamint késő délután Kövér László házelnökkel is.
Baráti Pellegrini-vizit Budapesten
A szlovák politikus huzamosabb ideje jó viszonyt ápol magyarországi kollégáival. Pellegrini a Hlas elnökeként, házelnökként is több alkalommal egyeztetett Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, a tavasszal esedékes elnökválasztáson pedig – többek között a mögé beálló Magyar Szövetség támogatásának is köszönhetően – jobban szerepelt a déli járásokban, mint politikai ellenfele, Ivan Korčok.
A szlovákiai magyar kisebbséget érintő jogkiterjesztéssel kapcsolatos témák csak érintőlegesen szerepeltek a Sulyok Tamással folytatott megbeszélésen. Az egyeztetések ugyanakkor több fontos területet is érintettek: Szlovákia légvédelmét, az uniós aktivitások összehangolását, valamint a területfejlesztést.
Sulyok és Pellegrini közös sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy mindkét fél fontosnak tartja a határ menti infrastruktúra fejlesztését, például a vasutak terén. Ugyanakkor Pellegrini a Szlovákiában zajló magyar befektetések margójára elmondta, üdvözli és értékeli az erőfeszítéseket, viszont fontosnak tartja, hogy azokra a szlovák féllel való koordinációban kerüljön sor. A Heger-kormány idején a szlovák fél erőteljesen kritizálta az állítása szerint nem kellő módon kommunikált magyarországi ingatlanvásárlásokat.
A szlovák-magyar államközi kapcsolatok egyik hangsúlyos eleme a szlovák légtér bebiztosítása. Magyarország szóban vállalta, hogy egészen 2025-ig hajlandó átvállalni a védelmet – Szlovákia erre ugyanis az Ukrajnának átadott vadászgépek és légvédelmi rendszerek miatt saját hatáskörben már évek óta képtelen. A szlovák hadsereg már megkapta az első F-16-os vadászgépeket, de a teljes flotta felépítéséhez időre van szüksége.
Pellegrini a találkozón megerősítette, hogy Szlovákia nem fog csatlakozni több uniós ország bojkottjához az Oroszországban és Kínában folytatott magyar egyeztetések kapcsán. Az államfő úgy véli, hogy a párbeszédre tett kísérletek miatt nem szabadna senkit sem büntetni, Szlovákia képviselői pedig biztosan megjelennek majd az uniós elnökséggel kapcsolatos magyarországi aktivitásokon. A szlovák államfő a visegrádi együttműködés fontosságát is kiemelte, a véleménye szerint a kezdeményezés életképes és a négy ország képviselhet olyan témákat, melyekben megtalálja a közös nyelvet – egy részük a magyar elnökség kiemelt prioritásaiban is helyet kapott. Új felvetése is akadt: Pellegrini arra kérte a magyar felet, hogy az elnökségi prioritások között jelenjen meg a tisztességtelen üzleti gyakorlatok elleni fellépés, különös tekintettel az élelmiszerek eltérő minőségére a keleti és nyugati tagállamokban.
Magyar vonatkozású fejlemény, hogy a sajtótájékoztatón Pellegrini röviden kitért a magyar nemzetiségű tanácsadójának kérdésére. Elmondása szerint csak ősszel derül ki, hogy pontosan kivel is egyeztet majd nemzetiségi kérdésekben. Sajtóinformációk szerint az államfő Forró Krisztiánnal konzultált a témában, de a tanácsadó személyéről több ellentmondásos információ is napvilágot látott. Valószínűleg nem a Magyar Szövetség jelenlegi elnöke vállalhatja el a feladatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.