Szlovákia a vastag- és végbélrák előfordulását illetően már évek óta a világ országai között előkelő helyen szerepel. Az OECD-országok közül nálunk halnak meg legtöbben ebben a betegségben: minden héten harmincketten.
A vastagbélrákszűrés elengedhetetlen része a béltükrözés

Avastag- és végbélrák jóindulatú polipból lassan alakul ki. A polipok 98 százaléka egy módon könnyen felfedezhető és eltávolítható: béltükrözéssel, vagyis kolonoszkópiás kivizsgálással. A szlovákiai lakosság azonban elkerüli ezt az életmentő módszert, főleg azért, mert az él a köztudatban, hogy a vizsgálat fáj. A Nie rakovine betegszervezet folyamatosan figyelmeztet a megelőzés fontosságára és rántja le a leplet a kolonoszkópiás kivizsgálással kapcsolatos mítoszokról. A pozsonyi Bezruč utcai rendelőintézetben úgynevezett analgoszedációval végzik ezt a vizsgálatot.
800 megmentett élet
Szlovákiában 2022-ben 4 219 vastag- és végbélrákos esetet regisztráltak, ugyanabban az évben 2 232 beteg halt meg ebben a betegségben, ami az új esetek 52 százaléka. 2019 óta folyik az országos rákszűrés, mégpedig székletteszttel, ami a szemmel nem látható vért is kimutatja. Az emberek nem szívesen végzik el ezt az ingyenes és fájdalmatlan tesztet, az egészségbiztosítók ügyfeleinek mindössze egyharmada veszi igénybe.
Épp a korai diagnosztikának köszönhetően évente 800 életet lehet vele megmenteni. „Ha a székletteszt pozitív, konoloszkópiás vizsgálatra van szükség. Gyakran nem rákot, hanem polipot fedeznek fel, amit ha eltávolítanak, 98 százalékkal lehet a vastag- és végbélrákos eseteket csökkenteni. A betegek azért nem járnak végbéltükrözésre, mert félnek a fájdalomtól” – magyarázza dr. Tibor Hlavatý, a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság igazgatója.
Fájdalom nélkül is lehet
Jó hír, hogy a betegeknek már nem kell félni a fájdalomtól, ha béltükrözésre mennek. A beavatkozást analgoszedációval is el lehet végezni. „Az analgoszedáció azt jelenti, hogy a beteg az éren keresztül nyugtatót és fájdalomcsillapítót kap. Tudatánál van, de nem érez fájdalmat. A beavatkozás után legalább fél óráig figyeljük a beteget, majd kísérettel hazamehet” – mondja a gasztroenterológus. Bár az analgoszedáció szerepel az egészségügyi beavatkozások listáján, az egészségbiztosítók még nem térítik a költségeket. Így sokak számára a fájdalmatlan kolonoszkópiás vizsgálát még nem elérhető, mert saját maguknak kell a költségeket fedezni. Az orvosok már hosszú ideje figyelmeztetnek: épp azért, mert lehetőség van a fájdalommentes béltükrözésre, ez nagymértékben megváltoztathatja a vastagés végbélrák előfordulásának és a halálozásnak a negatív statisztikáját. Az európai országok többségében ez már természetes.
A vastag- és végbélrák leggyakrabban az 50–70 éveseket és azokat sújtja, akiknek családjában előfordult ez a diagnózis. Ők 10 évvel azelőtt mehetnek béltükrözésre, mielőtt valamelyik családtagnál vastag- és végbélrákot diagnosztizáltak. Ez a betegség a gyulladásos bélbetegségben – Crohn-betegség, kolitisz ulcerózis–, továbbá a cukorbetegségben szenvedőket, a dohányzókat és a túlsúlyosakat is veszélyezteti.
Férfiak „előnyben”
„A harmadik legtöbb vastag- és végbélrákos eset az Európai Unióban a férfiak körében nálunk van, a nők esetében pedig az 5. helyen vagyunk, pedig ezt a betegséget korán fel lehet fedezni. Az első lépés a székletteszt, a második a béltükrözés” – mondja Jana Pifflová Španková, a Nie rakovine betegszervezet elnöke. Mindenkit arra biztat, hogy vegyen részt a béltükrözésen. Az 50 év feletti tünetmentes egészséges embereknek kétévenként van lehetőségük az általános orvosnál elvégezni a széklettesztet. A biztosítók minden ötven évnél idősebb embernek 10 évenként egyszer fizetik ezt a beavatkozást.
Kezdetben a vastag- és végbélrák tünetmentes. Ám ha a beteg azzal megy az orvoshoz, hogy lefogyott, fáradt, hasmenése, véres széklete van, megváltozott a székletürítése, fáj a hasa, a gyógyulás kilátásai már sokkal rosszabbak. „Ha a betegnél vastag- és végbélrákot állapítunk meg, igényes kezelés vár rá, beleértve a sebészi megoldást, a kemoterápiát vagy sugárkezelést. A betegeknek ezért nem szabadna félniük a béltükrözéstől, és főleg nem szabadna várniuk, míg megjelennek a betegség súlyos tünetei” – teszi hozzá dr. Tibor Hlavatý.
Március a vastag- és végbélrák megelőzésének hónapja. Ideális lehetőség a megelőzés fontosságának kiemelésére. „Szlovákiában javítani kell a betegek tájékozottságát és erősíteni az egészségügyi intézményekbe vetett bizalmat. Csak így lehet eredményes a rákszűrés és e súlyos betegség korai diagnosztikája.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.