Amikor életemben először igyekeztem a hamvasztóhoz, a Gangesz partján, Benáreszben, furcsán, rendezetlenül dobogott a szívem. Se ritmusa, se követhető logikája nem volt a dobbanásoknak. Mintha a szívem elfelejtette volna, hogy mi is a dolga. Vagyis, hogy verjen, lehetőleg komolyabb fennakadások nélkül és csak akkor fáradjon el, ha már elege volt mindenből.
Egyenes út a mennyországba
Mit is keresünk mi itt?
„Benáresz, 2008”, egy vallásfilozófiai esszé hangzatos befejezése is lehetne. Benáresz az indiaiak legszentebb városa, a hindu Jeruzsálem. Amelyik indiai csak teheti, ide jön meghalni, ugyanis a hindu hitvilágban azt tartják, hogy aki a város falain belül hal meg, egyenesen a mennyországba kerül. És ha itt hamvasztják el, megszabadul minden bűnétől és nem fog többé leszületni a földre. Ez a hindu hitvallásban nem csekélység. Több ezerszer, néha több milliószor kell egy-egy léleknek újjászületnie, mielőtt visszatérhet a teremtés eredetéhez, az örök fénybe, ami a hinduk szerint a földi létezés végső célja. Négymillió földi év felel meg a hindu teremtőisten, Brahma egy napjának, amelyben megszámlálhatatlan lelket teremt, melyek növény, állat, ember vagy éppen félistenként születnek a földre. És például tehén, ló vagy elefántként magasabb érdem újjászületni, mint emberként. Félistenként pedig könnyen megeshet, hogy hiányzik belőlünk az alázat, így kihívjuk az istenek haragját és visszaesünk az újjászületési ranglétrán. ĺgy a földi létezés az indiaiak számára egy végtelenül hosszú folyamat része, melyben minden élet során jó cselekedeteikkel és testi-lelki tisztulással vívják ki egy jobb újjászületés jogát. Ezt figyelembe véve karmikus lottó-hatos, ha Benáreszben csaphatjuk a rezet. Ezért jöttünk.
Máglyára emelik a halottakat
Nem kerestünk szállást, egyenesen a hamvasztóparthoz siettünk. Az égő emberhús édeskés szagát már messziről érezni lehetett. Addigra elállt az eső is, a nap pedig gyorsan és kíméletlenül tört elő, mintha előjoga lett volna a városra. Talán csak most – amikor lejegyzem ezeket a sorokat – tudatosítom igazán azt a szagot, akkor mintha természetes velejárója lett volna az egész élménynek.
„Aha, ez az” – konstatálom egykedvűen, amikor megérkezünk a hamvasztóhoz. Jellegtelen, koszos hely, pár indiai szöszmötöl, egy-két helyen máglya, leülök. Jócskán elfáradtam, a hátizsákom húzza a vállam. Kíváncsi vagyok, mit is tesznek az emberek egy ilyen helyen, ahol nyilvánosan a város közepén hamvasztják a halottakat? Nagy nyugalmat érzek, hasonlót, mint amikor itthon temetőben jár az ember. Az a közömbösség, amivel máglyára emelik és meggyújtják a halottakat, talán még ennél is erősebben érezteti velem az élet viszonylagosságát. Hosszú percek telnek el ebben a furcsa időtlenségben, mígnem odasomfordál hozzánk egy kaszton kívüli indiai.
A szertartás
Indiában a kasztbeli hovatartozás a mai napig meghatározó. Csak aki kasztbeli hovatartozás nélkül születik, ami Indiában a legalacsonyabb társadalmi lépcsőfoknak felel meg, érinthet emberi tetemet. ĺgy az ő kezükben van a temetkezési ipar, és Benáreszben tényleges iparról beszélhetünk, hiszen a nap huszonnégy órájában állandó füstoszlop emelkedik az ég felé a hamvasztópart felől. A kaszton kívüliek mennek az elhunytért a házához, akit legszebb ruháiba bújtatva és legdrágább ékszereivel feldíszítve visznek végig a városon, egy hordágyon a hamvasztópartig, mindezt hangos énekléssel kísérve. A halottat utoljára megfürdetik a Gangesz vizében, majd máglyára teszik, ezzel felszabadítva a lelket a nehézkes test béklyói alól, majd a hamvakat ismét a szent Gangeszbe vetik. A bárányhimlő szent betegségnek számít, amelynek saját istensége van, így az e betegségben elhunytakat nem hamvasztják, hanem egyenesen a folyóba vetik. Ugyanez vonatkozik az elhunyt terhes anyákra és a szerzetesekre, akiket némi nehezékkel a lábukon eresztenek a vízbe, ami nincs mindig jól megkötve, így a folyó vizén gyakran úszkál egy-két lilára duzzadt holttest is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.