Egy borlovag szegfűvel meg gerberával

A szőlő szeretetét otthonról hozta, édesapja egy szőlészeti-borászati mintagazdaság vezetője volt Erdélyben, Szinérváralján. Sike Lajos érettségi után a kolozsvári egyetemen akart szőlészetet tanulni. Nem járt sikerrel. Nyolcvankilencben, még a változások előtt, Magyarországra ment. Ott érte a hír: mégis felvették.

Sike Lajos és a zászlós borA szerző felvételeA szőlő szeretetét otthonról hozta, édesapja egy szőlészeti-borászati mintagazdaság vezetője volt Erdélyben, Szinérváralján. Sike Lajos érettségi után a kolozsvári egyetemen akart szőlészetet tanulni. Nem járt sikerrel. Nyolcvankilencben, még a változások előtt, Magyarországra ment. Ott érte a hír: mégis felvették. Sike Lajos úgy döntött, marad. A budapesti Kertészeti Egyetem hallgatója lett. Harmadévesként a szőlészetre szakosodott. Friss diplomával egy háromszáz hektáros magánkézben levő gazdaság vezetője lett Nyársapáton, Kecskemét és Cegléd között, amelynek komoly pincészete és szőlőterülete is volt. 1997-ben a helyi gazdák, vállalkozók megalakították a Cegléd és Vidéke Borrendet, s a fiatal szakembert borlovaggá ütötték.

Kiből lehet borlovag?

Aki szakmailag ért a borhoz. Az első szempont, hogy az adott területen az ember borászati tevékenységet folytasson, és szakmai körökben elismert legyen. A borlovagrendbe olyan embereket vesznek fel, akik szeretik a bort, akik képviselik a bort, az adott táj borát reklámozzák. Magyarországon huszonnyolc borrend van. Vannak állandó borlovagok és olyanok, akik tiszteletbeli borlovagi címet kapnak.

Mire jogosít fel a cím?

Arra, hogy a lovag képviselje az adott borvidék borászatát, hírvivője legyen az országban, külföldön, bárhol.

Ön képviseli?

Itt, most annyira nem. Elszakadtam, nehezen is tudnám képviselni. Úgy lehetnék a képviselője, ha megmaradtam volna ennél a szakmánál.

De amikor Kamocsára nősült, virágra cserélte a szőlőt. Szegfűt, gerberát termeszt.

Azért a szőlő a szívem csücske. Ebben a picike kertben körben mindenhol szőlő van, igaz, hogy csak csemegeszőlő. Mondtam a feleségemnek, hogy ha lesz egy kis pénzünk, veszünk egy kis szőlőt pincével valahol, ahová hétvégén el lehet járni. Mert beleivódik az emberbe a szőlő szeretete.

A borlovagok borisszák vagy antialkoholisták?

Borivóknak kell lenniük! Szigorúan vett antialkoholista nem lehet borlovag, valamilyen szinten ismernie kell a borokat. Minden borrendnek van zászlós bora, amely képviseli a borrendet. Nagyon jó évjáratút választanak ki, különleges minőségűt, azt palackozzák, korlátozott számban hozzáférhető, nem lehet csak úgy hozzájutni, tehát komoly értéket képvisel.

Hogyan zajlik a lovaggá ütés?

Komoly ceremóniája van. Először ismertetik az adott rendet, hogy mi a neve, miért alakult, a tagok felesküsznek, hogy képviselni fogják a rendet, azután fel kell ismerni több borminta közül a zászlós bort.

A Cegléd és Vidéke Borrendnek mi a zászlós bora?

A cserszegi fűszeres.

A parafalenyomatú címkével ellátott palack névre szóló. „Kitűnő illatú, elegáns, zamatgazdagságához párosuló szép, kellemes savtartalmú, minőségi fehér bor. Termőhely Ceglédbercel, Aranyhegy. Aki e nemes bort fogyasztja, váljék legjobb egészségére, kérjük, jusson eszébe, hogy mennyi verejtékes munka van ebben az üvegnyi borban, melyet a föld töltött meg ízével és a nap melegével”, olvasható a palackon. Amikor néhány éve Kamocsára költözött, nem kereste a kapcsolatot a szlovákiai borászokkal?

A környéken kérdezgettem, de valahogy kimaradt az életemből. Kamocsán nem találkoztam túl sok szőlővel, csak a konyhakertekben, de ott se azokat a fajtákat termesztik, amelyekből minőségi borokat lehetne előállítani. Az az igazság, hogy ezek a talajok túl jók ahhoz, hogy szőlőt termesszenek bennük. A szőlő mélyen gyökeresedő növény, régen is olyan helyre telepítették, amely zöldség- vagy gabonatermesztésre kevésbé volt alkalmas. A diplomamunkámat szlovák szőlőfajtákból írtam. Itteni fajtákat kellett vizsgálni Magyarországon. A környező országok új fajtáit mindig összeszedik és azt vizsgálják, hogy hogyan viselkednek. Innen tudom például, hogy a Diamant jó csemegeszőlő, ültettem is a kertembe. Többször jártam akkor Korpás András nemesítőnél, nagyon sokat segített nekem a fajták leírásánál. Ő nagyon komoly szakember. Ez az ágazat mostanában csak nagyüzemben prosperál, kicsiben nagyon nehéz csinálni. A szőlőtermesztés és a borászat is munkaigényes folyamat, s ahhoz, hogy minőségit állítson elő az ember, a technológiát szigorúan be kell tartani.

Szereti a bort?

Igen.

Melyik a kedvence?

Igazán kedvenc borom nincsen, szeretem az illatos borokat, a vörösborokat is. Amikor választok, eldöntöm, hogy vöröset akarok-e vagy fehéret, kiválasztom a fajtát, általában valami illatosabbat. A következő lépés, hogy az ember megnézi, hol termett a szőlő, hol palackozták.

Aki ilyen fokon ért a borhoz, ha bemegy egy vidéki élelmiszerboltba, talál magának elég jót?

Talál, de sokszor csalódik is, mert az árak nem mindig tükrözik a minőséget. Vettem már háromszáz koronás bort is, amely száraz bor volt, minőségi szőlőfajta, mégse volt jó, túlkénezték.

Tisztán issza?

Tisztán, tisztán! Fröccsöt ritkán iszom. Érdemes betartani a hőfokot. Nem véletlenül írják a címkére, hogy a fehérborokat 10-12 fokra illik lehűteni, a vörösborokat magasabb hőfokon, 16-18 fok körül kell kínálni. Az élvezhetősége azon a hőfokon a legideálisabb. A meleg bor illata gyorsan elpárolog, nem lehet érezni az aromaanyagokat. A poharat úgy kell tartani, hogy a pohár oldalát nem fogjuk meg, hanem a talpát, először megnézni, mennyire tiszta az a bor, milyen a színe, mennyire áttetsző, utána kicsit megforgatja az ember, az illatát veszi sorra, végül megkóstolja, egy kis kortyot lenyel, hogy végigfusson a szájában, s ha az összbenyomások így, ilyen sorrendben érik, sokkal kellemesebb, mintha csak úgy felhörpintené. Mostanában már ráírják a palackra, hogy milyen ételekhez ajánlott az illető bor.

Gyakran készítenek boros ételeket?

Csak alkalomadtán. Az ember jó minőségű bort nem locsol el, inkább megissza.

A borszerető emberre hamar ráfogják, hogy iszákos...

Nem, nem, a kettő egészen más. Aki szereti és valamilyen fokon műveli, az nem vedeli a bort.

Az oklevélen azt olvastam, hogy Sike Lajos eredményesen részt vett a borok szenzorikus értékelése tanfolyamon. Létezik nem az érzékszervekkel történő értékelés is?

Igen, technológiával mindent meg lehet mérni, az alkoholfokát, a cukortartalmát, a vonadéktartalmát, hogy mennyi fenol van benne, ezek mind mérhető paraméterek.

Milyen jellemzői vannak a bornak?

Erősen kénezett, lágyított, oxidált, vizezett, nagyon sok kifejezés van mind az illatra, színre, sokféle jelzővel lehet illetni. A trianguláris próbát otthon is el lehet játszani, és nagyon érdekes eredmények jönnek ki. Van három minta, ebből kettő egyforma, és el kell találni, hogy melyik kettő az. Ez nem olyan könnyű! Kifejezetten adottság kérdése, erre születni kell, nem lehet megtanulni. Aki ilyen adottsággal rendelkezik, megbecsült borszakértővé válik. Nem sokan vannak ilyenek. A bornak annyiféle vonzata van! Ez nekünk ebben a régióban olyan érték, amivel érdemes lenne foglalkozni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?