Édesítse boldoggá karácsonyi ünnepeinket az ĺzvilág!

A vanília illata
A vanília (Vanilla plainfolia) a kosborfélék családjába tartozik, az orchidea rokona. A növény kis magvakat tartalmazó, hosszú keskeny tokterméseit használjuk fűszerként.

A vanília illata

A vanília (Vanilla plainfolia) a kosborfélék családjába tartozik, az orchidea rokona. A növény kis magvakat tartalmazó, hosszú keskeny tokterméseit használjuk fűszerként. Ezeket éretlenül szedik le, majd hosszú és bonyolult feldolgozással, erjesztéssel teszik eltarthatóvá, szállíthatóvá; ezért ilyen drága. A vanília illatos aromájú, édeskés, zamatos ízű. Őshazája Közép-Amerika, Mexikóban az azték indiánok már termesztették. Diaz spanyol hódító jegyezte fel 1520-ban, hogy a Montezuma uralkodóinak felszolgált csokoládéitalt őrölt vaníliával ízesítették. Mára már szinte elképzelhetetlenek az ünnepek az illata nélkül.

Valódi vaníliás kiflik

Hozzávalók:

20 dkg finomliszt, 14 dkg vaj vagy margarin, 10 dkg porcukor, 1 kisebb vaníliarúd kikapart belseje, 10 dkg darált dió, 1 evőkanál tej, 1 tojássárgája. A forgatáshoz: kb. 35 dkg porcukor, 1 nagyobb vaníliarúd.

Elkészítése:

A tésztához a lisztet a vajjal, a porcukorral, a vaníliarúd kikapart belsejével meg a darált dióval elmorzsoljuk, majd a tejjel és a tojássárgájával összegyúrjuk. A masszát 3-4 részre osztjuk, egyenként 2 centi vastag hengerekké sodorjuk, és olyan kis darabokra vágjuk, amelyekből kb. 6 centi hosszú kifliket formálhatunk. Ezeket sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütőlemezre rakosgatjuk, azután előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 10 percig sütjük. Sütés közben a kiflik egy kicsit megdagadnak. Vigyázzunk, nehogy túlsüljenek, mert hamar megbarnulnak. A forgatáshoz való vaníliarúd belsejét kikaparjuk, a porcukorral összekeverjük. Még melegen mindegyik kiflit ebben megforgatjuk.

Valódi vaníliás-csokoládés kekszek

Hozzávalók:

Az I. tésztához: 17,5 dkg vaj, 30 dkg kristálycukor, 1 vaníliarúd, 1 tojás, 35 dkg finomliszt, 2,5 dkg étcsokoládé, 1 nagy citrom reszelt héja. A II. tésztához: 17,5 dkg vaj, 7 dkg kristálycukor, 1 kisebb vaníliarúd, 25 dkg finomliszt, 2,5 dkg étcsokoládé, 1 tojásfehérje.

Elkészítése:

Az első tésztához a szobameleg vajat tálba töltjük, a cukorral meg a vaníliarúd kikapart belsejével alaposan kikeverjük. A tojással tovább krémesítjük, majd a liszttel összegyúrjuk. Ezután két részre osztjuk. Az egyiket az olvasztott csokoládéval barnára színezzük, a másikat a reszelt citromhéjjal ízesítjük. Sütőpapírból két kisebb lapot tépünk, és a kétféle tésztát ezeken egyenletesen, kb. 30x20 centis lapokká lapítjuk. A tészta könnyen törik, ezért a legjobb, ha tenyerünkkel nyomkodjuk szét. Ezután a citromos tésztát a csokoládésra csúsztatjuk vagy borítjuk. Eligazgatjuk, majd fölcsavarjuk, ahogyan a bejglit szokás. Fél órára a hűtőszekrénybe tesszük, azután kb. 1 centi vastagon fölszeleteljük. A másik tésztát ugyanígy készíthetjük el. Kb. 30 kis kekszünk lesz, sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk őket. Előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 12 percig sütjük.

A második tésztához a szobameleg vajat tálba töltjük, a cukorral és a vaníliarúd kikapart belsejével alaposan kikeverjük, majd a liszttel összegyúrjuk. Ezután két részre osztjuk, az egyiket az olvasztott csokoládéval barnára színezzük. Frissen tartó fóliába csomagolva fél órára a hűtőszekrénybe tesszük, majd tenyerünkkel nyomkodva egyenként kb. 8 centi széles, 20 centi hosszú, 3 centi vastag téglalappá – pontosabban téglatestté – formáljuk. A csokoládésat villával kissé felvert tojásfehérjével megkenjük, a világosat ráillesztjük. Ezután keresztben kettévágjuk, majd a két tésztacsíkot – az egyiket megfordítva – újra egymáshoz illesztjük, így kerülnek más-más színűek egymás mellé. A tészták találkozásánál is megkenjük tojásfehérjével, hogy egymáshoz ragadjanak. Kb. 1 centi vastagon fölszeleteljük, és az így kapott kg. 20 kis kekszet sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk. Előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 10 percig sütjük.

Diós gesztenyetorta

Hozzávalók:

8 tojás, 30 dkg kristálycukor, 1 dl víz, 15-15 dkg rétesliszt és őrölt dió, fél csomag sütőpor, margarin, liszt a forma kikenéséhez. A töltelékhez: 20 dkg cukor, 0,75 dl víz, 25 dkg margarin, 50 dkg fagyasztott gesztenyemassza, 0,25 dl rum. A díszítéshez: barna tortadara.

Elkészítése:

A tésztához a tojássárgáját a cukorral 4-5 perc alatt fehéredésig verjük. A vizet belekeverjük. A lisztet a dióval és a sütőporral összeforgatjuk, az előzőekhez adjuk, majd a kemény habbá vert tojásfehérjét is belekeverjük.

Kikent, kilisztezett, 24 centi átmérőjű tortakarikába töltjük, és előmelegített sütőben, közepes lángon 25 percig sütjük. Ezután 15 fokkal csökkentve a sütés erősségét, még kb. 25 percig sütjük. A töltelékhez a cukrot a vízzel kevergetve fölforraljuk. A margarint először magában, majd a fölengedett, belemorzsolt gesztenyemasszával keverjük habosra. A rummal ízesítjük, majd a szinte teljesen kihűlt cukorszirupot is hozzákeverjük. A tortakorongot lapjában három részre vágjuk, és a gesztenyekrémmel megtöltjük úgy, hogy az oldalára meg a tetejére is jusson belőle. A torta tetejét végül szórjuk meg barna tortadarával. Jól behűtjük, végül forró vízbe mártott késsel fölszeleteljük.

Mákos guba

Hozzávalók:

3 óriáskifli, 15 dkg darált mák, 15 dkg porcukor, 10 dkg margarin, 3/4 l tej, 10 dkg kristálycukor.

Elkészítése:

A tejet a cukorral és 5 dkg vajjal felforraljuk, a kifliket ujjnyi vastag karikákra vágjuk. Egy szitában tál fölött leöntjük a forró tejjel úgy hogy teljesen átitatódjon. Egy jénait kivajazunk és rétegekben rakjuk. Egy sor kifli leszórva mákkal (amit már összekevertünk a porcukorral), és így tovább. A mák legyen az utolsó. Ha marad tej egy picit még önthetünk rá és a tetejére daraboljuk a maradék vajat. Sütőben a legnagyobb fokozaton pirosra sütjük. Nagyon hamar kész, az elkészítési idő kb. 15 perc a sütés fél óra.

Somlói Galuska

Hozzávalók:

2 tojás, 4 evőkanál kakaó, 4 evőkanál cukor, 2 evőkanál liszt, 1 liter tej, 10 dkg vaj, durvára vágott dió, mazsola, rum, babapiskóta, tejszínhab a díszítéshez.

Elkészítése:

A babapiskótát beletördeljük a fagyispoharakba, a mazsolát 1 dl rumban 1-2 óráig áztatjuk. A tojásokat, a kakaót, a cukrot, a lisztet pici tejjel simára keverjük. Hozzáadjuk az összes tejet, kevés rumot, a mazsolát és a diót. Nem túl sűrűre főzzük. A tűzről levéve belekeverjük a vajat és még melegen a poharakba töltjük. Tejszínhabbal díszíthetjük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?