Jó hírünk van a csokoládé imádóinak. A legújabb tudományos vizsgálatok eredményei szerint a kakaó és bizonyos csokoládék fogyasztásának előnyös élettani hatásai elérik, sőt talán felül is múlják a zöld teáét vagy a vörösborét. A táplálkozástudományi szakemberek és a kardiológusok a kakaó egészségvédő tulajdonságait vizsgálták.
Édes, finom és egészséges
A XX. század elején a táplálkozástudomány elsősorban a hiánybetegségekre, így a vitaminhiányra és az alultápláltság okozta problémákra koncentrált. Az elmúlt évtizedektől az elhízás járványos méretű terjedése szolgáltatja a kutatási témák nagy részét. Manapság egyre többen foglalkoznak az antioxidánsok egészségre gyakorolt hatásával. Ebben segítséget nyújt az elődeink által használt gyógyító erejű szerek tudományos alapokon történő hatásvizsgálata is. ĺgy vált a kakaó, a mexikói indiánok tápláléka a mai egészségtudomány egyik legizgalmasabb kutatási területévé.
Napjainkban számos tudományos publikáció jelenik meg arról, hogy bizonyos csokoládéfajták igen jó hatással vannak az egészségre, a csokoládé egyik alapanyaga, a kakaó antioxidáns tulajdonságának köszönhetően. Az antioxidánsok fontos szerepet töltenek be az egészség megőrzésében, mivel megvédik a szervezetet az oxidációs sejtkárosodásoktól. A tudósok felfedezték, hogy a kakaónak magas a flavonoidtartalma. A flavonoidok olyan antioxidánsok, amelyek nagyon változatos formában fordulnak elő a növényvilágban. Eddig a gyümölcs, a tea és a vörösbor voltak a legismertebb flavonoidforrások.
A csokoládé élettani hatásait elsőként japán tudósok kezdték el vizsgálni, és a pozitív eredmények alapján megkezdték a flavonoiddal dúsított csokoládé gyártását. Mivel a kakaóbab (Theobroma cacao) nyers állapotban tartalmazza a legtöbb flavonoidot, ezért a Mars kifejlesztett egy olyan eljárást, amelynek célja, hogy védje ezt a gyártási műveletek, például a fermentálás és a pörkölés során. Az így előállított csokoládé csomagolásán megtalálható a Cocoapro logo. Ez garantálja, hogy a csokoládé gyártása során olyan kímélő eljárást alkalmaztak, amely megőrzi a kakaószemek természetes jó tulajdonságait.
A tudomány több területen vizsgálja a csokoládé egészségvédő hatásait.
- Előzetes humán klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a flavonoidkímélő eljárással előállított csokoládék mérsékelt fogyasztása csökkenti a zsírsavak oxidációját, azaz a lipidperoxidok keletkezését, és előnyösen befolyásolja a vérlemezkék összecsapódását (ez okozza a véralvadást). A lipidperoxidáció és a fokozott véralvadás potenciálisan hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásához. Ezek a tanulmányok felvetik, hogy a csokoládéfogyasztás hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez. Laboratóriumi körülmények között sikerült bebizonyítani, hogy a csokoládé csökkenti a vérben a káros koleszterin, azaz az oxidált LDL koleszterin képződését, és szabályozza a vérlemezkék összecsapódását a vérben (a vérlemezkék összecsapódása a szívinfarktus egyik fontos rizikófaktorának számít).
- Egy másik tanulmány úgy találta, hogy a kakaónedv-flavonoidok gátolták a szabad gyökök képződését. A szabad gyökök bizonyítottan károsítják a sejthártyákat és biológiai molekulákat. A szabad gyökös folyamatok sokféle betegséghez vezethetnek, beleértve a rákot, érelmeszesedést és gyomornyálkahártya-károsodást, valamit közrejátszanak az öregedésben. Ez a tanulmány felveti, hogy a kakaónedv-flavonoidok antioxidáns képességük mellett immunszabályozó hatással is bírnak. Hasonló következtetésre jutottak brit tudósok is, akik azt bizonygatták, hogy a csokoládéfogyasztás erősíti a szervezet immunrendszerét, így megvéd a nátha, a légúti fertőzés és az influenza ellen is. De a csokoládé jó a stresszes helyzetekben is, vizsgaidőszakban, amikor csodás hatással van a memóriánkra, vagy akkor is, ha szomorkodunk.
- A kakaóvaj, így a csokoládé is jelentős mennyiségű olajsavat, egyszeresen telítetlen zsírsavat tartalmaz. Emellett jelentős a telített zsírsavakhoz tartozó sztearin- és palmitinsav-tartalma is. Számos vizsgálat úgy találta, hogy a sztearinsavnak, ellentétben a többi telített zsírsavval, semleges hatása van a vér koleszterinszintjére. Ezzel összhangban megállapították, hogy kakaóvaj és tejcsokoládé fogyasztása gátolja a vérlemezke-összecsapódást, így szerepe lehet a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.
- A legtöbben a kövérségért elsősorban az édességeket teszik felelőssé. A kutatási eredmények ennek éppen ellenkezőjét bizonyítják. Ezek szerint nem a megemelt szénhidrátbevitel vezet testsúlytöbblethez. Az elhízás kialakulásában, a helytelen táplálkozás mögött a tápanyagok és a helyes étrend ismeretének hiánya, a fokozott zsírbevitel és a fizikai aktivitásszint csökkenése áll.
- A Harvard Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a csokoládé meghosszabbítja az életet. Dr. I-Min Lee, a kutatócsoport vezetője szerint a legjobb hatás akkor érhető el, ha havonta három tábla csokoládét fogyasztunk el. Az általa irányított felmérés 7841 férfira terjedt ki. Őket öt éven át tartották megfigyelés alatt, s az eredmények összegzése után a következő eredmény született: a csokievők között 36 százalékkal alacsonyabb volt az elhalálozási arány, mint azok között, akik nem fogyasztanak édességet. Azaz: azok, akik havonta három tábla csokoládét ettek, átlagban egy évvel hosszabbították meg életüket. A megfigyelést egyelőre csak férfiakon végezték el, ők valamennyien a Harvard Egyetem egykori diákjai voltak. A szakértők véleménye szerint a nők esetében is hasonló eredmények születnének. (o-o, i-t)
Azért nem árt tudni
Az új felfedezések bizonyára újabb híveket toboroznak majd a csokoládénak, azt azonban nem árt tudni, hogy aki túlzásba viszi az édességek (nem csak a csokoládé) fogyasztását, falását, az nem hosszabbítja meg életét: bizonyos határon túl a sok csokoládé is veszélyt jelent a szervezetre. Súlyfelesleg, cukorbetegség, anyagcserezavar, pattanások a bőrön, hogy a többit ne is említsük.
Micsoda illat!
A kutatók szerint a csokoládénak már pusztán az illata is pozitív gondolatokat ébreszt az emberben, fogyasztása pedig kimondottan fokozza az úgynevezett „boldogsághormon” kiválasztását, vagyis az ember jobb kedvre derül tőle.
Dr. Angela Clow, a híres University of Westminster professzor asszonya azt javasolja, hogy ha már nem szabad túlzásba vinni a csokoládéfogyasztást, akkor legalább szagolgassuk a csokoládét: terápiás célból naponta hatszor legalább két-két másodpercnyi időtartamra jó mélyen szippantsuk be a finom csokoládéillatot. (i-t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.