Divatos italok múltja és jelene

A koffeintartalmú italok fogyasztása töretlenül hódít a világban. Sokan ugyanis úgy vélik, hogy agyuk frissessége, aktivitása, éberségük megfelelő szinten tartása nem nélkülözheti a kávét, a teát, a kakaót.
A kávéfa, illetve kávécserje
piros gyümölcsét az Abesszíniában (ma Etiópiában) élő nomád törzsek már a 10.

A koffeintartalmú italok fogyasztása töretlenül hódít a világban. Sokan ugyanis úgy vélik, hogy agyuk frissessége, aktivitása, éberségük megfelelő szinten tartása nem nélkülözheti a kávét, a teát, a kakaót.

A kávéfa, illetve kávécserje

piros gyümölcsét az Abesszíniában (ma Etiópiában) élő nomád törzsek már a 10. század körül fogyasztották, s összezúzva, zsiradékkal keverve, golyóvá formázva, hosszú vándorútjaikra is magukkal vitték. Afrikából 300 év múlva került az arabokhoz. Hazánkba a törökök közvetítésével jutott el a kávé, de fogyasztása csak a 18. században terjedt el annyira, hogy közismertnek lehet mondani ezt az italt.

A kávéházak elterjedésével egyre népszerűbbé vált a 19. század elején Európában, így a figyelem középpontjába került a kávé. A világon elsőként Friedrich Ferdinand Runge német vegyész vonta ki (1820-ban) a kávébabból azt az anyagot, amit koffeinnek nevezett el. Később arra is rájöttek a kutatók, hogy a teacserje levelében található hatóanyag szintén koffein. Ma már tudjuk, hogy mintegy 60 különféle növényben szintén megtalálható, így a kóladióban, a kakaóban, a guaranában és a matéban is. A koffeintartalom függ a növény fajtájától, ez adja meg a belőle készült főzet erősségét. Az arabica kávéban például fele annyi a koffein, mint a robusta elnevezésűben.

A teát

már i. e. 6. században ismerték Kínában. A buddhista szerzetesek vitték el Ázsiába és Afrikába a teaivás szokását, a hollandok és később az angolok közvetítésével a 16-17. században Európába is eljutott. A tealevél fermentálási foka alapján megkülönböztetett fekete, oolong, valamint zöld tea eltérő koffeintartalmú. Az elkészítéshez használt víz keménysége, hőfoka, a főzési vagy áztatási idő, a növényi rész és a víz aránya szintén mind-mind módosító tényező.

A kakaóivás múltja

mintegy 3 ezer évvel ezelőttre, a maja és azték kultúráig nyúlik vissza. Akkoriban a kakaóból készült csokoládéital élvezete még csak a magas rangú férfiak kiváltsága volt. Cortes spanyol hódító révén, a 16. század elején jutott el Európába a kakaó, s vált később közkedvelt, sokáig gyógyszerként is fogyasztott itallá. (Fazekas Erzsébet)Banana Mocca kávékoktél

Egy negyed banánt, 2,5 cl tejszínt, ugyanannyi tejet, 1 cl banánszirupot, negyed mokkáskanálnyi gyömbért, ugyanannyi zúzott kardamommagot, 1 mokkáskanál nádcukrot és 2,5 cl presszókávét összekeverünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?