Csillagfürt – fehérje saját forrásból

A fehér csillagfürt (Lupinus Albus) a hüvelyesek közé tartozik, eddig mintegy 200-250 fajtát tartanak nyilván belőle. Ezek többsége a Földközi-tenger vidékéről, másrészük Dél-Amerikából származik.

Eredeti termőhelyein már évszázadok óta ismerik, mind az emberek, mind pedig az állatok számára élelemforrásként szolgált.

A növény fokozatosan elterjedt csaknem egész Európában, a 19. században már a rendszeres nemesítői munka eredményeként olyan fajtákat tenyésztettek ki, amelyek magasabb fehérjetartalommal rendelkeztek és kevesebb keserű anyagot (alkaloidokat) tartalmaztak. Ezek a fajták már alkalmasabbak voltak a közvetlen élelmezési célok ellátására. A legjelentősebb termelői térségek Ausztráliában, Dél-Amerikában és Európában találhatók. Csehországban a 70-es és 80-as években már szintén foglalkoztak vele, hosszú vegetációs ideje, a magok beérésével kapcsolatos gondok valamint a betegségekre való fogékonysága és az alacsony hozamok miatt azonban termőterülete fokozatosan 50-100 hektárra csökkent. A csillagfürt nálunk egyelőre kevésbé ismert növény, amelynek termesztéséhez azonban itt is megvannak a feltételek. A termelők fokozott érdeklődése nyomán a szakemberek a növény termesztéstechnológiáját és felhasználási lehetőségeit tovább pontosítják, hogy az a termelők számára megfelelő hozadékot biztosítson. Az ezzel kapcsolatos tapasztalatokat Miroslav Vrabec a csehországi Francotcheque Agricole Kft. (Dobrovice) cég képviselője foglalta össze.

Az új fajták a franciaországi nemesítések eredményeként a kilencvenes évek végére már magasabb terméspotenciállal és rövidebb tenyészidővel rendelkeztek. Az Ares fajta például 6 éves átlagban 4,2 tonnás átlagos terméshozamokat produkált. Az elért eredmények alapján a nemesítők négy fajtát javasoltak továbbtermesztésre, közülük az Amiga volt a legkorábbi, miközben terméshozamai elérték az Ares eredményeit. Csehországban a vizsgált francia eredetű fajta, az Amiga kísérleti eredményei úgyszintén nagyon jó eredményeket mutatnak. A cseh mezőgazdasági minőségvizsgáló intézet adatai alapján egyáltalán nem tartalmaz alkaloid anyagokat, terméshozama az eddig vizsgált fajtákhoz viszonyítva 11 százalékkal magasabb volt. Nagyobb a fehérjetartalma, ellenállóbb az antraknózissal szemben, s gyorsabb a növekedési erélye is. A kedvező vizsgálati eredmények alapján Csehországban már 400 hektárt vetettek belőle, 115 hektáron szaporítás céljából termesztik.

A csillagfürtöt régebben a termelők saját használatra termesztették. Jelenleg már értékesítésre is termelik, takarmánykeverékek gyártásához, illetve az emberek számára lisztet készítenek belőle. Elsősorban az az előnye, hogy nagyon kevés ún. allergén anyagot tartalmaz. A mag összetétele közelebb áll a szójához, mint a borsóhoz vagy a babhoz. Fehérjékben gazdag, viszont keményítő-tartalma alacsony. Olajtartalma kisebb, mint a szójáé, ugyanakkor ún. antitripsz-faktort nem tartalmaz, ennek alapján hőkezelés nélkül is közvetlenül a takarmányba adagolható. Csehországi vizsgálati eredmények alapján a csillagfürt magja a következő anyagokat tartalmazta: N-anyagok – 31-35 %, zsírok 11-12 %, rostok 11-20 %, keményítő 10-13 %.

Agrotechnikai szempontból a csillagfürt termesztése nem túlságosan igényes. A növény termesztéséhez kevés belépő anyagra és kezelésre van szükség. Előveteménynek a gabonafélék a legmegfelelőbbek A talajjal szemben igénytelen, akár a kavicsos földben is megterem, de legmegfelelőbb feltételek számára a répa- és burgonyatermesztő körzetekben találhatók. A kelés és a gyökeresedés időszakában viszont a magok nagyobb tömege és mérete miatt jelentős mennyiségű nedvességet követel. Ezt elsősorban a vetés megfelelő időpontjának betartásával érhetjük el. Az ajánlott vetéssűrűség 50-55 egyed négyzetméterenként, a vetés mélysége a talajtól függően 30-70 mm. A sortávolság 125-170 mm, ez biztosítja a termőterület egységesebb takarását, és a gyomokkal szembeni jobb konkurenciaképességet. A növénynek erős, karószerű gyökere van, amelyen gyökérgumók találhatók. A vetéskor ajánlott a csillagfürtnek megfelelő talajlakó baktériumtörzsek telepítése, ez Azorhis és Rhizobium oltóanyaggal biztosítható. A termesztésre a semleges, vagy enyhén savas talajok a megfelelőek, amelyek mésztartalma alacsonyabb, mint 2,5 %. Homokos és gyenge talajokon, ha a mag kialakításának időszakában hiányzik a kellő csapadék, a terméshozam csökkenhet. Mivel a csillagfürt jól megköti a nitrogént, csupán a gyengébb talajokon ajánlott 40kg/ha indító trágyázás. A többi tápanyag pótlására 30-40kg P2O5 és 40-80 kg K2O kijuttatása ajánlott ősszel, vagy közvetlenül a vetés előtt. A betegségek megelőzése érdekében mindenképpen csak certifikált vetőmagot vessünk, amelyet a forgalmazó megfelelő eljárásokkal kezelt. A gyomok irtása elsősorban preemergensen történik, ezért ajánlott a termesztésre olyan területeket választani, amelyek kevésbé gyomosak. Az állati kártevők ellen gyakorlatilag szükségtelen a védekezés, a termesztés során azonban figyelemmel kell kísérni a növényállományt, hogy az antraknózis nem támadja-e. Ez a betegség a növény szárán rózsaszínű foltok formájában jelentkezik, ezek később megbarnulnak, a szár felülete beesik, megszárad és törik. Erős fertőzés esetén a betegség a teljes növényállományt elpusztíthatja. Azokon a területeken, ahol az antraknózis már előfordult, a virágzás előtt Duett nevű készítménnyel kell az állományt lepermetezni, ha a tünetek megjelennek, a kezelést újra meg kell ismételni. A növény vegetációs ideje 125-140 nap, a betakarítás július közepétől augusztus közepéig tart. Esős időjárás következtében az érés ideje kitolódhat. A betakarítási nedvességtartalom 14-15 %. 16-20 % esetén a termést szellőztetni, levegőztetni kell. Ha a magok nedvességtartalma meghaladja a 20 %-ot, szárítani kell, vagy a kérődzők számára konzerválni lehet. Mivel a magok nem peregnek ki a hüvelyekből, s a növényállomány 60-80 cm magas, a betakarítása minimális veszteséggel történhet.

A szerk. megjegyzése – Szlovákiában a lévai székhelyű Interagros Kft. foglalkozik a csillagfürt vetőmagjának forgalmazásával és a vele kapcsolatos tanácsadással. Információink szerint idén a termelők már több mint 2500 hektár vetésére kötöttek szerződést, a termesztést mintegy 110 szerződött gazdaság és magángazda végzi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?