A digitális televíziónál áramingadozások helyett villamos impulzuskombinációk hordozzák a kép- és hangjelet. Ahhoz viszont, hogy ez élvezhető adássá álljon össze a képernyőn, kódolási eljárást alkalmaznak. Ezek közül jelenleg a legismertebb az MPEG.
Az MPEG DVB előnyei
Az MPEG-1 még csak moziműsor feljátszását tette lehetővé CD lemezre. Mivel kis bitsebességgel dolgozott, csupán a VHS kazetták minőségét tudta biztosítani, ami csaknem kudarcnak fogható fel. Ebből fejlődött ki az MPEG 1.5, ahol már lehetővé vált az adatok tömörítése, és egymás mellé fűzése – multiplexelése – is. A fejlődés következő fokát jelentette az MPEG 2 megjelenése, amelyet az Európai Távközlési Unió (EBU – European Broadcasting Union) szabványként fogadott el, aminek következményeként az egész Óvilágban bevezetésre kerül. A jelenleg már digitális műsorokat sugárzó Hot Birdök is ezt az eljárást alkalmazzák.
Az új szabvány legfőbb előnye, hogy alkalmazkodik a pénztárcánkhoz: ha nem engedhetjük meg magunknak a drága készüléket, ugyanazt a műsort gyengébb minőségben is követhetjük. Igazi nagy házimozihoz viszont biztosítható a stúdiókban megszokott kép és hang. (o-ny)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.