Génjeink döntő szerepet játszanak agyunk egyes részeinek fejlődésében – erősítették meg amerikai és finn kutatók. Mi több, épp a kognitív képességeket irányító agyi régiókra gyakorolják a legközvetlenebb hatást. Röviden: az IQ örökölhető.
Az IQ örökölhető
Egy emberi fej keresztmetszete. A felső részében található, átlag kétezer köbcentimétert kitöltő agy a szervezet irányítóközpontja, emlékeink raktározóhelye, matematikai számítógép és még sok minden más. Fotó: internet Paul Thompson és kollégái MRI- (az angol magnetic resonance imaging kifejezés rövidítése) felvételeket készítettek tíz egypetéjű és tíz kétpetéjű ikerpár agyi felépítéséről. A kutatók egy fedél alatt lakó ikreket vizsgáltak, hogy elkülöníthessék a genetikai és a környezeti tényezőket. Megállapították, hogy az agy egyes részeit igen magas arányban jellemzik az örökletes tulajdonságok: a beszédközpontokat (Broca- és Wernicke-régió), és a frontális területet, mely a gondolkodásban tölt be nélkülözhetetlen szerepet. Egypetéjű ikrek agyának hasonló részei közt a kutatók 95-100 százalékos megfeleltethetőséget figyelhettek meg, magyarul: gyakorlatilag azonosak voltak. Thompson véleménye szerint a frontális régió olyan mértékben függ a genetikai tényezőktől, mint a genetikailag leginkább befolyásolt tulajdonságunk: az ujjlenyomatok. A környezet – a tapasztalatok, az emberek, akik körülvesznek, a dolgok, amiket megtanultunk – tehát szinte semmilyen hatást nem gyakorolnak rá. A kétpetéjű ikrek Wernicke-régiói majdnem azonosak voltak, míg a többi agyi terület között alacsonyabb, 60-70 százalékos megfeleltethetőséget sikerült kimutatni. Míg egymással rokoni kapcsolatban nem álló emberek esetében semmilyen megfeleltethetőségre nem számíthatnánk.
A vizsgálat érdekességét tovább fokozza, hogy a vizsgált szürkeállomány örökletes volta mellett az is kiderült, hogy az szerepet játszik az általános intelligenciában. „Arra az eredményre jutottunk, hogy a frontális szürkeállomány különbségei és az intellektuális készségekben jelentkező eltérések között jelentős kapcsolat áll fenn” – írják a kutatók. A kísérletek résztvevőin egy sereg további tesztet végeztek el: összesen 17 készséget vizsgáltak, egyebek között a figyelem összpontosítása, a szókincs és a tér érzékelésének képessége került górcső alá. (origo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.