Az előző évinél meglepően kedvezőbb terméseredmények

Az előző évi kedvezőtlen terméseredmények után magukat a termelőket is meglepte a tény, hogy az olajnövények idei terméseredményei jóval meghaladták az előzetes várakozásokat és gyakorlatilag a hivatalos becslések alapján is a 3 tonnához közeli terméshozamok voltak a jellemzők.

Az előző évi kedvezőtlen terméseredmények után magukat a termelőket is meglepte a tény, hogy az olajnövények idei terméseredményei jóval meghaladták az előzetes várakozásokat és gyakorlatilag a hivatalos becslések alapján is a 3 tonnához közeli terméshozamok voltak a jellemzők. Ebben minden bizonnyal nagy szerepet játszott a kedvező áttelelés, aminek következtében a kiszántások is minimálisra csökkentek, hiszen az előző évitől jóval kisebb területen, alig 15 ezer hektáron kellett kiszántani a rosszul áttelelt állományt. A jól legyökerezett állományokban a növények kellően tudták hasznosítani a megfelelő tápanyagokat, s ennek alapján az állományok egészségi állapota is kedvezően alakult. A növénytermesztési kutatóintézet szakemberei szerint idén a károkozók nem tették ki túlságosan nagy nyomásnak a növényzetet , természetesen csak ott, ahol a megfelelő agrotechnikai és növényvédelmi munkálatokat időben és kellő hatékonysággal elvégezték. A gombás fertőzések nem terjedtek el túlságosan, és megfelelő készítményekkel kézben tarthatók voltak. A déli országrészekben talán a becőket nagyobb mértékben támadták az állati kártevők, de az ellenük való védelmet is sikerült megoldani.

S noha az előrejelzések és felmérések alapján már látni lehetett, hogy a terméshozamok kedvező irányba fejlődnek, a tényleges eredmények sokhelyütt a szakembereket is meglepték, hiszen az előzetes várakozásokat űtlagosan 0,7t/ha értékkel haladták meg.

Az utóbbi másfél évtizedben a napraforgó vetésterülete és jelentősége is fokozatosan egyre nagyobb szerepet kapott a növénytermesztésben, a vetésterületek növekedése mellett az utóbbi öt-hat évben már a terméshozamok is felfelé ívelő pályán haladnak. S noha ugyan még csak a 80-as évek szintjére értek vissza, az elkövetkező időszakban azonban minden bizonnyal várható, hogy ez a tendencia továbbra is fennmarad. A repcével ellentétben a tavalyi esztendőben a napraforgót jóval nagyobb veszély fenyegette az állati kártevők és a gombás betegségek részéről. Főleg a fehérpenészes rothadás jelentkezett fokozottabb mértékben, főleg az előző esztendőhöz viszonyítva, amikor a száraz időjárás nem kedvezett túlságosan a betegség terjedésének. A nedves időben azonban az állományok jobb egészségi állapota és kondíciója ellenére nagyon sok parcellán megjelent a betegség. Ezt megfelelő agrotechnikai eljárások alkalmazásával csökkenteni lehet, ebben elsősorban a vetésforgó játszik fontos szerepet. A gombás fertőzések terjedésének kivédése érdekében fokozottabban kell ügyelni arra, hogy a napraforgó ne kerüljön közvetlenül ugyanarra a helyre a rákövetkező évben, s a szakirodalom 7 éves időszakot javasol az ismételt termesztésre ugyanazon a területen. A gombás betegségek terjedésének megakadályozására fontos a rezisztens, vagy toleráns fajták kiválasztása és termesztése, egyúttal a növényi szármaradványok tökéletes bedolgozása a talajba is jelentős mértékben csökkentheti a fertőzések terjedésének veszélyét. (r)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?