New York. Neorológusok mágneses rezonancia vizsgálatokkal (MRI) mutatták ki a zene hatására jelentkező agybeli folyamatokat. A kutatók nyolc embernek egy dallamot játszottak le, amelyben bizonyos diszharmóniák léptek fel.
Az agyban fáj a hamis zene
A kutatók a nyolc vizsgált személynek egy dallamot játszottak le, amelyben bizonyos diszharmóniák léptek fel. Ezzel egyidejűleg az MRI segítségével figyelték, az élményre az agy mely területei reagálnak és aktivizálódnak. Ennek alapján a zenei hangzást ugyanaz a régió dolgozza fel, amely az információk gyűjtését végzi és ugyanakkor az emlékeket gyűjti. Ez az agyterület (rostromedial prefrontal cortex) közvetlenül a homlok mögött húzódik, és összeköttetésben áll az általános hangzást feldolgozó halántéklebenyekkel. „Az eredményeink igazolják, hogy szoros kapcsolat létezik a zene, az érzelmek és az agy között” – foglalják össze eredményeiket a kutatók. Meglepődve kellett azt is tudomásul venniük, hogy az agy reakciója ugyanarra a zenére újból és újból megismételt vizsgálatok esetén kis mértékben ugyan, de különbözött. Ez a dinamikus folyamat a kutatók szerint megmagyarázza, hogyan válthat ki ugyanaz a zene más-más alkalommal különböző érzelmeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.