Altatás kábító szivaccsal

Egy német orvostörténész tanulmánya szerint a középkori orvostudomány jobb volt annál, mint amilyen a híre.

A köpölyözés sokszor nagyon is indokolt volt, a vérző sebeket öszszevarrták, a tumort eltávolították, és kihasználták a gombák antibiotikus hatását. A Die Welt című német lap internetes változata ír arról, hogy a városról városra utazó sarlatán csodadoktorok és a véres foghúzások, továbbá a boszorkányként megégetett gyógyító asszonyok nem keltették a középkor jó hírét, ebben az értelemben jogos volt a „sötét“ kifejezés. Legalábbis ezt hittük eddig. Gundolf Keil würzburgi egyetemi professzor összegyűjtötte a föllelhető forrásokat, köztük a 788-ból származó lorschi gyógyszerkönyvet, amely Németország legrégebbi orvosi könyve.

A professzor véleménye az, hogy az akkori orvosok nem voltak sarlatánok. Akkor vágtak eret a paciensen, ha úgy látták, hogy fertőzésnél kell segíteni rajta. Ma már tudjuk, hogy a baktériumok annál lassabban szaporodnak, minél kevesebb vasat találnak a vérben.

A magas vérnyomásnál és túlsúlynál is használták a köpölyözést, bár a gyógyászok nem tudtak vérnyomást mérni. Ugyanakkor azok az emberek, akik piros arccal, meleg, nedves bőrrel kerültek hozzájuk, aligha kerülhették el az érvágást.

A vérzéseket akkoriban nyomókötéssel és tűvel, cérnával csillapították. Ennek a módszernek az elsajátítása ma is a medikusok képzésének része. Régebben a varrást egy bőrdarabon tanulták.

Keil professzor kutatásai során utalást talált arra, hogy a XIV. században Észak-Németországban egy felcser agydaganatot távolított el, úgy, hogy a páciens teljes narkózisban volt. Azt már több száz év óta tudták, hogy az úgynevezett altatószivacsot, amelyet különböző drogokkal, – például ópiummal vagy mandragóra borral itattak át –, el lehet altatni a beteget. Kábító hatása megbízható volt, ugyanakkor több páciens elhalálozott, mert leállt a légzése.

A sebek elfertőződése ellen mézes táptalajon gombákat termesztettek, amelyet aztán a sebbe vittek. Az köztudott, hogy bizonyos gombafajták penicillint termelnek, ez a mai napig a legismertebb antibiotikum. A középkorban ugyan senki nem ismerte az antibiotikumokat, de azt tapasztalatból tudták, hogy bizonyos gombafajták segítik a sebek gyógyulását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?