A világpiac szorításában

Mint ismeretes, a világpiacon levő feszültségek kezelése érdekében már régóta folynak a Világkereskedelmi szervezet keretében azok az egyeztető tárgyalások, amelyek az exporttámogatások, a belső támogatások és az importvámok csökkentésére vonatkoznak.

Mint ismeretes, a világpiacon levő feszültségek kezelése érdekében már régóta folynak a Világkereskedelmi szervezet keretében azok az egyeztető tárgyalások, amelyek az exporttámogatások, a belső támogatások és az importvámok csökkentésére vonatkoznak. Külföldi lapvélemények alapján az EU agrárágazatát az említett tervezett intézkedések hatásai minden bizonynyal érzékenyen érintik, ugyanakkor abban egyetértenek a szakértők, hogy az exporttámogatások és a belső támogatások mérséklését valószínűleg elviseli az ágazat, de a vámcsökkentés súlyos következménnyel járna az állattenyésztési ágazatra nézve.

Az elemzések szerint az uniós gabonatermelés és más szántóföldi ágazatok ugyan megőriznék nyereségüket, ám ez kisebb lenne, így a a termelés visszaesése várható. A számítások alapján importvámok jelentősebb csökkentése főként a tej- és a marhahús ágazatot érintené hátrányosan.

A tárgyaló felek közül az USA a belső támogatásokat három lépcsőben javasolja mérsékelni, az exporttámogatások megszüntetésével, az importvámok számottevő csökkentésével párhuzamosan. Az első ötéves periódusban, 2008-tól jelentősen csökkentenék a támogatásokat és a vámokat. A vámcsökkentés 65-90 százalékos lenne. (A magasabb tarifákat nagyobb mértékben csökkentve.) Az amerikai vámcsökkentési indítvány jóval nagyobb mértékű, mint az EU által javasolt. Az EU-nak ahhoz fűződik érdeke, hogy a legjobban támogatott mezőgazdasági termékeknek fennmaradjon a magas vámja.

Az amerikai javaslat elfogadása esetén az EU marhahús exportja egyes számítások szerint valószínűleg megszűnne, az import növekedne, a marhahús belső ára 13 százalékkal csökkenne. Brazília, Argentína, Kanada és az USA viszont növelné marhahús kivitelét.

Jelenleg a tejágazat támogatottsága, importvámjai a legmagasabbak Kanadában, az EU-ban és Japánban. Az exporttámogatás, a vám, az intervenciós ár csökkentése – az amerikai javaslat elfogadása után – az uniós termelés drasztikus visszaesését, az EU világkereskedelmi szerepének hanyatlását vonná maga után. Ausztrália, Új-Zéland, Argentína és Ukrajna világpiaci jelenléte erősödne. Az uniós kínálat visszaesése, egyes tejtermékeknél a megszűnése hatást gyakorolna a világpiaci árakra; például a vaj ára 34, a sajt ára 16 százalékkal emelkedne. A tervezet szerint a második öt évben megvizsgálnák a korábbi intézkedések következményeit, ám újabb csökkentéseket nem hajtanának végre. A harmadik ötéves ciklusban minden piactorzító támogatást és vámot fokozatosan megszűntetnének.

A húspiacon uralkodó feszültséget jellemzi, hogy a jelenlegi magas behozatali vám mellett is olcsóbb a brazil marhahús például Nagy-Britannia piacán, mint az ottani hazai termelésű áru. A vámcsökkentés végrehajtása után már az ausztrál, az új-zélandi marhahús ára (szállítási költségekkel együtt) is lekörözi az uniós árat. 1898/99-ben az EU marhahús exportja 703 ezer tonna volt, aminek 95 százalékát támogatták. 2004/ 05-ben már csupán 292 ezer tonnát exportáltak, ennek háromnegyedét exporttámogatással.

A tervezett változások, az exporttámogatások megszűntetése különösen az ír marhahús ágazatot érintik súlyosan. A belső szükségletet többszörösen meghaladó ír termelés túlnyomó többségét exportálják, majdnem teljes egészét exporttámogatás mellett. Az uniós marhahústermelés tovább csökken, alacsonyabb termelői és fogyasztói árak várhatók.

Világgazdasági szakemberek véleménye szerint a sertéságazatra a WTO-egyezmény várhatóan nem lesz hatással. A sertéshús export 96 százaléka már ma sem támogatott. A sertéshús importvámja valószínűleg nem változik. Ha viszont Brazíliában megoldódnak az állat-egészségügyi, higiéniai problémák, a kivitel nagy léptekkel növekedhet, az olcsó brazil sertéshús eláraszthatja az uniós piacot is. A juhágazatban sem számolnak a világkereskedelmi egyezmény hátrányos hatásával. A birkahús uniós ára más húsféleségekhez (a marha-, a sertés- és a baromfihúshoz) képest jelenleg is magas, a lakosság fogyasztása emiatt fokozatosan csökken. Az import növekedése sem várható, mert a nagy exportőrök, Ausztrália és Új-Zéland előnyösebb üzletet köt Távol-Keleten és az USA-ban, mint az uniós országokban. (eu-agrar)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?