A talaj humintartalmának javítása

A talajban zajló természetes vagy egyéb bomlási folyamatnak humuszképződés a végeredménye. Bármely szerves anyag képes alkotóelemeire bomlani, ezek egyike az elemi szén, amely az ún. biodegradáció eredményeként a termőtalaj egyik legfontosabb elemét képezi.

A talajban zajló természetes vagy egyéb bomlási folyamatnak humuszképződés a végeredménye. Bármely szerves anyag képes alkotóelemeire bomlani, ezek egyike az elemi szén, amely az ún. biodegradáció eredményeként a termőtalaj egyik legfontosabb elemét képezi. Egyszerűsítve úgy is fogalmazhatunk, hogy a talajban levő elemi szén mennyisége, vagy szervesanyag-tartalma meghatározza a talaj termékenységét.

A humuszt az emberi gazdagság legjelentősebb forrásának tartják ezen a földön. Valóban nemcsak a mikroelemek gazdag tárháza, hanem a legjelentősebb makroelemek, a nitrogén, a foszfor és a kálium jelentős mennyiségét is képes megtartani.

A talaj szervesanyag-tartalmának bomlásakor keletkező legfontosabb és biokémiailag legaktívabb részei a lúgokban oldható huminok.

A talaj humintartalma (a humin- és fulvonsavak alkalikus kristályainak keveréke) kedvezően és komplexen hat a növényekre – serkenti a gyökeresedést és a növekedést, pozitívan befolyásolja a fotoszintézist, segíti a tápanyagok eloszlását, ezáltal a terméshozamokat és a termés minőségét is növeli. Mindkét sav (huminsav és a fulvonsav) egy csoportba tartozik, és egyazon célt szolgál. Vegyi összetételük is csaknem megegyezik.

A huminsavaknak nagyobb a molekuláris tömegsúlyuk, és alapjában véve a talaj fizikai tulajdonságait határozzák meg.

A fulvonsavaknak alacsonyabb a molekuláris tömegsúlyuk, jobban oldódnak és mobilizálhatók, részt vesznek a talajban zajló vegyi folyamatokban, amelyek a növények metabolizmusát befolyásolják. Tulajdonságaik alapján közvetlenül a növények növekedéséért felelősek.

A huminok alkalmazása mára az agrotechnika nélkülözhetetlen elemévé vált. Mivel a termőtalajoknak folyamatosan csökken a szervesanyag-tartalmuk, és a tápanyagforgalomba nem mindig sikerül megfelelő istállótrágya pótlásával viszszajuttatnunk a szükséges szervesanyag-mennyiséget, éppen a huminok nyújtanak nagy segítséget ezen a téren. Segítenek a talaj megfelelő szintű humusztartalmának fenntartásában, a talajra és a talajban élő mikroorganizmusokra gyakorolt komplex hatásukkal, a talajok detoxikálásában vállalt komoly szerepükkel gyakorlatilag nélkülözhetetlenek a mezőgazdaság folyamatosan fenntartható fejlődésének folyamatában. (x-pr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?