A szülő és a tanár együttműködése

Nemrég olvastam egy cikket, amelyben a szerző arról ír, hogy mennyire megnőtt az utóbbi időben a szülők érdeklődése az iskola, a nevelés iránt.

A család új tartalommal töltődött fel: emberibbel. Értelme: öszszetartó ereje a szerelem és a gyermekek iránti szeretet lett. Sajátságos helyzet áll elő: fokozódott a szülői igény a gyermeknevelésre, de ugyanakkor kevesebb rá az idejük és lehetőségük. Ezért fordulnak nagyobb elvárással a pedagógusok, az iskola felé.

A megoldás csak az iskola és a család tisztességes munkamegosztása és a bizalomra épített együttműködése lehet. A pedagógus nyilván nem vállalhatja a gyermek nevelésének összes felelősségét, azt sem, hogy a szülő saját mulasztásait rajta kérje számon. Az együttes nevelés egyik feltétele az iskolai és családi eszmények azonosítása. A tanulóknak érezniük kell, hogy nevelőik és családjuk egyaránt elvárják tőlük a nevelési feladatok következetes betartását, a példás viselkedést az iskolában és az iskolán kívül. A család és az iskola egységes nevelési ráhatása nem csupán az iskolai tevékenység tárgya és a pedagógiai befolyásolás eredménye – ennek jelentősége nyilván elvitathatatlan –, hanem a szélesebb társadalmi-családi tényezők következménye is. A társadalmi struktúra hatásait tehát a pedagógiai folyamatok szerves elemének kell tekintenünk. Éppen ezért az iskola eredményei vagy kudarcai sem csupán a pedagógustevékenység színvonalában lelik magyarázatukat, hanem szervesen kapcsolódnak a társadalmi fejlődés mechanizmusaihoz. A család-iskola kölcsönös viszonyának jellegéből következik, hogy az iskola tanácsot adjon a szülőknek, hogy okosan és előrelátóan alakítsák gyermekük életét.

A család mindennapi élete szempontjából lényeges az a tény, hogy milyen a kapcsolatteremtés az iskolával; rendszeresen és következetesen figyelemmel kíséri-e tanulmányi eredményét, közvetlen-e a kapcsolata gyermeke osztályfőnökével és a tanárokkal; probléma esetén rugalmasan intézkednek-e az iskola igazgatóságával. ĺgy elkerülhető a konfliktus a szülők között, ami az iskola tekintélyének megszilárdításához vezet. A szülők és tanárok (család-iskola) ilyen megértő és elfogadó magatartása főleg a nehéz élethelyzetekben való helytállást segíti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?