A kisvárosba új papnak kellett érkeznie. A híre, mely megelőzte, igen kedvező volt, középkorú, rokonszenves embert ígért, így aztán nem csoda, hogy már nagyon várták a hívek, hiszen hosszú ideje, hogy a szomszéd falu káplánja járt hozzájuk helyettesíteni.
A napszemüveges férfi
Rosszindulatú pletykák kezdtek szárnyra kapni. Hogy állítólag egyszer, amikor ittas volt... Nem, nem, nem volt ittas – állították más, garantáltan biztos forrásból –, hanem fiatalon egy heves verekedésbe keveredett... Megint mások szerint így született, s éppen azért lett pappá, mert sehová sem kellett ilyen ábrázattal... Ennek a buta pletykabeszédnek egy napszemüveges férfi vetett határozott véget, amikor közvetlenül a vasárnapi mise előtt váratlanul a mikrofonhoz lépett: „Vak vagyok – kezdte –, viszont remekül hallok. Hallottam ezt a sok ostoba rágalmat is, amit itt összehordtak. Csak, hogy tudják: öt évvel ezelőtt, amikor a vakok intézetének épülete megrongálódott, lezuhant az egyik erkélyrész, éppen a maguk papja volt az, aki engem az utolsó pillanatban kihúzott a betontömb alól. Mikor már elérte a kezemet, hirtelen meg kellett, hogy rántson, s akkor döfte át az arcát egy, a roncsból kiálló hegyes acél. Térjenek már észhez! Se nem részeges, se nem heves kocsmai verekedő, de még csak nem is komplexusokkal küszködő férfi, hanem hős, a kellő pillanatban cselekvő ember az, aki itt áll, és maguknak a szentmisét szolgáltatja – mondta a vak, majd levette szemüvegét, és kenetteljesen befejezte –: és ha találkozásaink alkalmával a lelki atya megengedi, ujjaimmal végigtapogatom arcán a heget, közben a szívem telve hálával, hiszen miközben az én életemet mentette, azt akkor szerezte. Az a sebhely tehát az ő áldozatos, cselekvő szeretetének tanújele...”
A hívek úgy ültek, mint akiket odaszögeztek. Némelyek szégyenkezve, hogy maguk is terjesztették a csúnya pletykát, mások azért, hogy felültek neki. S mikor aztán a pap megjelent az oltár előtt, hirtelen mindenki másként tekintett rá. A sebhelyes arc látványa egyszerre nem tűnt elviselhetetlennek. Már ismerték a történetét. Az áldozat szimbóluma az a heg, egy másik ember életéért cserében egy maradandó nyom.
Ezen a különös napon éppen hitetlen Tamás története volt az evangélium, az, amelyet ezen a vasárnapon, holnap is felolvasnak a templomokban. Tamásé, aki szintén meg akarta tapintani Jézus sebeit, hogy azután elismerje őt Istenének és Urának. A sebhelyes arcú pap is kifejtette hívei előtt prédikációjában, hogy mit is élhetett át Tamás a Jézus testén szögek és kopják ütötte lyukak láttán. Talán szégyenérzete támadt, úgy érezhette, neki is része van benne, amiért ostobán megfutamodott a kereszt elől. Talán hálát érzett, amiért a Mester őérette is meghalt, az ő kudarcáért. És minden bizonnyal hitének elmélyülését is jelentette ez a pillanat, hiszen azok a sebek a halál valóságos bizonyítékai voltak, ugyanakkor a feltámadáséi is egyben. „Jézus halála Isten szeretetének mérőfoka – fejezte be a pap a beszédét –, Jézus feltámadása pedig ennek a szeretetnek a végső győzelmét jelenti...”
A hívek, mint még soha, feszülten figyelték lelki atyjukat. Tekintetüket a sebesült arcra szegezve érezni kezdték, hogy szintén ebből az isteni szeretetből sugárzik valami. Bár ők csak a tekintetükkel érintették, hirtelenjében mégis mélységes hálát éreztek. Mégpedig az új papjuk iránt, aki megmentett egy emberéletet. Isten szolgája iránt, aki biztosan igyekszik majd bennük is feléleszteni, megmenteni és gyarapítani a lelki életet.
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.