A jogszabályokat semmibe véve folytat agresszív terjeszkedési politikát Romániában a Lukoil üzemanyag-forgalmazó vállalat. A töltőállomások megépítését országszerte a Valgab Kft. végzi, amely a benzinkutat abban az esetben is felépíti, ha az illetékes hatóságok nem állítják ki az ehhez szükséges engedélyeket.
A Lukoil agresszív terjeszkedése
Csíkszeredában egy Lukoil-töltőállomás működik, egy másikat pedig most építenek, ám közülük egyik sem rendelkezik engedéllyel. Erdei Csaba alpolgármester elmondta, a Brassói és a Nagy Imre utcák kereszteződésénél épülő töltőállomás esetében az építkező cég szintén semmibe veszi a hatóságokat és a polgármesteri hivatalt. „Úgy dolgoznak ezek, mintha minden rendben volna. Pedig semmilyen jóváhagyásuk nincs a tervezett építményre” – magyarázza az alpolgármester, akitől megtudjuk: az épülő töltőállomást le lehetne ugyan bontani, viszont a városháza saját kezdeményezésre ezt nem teheti meg, mivel ehhez törvényszéki határozatra van szükség. A Valgab Kft. augusztus 23-án engedély nélkül megkezdte az alapok kiásását Csíkszeredában. A városrendezési iroda két napra rá a munkálatok azonnali leállítására szólította fel a céget, amelyet a Valgab figyelemre sem méltatott. A városháza emiatt tízmillió lejes pénzbüntetést rótt ki a cégre. A büntetésnek nem volt hatása, mivel a betonozást tovább folytatták, ezért szeptemberben újabb felszólítás, majd százmillió lejes bírság következett. Szeptember 8-án a kft. hiányos dokumentációt küldött a városházára az építkezési engedély megszerzése érdekében, amelyet a hivatal kiegészítést kérve visszaküldött. Mivel a városházán kívül a Megyei Építkezési Felügyelőség is eredmény nélkül szólította fel a céget a munkálatok leállítására, Csíkszereda vezetősége az ügy kivizsgálása érdekében a rendőrséghez fordult.
BENZINKÚT EGYHÁZI TELKEN
Máramarossziget központjában már megkezdődött a református gimnázium mögötti parkosított telek felszabadítása, ahova a Lukoil üzemanyagtöltő állomást építene. Az építkezést végző vállalat idén tavasszal jelentkezett telekigényével a helyi tanácsnál, az engedélyhez szükséges határozatot az RMDSZ-es képviselők viszont azonnal megvétózták. Ellenkezésük oka az, hogy a terület egykor a református egyház birtokában volt, amelyet az a 2002/501-es számú kormányrendelet alapján visszaigényelt. Mivel az akkori tanácsülésen az RMDSZ tanácsosainak szavazata nélkül a határozattervezet nem kapott kétharmados többséget, az ülésvezető szünetet rendelt el, majd behívatott egy szabadságát töltő liberális tanácsost. Az RMDSZ-es városatyák tiltakozásul kivonultak a gyűlésről, ám a tervezetet ismét szavazat alá bocsátották, és elfogadták.
ENGEDÉLYEK – UTÓLAG
Akárcsak Erdély számos településén, a Lukoil-kutakat építő Valgab cég Marosvásárhelyen is engedély nélkül látott a munkálatokhoz. Az önkormányzat és az építkezési felügyelőség a nyáron több ízben szabott ki pénzbírságot a vállalatra, melynek munkásai nem voltak hajlandók átvenni a jegyzőkönyvet. Látván, hogy az önkormányzat RMDSZ-es tagjai nem hajlandók tágítani az engedély megtagadásától, Gabriel Surdu, a kft. vezérigazgatója végül kifizette a büntetést, és további tízezer dollárt ajánlott fel egy játszótér kialakítására. A városi tanács – megszegve saját működési szabályzatát – két hónap leforgása alatt négyszer tűzte napirendre a Lukoil-ügyet, míg végül elfogadta a városrendezési tervet. A román nemzetiségű tanácsosok korábban gazdasági okokra hivatkozva támogatták a töltőállomások megépítését, míg végül az addig a törvényre apelláló RMDSZ-es városatyák zöld utat kínáltak a Valgabnak. A társaság képviselői szerint Vásárhelyen a Szentgyörgy utcai kutat még az idén átadják, tavasszal pedig a Dózsa György úti is elkészül.
Kolozsváron a Monostori úton felépült töltőállomás munkálatainak kezdetekor a cég nem is kérvényezte az építkezési engedély kibocsátását. Emiatt a városháza 25 millió lejre büntette a vállalatot. Később megszerezte a környezetvédelmi hivatal jóváhagyását, és mire a munkálatok befejeződtek, már az építkezési engedély is a Valgab birtokában volt. „Ritka az olyan eset, amikor lebontatjuk a meglévő vagy félig megépült ingatlant. Általános szokás, hogy az illetékes hatóságok végül megadják a készülő létesítmény számára a szükséges jóváhagyásokat” – fejtette ki kérdésünkre Horatiu Crisan, a kolozsvári városháza szóvivője.
A Lukoil kézdivásárhelyi töltőállomásánál több hete tart az építkezés. A Valgab a város Csernáton felőli bejáratánál vásárolt földterületet, viszont időközben kiderült, hogy azon nem lehet töltőállomást építeni, mert a földben magasfeszültségű kábelek húzódnak. ĺgy az említett telek mellett egy újabbat is megvettek, ahol erőltetett ütemben folyik az építkezés. Ferencz Attila alpolgármester tájékoztatása szerint a cégnek nincs építkezési engedélye, egyedül a városrendezési iroda által kibocsátott okmánnyal rendelkezik. A kézdivásárhelyi alpolgármester úgy véli, előbb-utóbb az építkezési engedélyt is kérni fogják, viszont annak kibocsátása hosszú folyamat, lévén, hogy a tanácsnak is határozatot kell hoznia. Kovászna megyében Sepsiszentgyörgyön is hasonló problémával küszködik a helyhatóság: a figyelmeztetések és pénzbüntetések ellenére a vállalat zavartalanul folytatja az építkezést.
CÉGES HALLGATÁS
A töltőállomások megépítésének a törvénytelenséget súroló sietségéről Gabriel Surdu, a Valgab Kft. igazgatója a Krónikának kifejtette: a Lukoillal kötött szerződés szerint a cégnek az építkezések megkezdésétől számítva 75 nap áll rendelkezésére a benzinkút átadására. „Országszerte több mint 150 töltőállomást építettünk, és szinte sehol nem kötöttek bele olyan apróságokba, mint például az építkezési engedély megszerzése. Ha késve is, de mindenütt megadták az engedélyt, addig haladhattunk az építkezéssel. Az is előfordult, hogy a polgármester a benzinkút átadásának ünnepsége előtt írta alá a jóváhagyást” – mondotta a Valgab igazgatója.
Az építkezésekkel kapcsolatos érdeklődésünkre a Lukoil társaság bukaresti irodájánál Abalov Ghenadij menedzser arra kérte munkatársunkat, küldjük el faxon kérdéseinket. Kérésének eleget tettünk, ám a társaságtól több mint egy hónapja, az időközben elhangzott ígéretek ellenére sem kaptunk választ.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.