A kukorica veszélyes károsítói

A kukorica termesztésében az utóbbi időszakban két nagyon veszélyes károkozó rohamos terjedését érzékelik a szakemberek.

A kukorica termesztésében az utóbbi időszakban két nagyon veszélyes károkozó rohamos terjedését érzékelik a szakemberek. Az amerikai kukoricabogár és a gyapottok bagolylepke is komoly károkat képes okozni a fejlődő növényállományban, ezért az ellenük való védekezésben fontos szerepet tölt be a károkozók megjelenésének előrejelzése és az ennek alapján elindított növényvédelem. Ma már nemcsak vegyszerrel, hanem biológiai módszerekkel is lehet védekezni ellenük.

A gyapottok bagolylepke vándorfaj, tavasszal délről érkeznek egyedei, és ősszel pedig az akkor kelt lepkék egy része dél felé vándorol. Báb alakban telel a talajban és az első egyedek május folyamán jelennek meg. Ezt követően nálunk évente 2-3 nemzedéke fejlődik ki. Polifág faj, kukoricán, napraforgón, paprikán, paradicsomon, babon és még számos szántóföldi, kertészeti dísz- és haszonnövényen károsít. A hernyó kifejezetten a virágot vagy a termést veszélyezteti.

A hernyók elleni hatékony védekezés érdekében nagyon fontos szerepe van a helyileg végzett előrejelzésnek. Az imágók rajzásának megfigyelése ragacsos vagy varsás típusú feromoncsapdával vagy fénycsapdával végezhető. A tömeges lárvakelés a rajzáscsúcsot (tojásrakást) követően 8-12 napra várható, ekkorra kell időzíteni a védekezést is. A tojásrakás és a lárvakelés is folyamatos, ezt a hernyók vegyes korösszetétele is bizonyítja. Ilyenkor csak ismételt védekezésekkel lehet megoldani az adott kultúra védelmét. A jól időzített védekezés érdekében helyileg végzett előrejelzés fontossága elsőrendű, mert miután a hernyók berágnak a virág vagy termés belsejébe (pl.: napraforgó tányérba, kukoricacsőbe, stb.) rejtetten, a növényvédőszerekkel gyakorlatilag elérhetetlen helyen élik életüket és károsítanak.

A feromoncsapdás rajzásmegfigyelését, már május közepétől kezdjük meg, hogy kellő információval rendelkezzünk a lárvák elleni védekezéshez.

Amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera var. virgifera) A kukoricabogár imágója és lárvája egyaránt kártékony. A lárva a fő kártevő. A gyökerek rágásával, kiodvasításával okoz gazdasági kárt. A fiatal lárvák a gyökér csúcsától a gyökér alapi részéig rágnak járatokat, az idősebb lárvák pedig a vastagabb gyökereket pusztítják. A fejlődő növények tápanyagellátottsága és vízfelvétele részben gátolt, ezzel a növény visszamarad a növekedésében. A növény támasztása gyengül, és erősebb szél hatására eldől. Később a kukorica regenerálódása miatt újra függőlegesen nő, de a talajszinten láthatóvá válik az ún. lúdnyak tünet. Az imágók a kukorica virágporával, a bibeszálakkal táplálkoznak és a leveleket károsítják. Később a bogarak befurakodnak a csuhélevelek alá és az érő szemeket rágják meg.

A kukoricabogárnak évente egy nemzedéke fejlődik ki. A tojások a talaj felső 15 – 20 cm – es rétegében telelnek. A lárvakelés tavasszal, május második felétől június közepéig húzódhat. A lárva 30 nap alatt fejlődik ki a gyökereken, majd bábozódik. Ez a bábnyugalmi időszak 5 – 10 napig tart. Az imágók rajzása június közepétől indul, először a hímek megjelenésével. A párosodás után a nőstények még érési táplálkozást folytatnak 7 – 10 napig, majd megkezdődik a tojásrakás. Egy nőstény akár 500 – 1000 db tojást is képes lerakni. A tojásrakás július közepétől akár augusztus végéig húzódhat. Az imágók táplálkozására, repülésére, és termékenységére, a 10 - 30 C_ közötti hőmérséklet az optimális. A maximális tojásrakás 15,5 és 21 C_ között történik.

A kártevő előrejelzése legegyszerűbb módon szexferomon csapdával lehetséges. A nagyszámú imágó gyűjtésére a varsás csapdatípus alkalmas. A kukoricabogár előrejelzéséhez alkalmazható az imágószámlálás módszere, amikor 20, egymástól 5 méterre lévő növényen határozzuk meg az imágók egyedszámát. Ha az átlagos egyedszám 0,5 – 0,7 körüli, akkor a következő év tavaszán védekezés szükséges. A másik lehetősége az előrejelzésnek a lárvák vizsgálata. A táblán 10 db növény gyökerét vizsgáljuk meg 20_20 cm – es talajkockával. Ha a lárvák száma növényenként 2, vagy több, a következő évben gazdasági kártételre számíthatunk.

A kukorica bogár elleni védekezés leghatékonyabb módja a vetésváltás. Ha a kukoricatáblán lárva fejlődött ki, akkor a növény-egészségügyi hatóság zárlatot rendel el, amely kötelezi a termelőt arra, hogy a fertőzött területen a következő évben nem lehet kukoricát termelni. Vetésváltással megakadályozzuk a következő nemzedék tápnövényhez jutását.

Az imágók elleni permetezést akkor célszerű elkezdeni, ha a bogarak átlag létszáma eléri az 5 – öt növényenként, és ha a zöld bibeszálak 1,5 cm – re történő visszarágása észlelhető. (r)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?