A jó minőségű széna etetése kívánatos

A kérődző állatok etetésére termesztett szálastakarmányok különböző fűfélékből és lucerna, vöröshere, valamint a herefélékből álló füves keverékből állnak.

A kérődző állatok etetésére termesztett szálastakarmányok különböző fűfélékből és lucerna, vöröshere, valamint a herefélékből álló füves keverékből állnak.

A fűfélékből álló gyep első kaszálásából általában jó minőségű széna készíthető, a sorrendben másodiknak nevezett növedéket azonban leggyakrabban legeltetéssel hasznosítják.

A pillangósok közül a lucernánál az első és a harmadik, esetenként negyedik kaszálás általában csapadékos időszakra esik, így csak a második és a harmadik növedékből lehet jó minőségű szénát készíteni. A fűfélék és a pillangósok közötti morfológiai különbségek miatt a szálastakarmányok minőségének minél jobb megóvása és a veszteségek minimális értékre való csökkentése érdekében különböző betakarítási, tartósítási és tárolási technológiákat kell alkalmazni.

Az állattenyésztésben a jó minőségű széna etetése egész évben, a kis és nagy állatlétszámú állományokban egyaránt kívánatos. A jó minőségű szálastakarmányok etetése, különösen a kérődzőknél élettanilag és takarmányozástani szempontból is nélkülözhetetlen. A szálastakarmányok etetése biztosítja a megfelelő mennyiségű tápanyagbevitelt és a kérődzők emésztéséhez és a jó bendőműködéshez szükséges strukturális rostot is. A jó beltartalmi értékkel rendelkező széna szükséges a tehenészetek jövedelmezhetőségét meghatározó termelési szint fenntartásához is. A pillangósok és füves takarmánykeverékek vetésterülete a megfelelő agrotechnika alkalmazásával, a tenyészidőt figyelembe véve mindig a kívánt mennyiséghez igazítható. A kérődzők napi takarmányadagjában a réti- és a lucernaszéna jelentős mennyiségben, a termelési szinttől függően, 4–8 kg-ban szerepel. A szálastakarmányok minőségét a termesztett pillangós, lucerna- vagy fűfajta jellemzői határozzák meg. Ezek a tulajdonságok azonban csak megfelelő betakarítási technológia alkalmazásával őrizhetők meg. A szálastakarmányok kaszálásának időpontját és időintervallumát ezért gondosan kell megválasztani. A fűfélék, vagyis a gyepek esetében ezt a virágzás és a magba menés kezdetére ajánlott időzíteni. Pillangósok, illetve a lucerna esetében ez kissé bonyolultabb feladat, attól is függ, hogy hányadik növedékről van szó A lucerna első növedékének kaszálását a bimbózás kezdetére kell ütemezni, amikor az első levelei már sárgulni kezdenek, A második növedék kaszálását a növényzet zöldbimbós állapotában kell elvégezni. Az utolsó növedék kaszálását a virágzáskor végezzük, hogy a növény a gyökérnyakban megfelelő mennyiségű tápanyagot tudjon felhasználni az átteleléshez. (sz-nol)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?