A bioüzemanyag kevésbé szennyezi a környezetet

2004-ben az unió régi tagországaiban az ún. bio-üzemanyagok részesedése az összes üzemanyag forgalmazásában megközelítőleg 1 százalékot tett ki.

Ezt az arányt 5,75 százalékra kívánják felemelni 2010-re. Ennek érdekében az Európai Bizottság új projektet fogadott el, amelynek keretében a következő célokat tűzte ki:

a kereslet ösztönzése. A Bizottság szorgalmazza, hogy a tagországok segítsék elő a bioüzemanyagok piaci részesedésének növelését,

erőfeszítéseket tesz a bioüzemanyagok környezetvédelmi előnyeinek kihasználására. Elemzi a Bizottság a benzin és a gázolaj bioüzemanyag tartalmára vonatkozó határértékek módosításának lehetőségét,

szakértői csoport életre hívását javasolja a bioüzemanyagok gyártásának és a vidékfejlesztési programok kapcsolódásának, megvalósítási módjainak tanulmányozására,

a CAP keretében támogatja a bioetanol gyártás alapanyagainak termelését. Megvizsgálja a gabona, a cukor és az erdőgazdasági termékek feldolgozásának lehetőségét, valamint az állati melléktermékek felhasználásának lehetséges módjait,

javaslatot terjeszt elő a bioüzemanyagok vámtarifájára, valamint a műszaki előírásokra vonatkozóan,

a cukorreformmal érintett afrikai, karibi és csendes-óceáni országok számára támogatást nyújt a bioetanol gyártás fejlesztéséhez,

továbbra is támogatja a technológiai kutatásokat, amelyek révén az előállítási költségek jelentősen csökkenthetők. Az „Intelligens energia – Európa” elnevezésű program keretében a Bizottság támogatja a bevált technológiák piaci bevezetését és terjedését.

A mezőgazdasági tanács is foglalkozott a bioüzemanyagok termelésével, forgalmazásával. Egyes tagországok (Belgium, Franciaország, Olaszország, Litvánia, Ciprus és Ausztria) miniszterei azt javasolták, hogy vessenek ki magas vámot a harmadik országokból (például Brazíliából) érkező olcsó bioüzemanyagokra, ezáltal is ösztönözve a belső termelést. A Bizottság azonban elutasította a javaslatot. A belga, az olasz és a litván mezőgazdasági miniszter kevesellte az alapanyag termelésére megítélt, hektáronként 45 eurós támogatást. Ezt a támogatást maximálisan 1,5 millió hektár után adja Brüsszel; az említett országok képviselői a területi limit megemelését is kérték.

Az európai erdészeti csoportok véleménye szerint a bioüzemanyagok termelésének ösztönzését célzó bizottsági projektben kiemelt szerepet kell kapnia az erdőgazdálkodásnak. A fa az egyik legfontosabb forrás a bioenergia termeléséhez, ezért segíteni kell a farmereket a gyorsan növő fafajok telepítésében. Nem elhanyagolható az erdő szerepe az egészségvédelemben, a környezeti szennyeződések mérséklésében.

Az Agra Europe londoni hetilap véleménye szerint amellett, hogy a bioüzemanyag kevésbé szennyezi a környezetet, megfelelő gazdasági intézkedésekkel gyártása jövedelmezővé tehető. Az Európai Bizottság kész támogatni minden olyan technológiai újítást, amely hasznosítható gyártásában. Hajlandó adókedvezménnyel támogatni a termelőket és felhasználókat. A búza- és borfelesleg eltűntetésének egyik eszköze lehet a bioetanol gyártás.

A tagországok érdeklődése mérsékelt, a legtöbb tagország még arról sem adott számot, hogy a bizottsági célkitűzéseket milyen mértékben szándékozik megközelíteni (esetleg felülmúlni) 2010-ben. A Bizottság 2005 végi vizsgálata azt mutatta, hogy hét tagország meszsze elmaradt a bizottsági ajánlott direktívától a bioüzemanyagok részarányát illetően. A huszonöt tagországban 1,4 százalékos volt 2005-ben felhasználási arányuk, szemben a 2 százalékos bizottsági elképzeléssel.

A rendelkezésre álló 2004. évi adatok szerint az EU huszonöt országa 491 ezer tonna bioetanolt és 1 933 ezer tonna biodízelt gyártott. Bioetanol előállítás mindöszsze öt tagországban folyt, az öszszes mennyiség több mint 60 százalékát Spanyolország és Franciaország termelte meg. A bioetanol termelésében az EU világelső, a világtermelés egytizedével (az EU-n kívül Brazília és az USA gyárt jelentősebb mennyiséget). Biodízel gyártással több ország foglalkozott, az uniós volumen több mint fele Németország termeléséhez fűződik, további 35 százaléka Franciaországhoz és Olaszországhoz.

A biodízel gyártás alapanyaga a repce, amely termelésének hatékonysága arra enged következtetni, hogy rövid időn belül jövedelmező lehet a biodízel gyártás is. Gyártási költsége alacsonyabb, mint a bioetanol előállításáé. A jelenlegi technológia mellett az unió gyártotta biodízel akkor nullszaldós, ha az olajár barrelenként 60 euró (egy barrel = 159 liter). A bioetanol akkor versenyképes, ha az olajár 90 euróra szökik fel barrelenként. (A február eleji világpiaci ár körülbelül 52 euró volt barrelenként.) A hagyományos energia árának további 16 százalékos emelkedése esetén az EU gyártása és felhasználása megugorhat.

A cukor, a repce és a gabonafélék az új energiaforrások legfontosabb alapanyagai. A legújabb technológiákkal viszont már szalmából és egyéb szerves hulladékból is lehet bio-üzemanyagot előállítani. A bizottsági direktíva (5,75 százalékos arány) felének eléréséhez 8,25 millió hektáron kellene termelni gabonát, olajos magvakat és cukorrépát. Az élénkülő kereslet a gabonaárak 6-11 százalékos, az olajnövények 5-15 százalékos áremelkedésével járna. Az emelkedő árak átrendeznék a keresletet: csökkenne a gabona belső takarmányozása és a gabonaexport. Mérséklődne az exporttámogatás, az intervenciós felvásárlás, a gabonaágazat kevésbé terhelné a brüszszeli költségvetést.

Az alapanyag szükséglet másik felét valószínűleg nem termelik meg az uniós országok. Tehát vagy bioüzemanyagból, vagy a gyártásához szükséges alapanyagból importra lesz szükség. A jelenlegi vámszabályozás értelmében a gabona és a cukor behozatali vámja magas, az olajos magvaké viszont nulla, ezért előnyös lesz a biodízel gyártás alapanyagát külföldről beszerezni, kevésbé a bioetanol előállítás alapanyagait. Számolni kell azzal, hogy a világ más országai az alapanyagot és a bioüzemanyagot is jóval olcsóbban tudják elállítani, mint az uniós országok.

Környezetvédők máris tiltakoznak az egyenlítő menti esőerdők kiirtása miatt. Ezek helyébe ugyanis pálmaültetvényeket telepítnek olajnyerés céljából, olcsó nyersanyagot kínálva a bioüzemanyag termelésüket felfuttató országoknak. Az Agra Europe leszögezi, hogy a bioüzemanyag gyártás fejlesztésének legnagyobb nyertese a mezőgazdaság lesz, azonban ez nem az európai agrártermelés lesz.

Az OECD véleménye szerint Brazíliában óriási területek állnak rendelkezésre a bioüzemanyag gyártás nyersanyagainak megtermeléséhez. Kisebb költséggel termelnek a brazil gazdaságok, mint az európaiak. Számítása szerint az EU-15 szállítási üzemanyag szükséglete egytizedének előállításához a jelenlegi gabona, olajnövény és cukorrépa vetésterület 70 százalékán bioenergia alapanyagot kellene termelni. A nyersolaj árának további emelkedése ösztönzi a megújuló energiatermelést még azokban az országokban is, amelyekben jelenleg a drága hagyományos energia még mindig olcsóbb, mint a bioenergia. (agrar-europa)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?