Napkollektoros terményszárítás

Napjainkban az energiaárak rohamos emelkedése egyre szükségszerűbben veti fel az alternatív energiaforrások felhasználásának lehetőségét. A mezőgazdaságban a termények szárítása az egyik legnagyobb energiamenynyiséget elnyelő ágazat, az itt felhasznált energia ésszerű kiváltásával jelentős megtakarítások érhetők el.

Napjainkban az energiaárak rohamos emelkedése egyre szükségszerűbben veti fel az alternatív energiaforrások felhasználásának lehetőségét. A mezőgazdaságban a termények szárítása az egyik legnagyobb energiamenynyiséget elnyelő ágazat, az itt felhasznált energia ésszerű kiváltásával jelentős megtakarítások érhetők el.

A különböz# termények hatékony szárításához nincs szükség nagyon meleg levegőre, mert a léghőmérséklet egyetlen fokkal való emelése a relatív páratartalom 7%-os csökkenését eredményezi. Néhány fokos felmelegítés tehát - amit napkollektorokkal könnyen el lehet érni - a levegő vízfelvevő képességét erősen megnöveli. Napenergiás szárítással a termények szárítására felhasznált fosszilis energiának legalább a fele megtakarítható, és napenergia segítségével nemcsak a szemestermények, hanem a szálastakarmány, dohány és a fa is szárítható.

A napenergiás szárítás azonban a viszonylag kis hőmérsékletemelés mellett élénk légáramoltatást igényel. Ezért a szárítóba juttatott levegő felmelegítéséhez a teljes kollektorfelületet ki kell használni. A szokásos kb. 360 m3/m2 termény levegőáramlás mellett óránként 1 m-es magrétegben a légsebesség kb. 0,1 m/s. Az optimális levegőmennyiség 80-100 m3/m2 kollektorfelület/óra. Ebből következik, hogy 1 m3 szárítandó térfogatra 4 m2 kollektorfelületet kell venni. Ilyen teljesítményű berendezéssel 4kWó/m2/nap sugárzási energia mellett 350 kg gabona 18%-os nedvességtartalmát 14%-osra lehet csökkenteni. Egy hektár 5 tonnányi búzatermése 7,7 m3-es szárítóban 4m2 kollektorfelülettel nyolcszori töltésnél kb. 16 nap alatt szárítható meg. Ez az idő természetesen hosszabb, ha a szemtermés víztartalma 18%-nál nagyobb. Hőtároló beiktatásával a szárítás folyamatosabbá tehető, így a szárítási teljesítmény közel kétszeresére nőhet. Erős napsütésben a déli órák alatt a szárító levegő hőmérséklete elérheti az 50-60oC-t is, ezért ilyenkor a már száraz tételek túlhevülésére ügyelni kell. A napenergiás terményszárítás azért is előnyös, mert a betakarítás általában a nyári időszakra esik, amikor a napsugárzás teljesítménye 5-6 kWó/m2/nap. A kukorica betakarításakor a napsugárzás már csak 1-2 kWó/m2/nap teljesítményű, ezért amíg a 25%-os nedvességtartalmú kukorica 10% nedvességet veszít a szárítóban, 5-6 hét is eltelhet. A napenergiás szárítás legegyszerűbben olyan fémsilókban végezhető, amelyeknek fémtetejére egy másik, feketére festett tetőt szerelnek. A két fémtető között a napsütés által felmelegített levegőt ventillátorral nyomatják a silóba. A napkollektoros rendszerek ennél természetesen jobb hatásfokúak. Ezek elhelyezhetők a szárítók mellett és csővezetékkel csatlakoztathatók. Egy kollektor-egység két szárítót is kiszolgálhat.

Kis ráfordítással a hagyományos szénapajták is átépíthetők napenergiás szárításúakra. A délre néző tetőrész egybefüggő légcsatornás kollektorként alakítható ki. Az ebben felmelegedett levegőt az oldalfalban haladó üreges járatokon keresztül ventillátor szívja a beton padozat alá, ahonnan a több méter magasra felrakott szénabálákon át, azokból nedvességet fölvéve jut ki a szabadba. Egyszerűbb megoldás, amikor a 25-30% nedvességtartalmú szénabálákat alul nyílásokkal ellátott ládákba rakják és a nyitott színben elhelyezett ládákon át napenergia segítségével felmelegített levegőt fúvatnak. A meleg levegőt kettős polietilén-csőkollektorok szolgáltathatják. A 30-35oC- os levegő néhány nap alatt a bálák nedvességtartalmát 15%-ra csökkenti. Az így szárított széna kitűnő minőségű marad és öngyulladásra már nem hajlamos. Ezek a rendszerek nagyobb nedvességtartalmú szalmabálák szárítására is használhatók. (w-agro)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?