Pozsony. A Pozsonyi Nemzetközi Filmfesztivál túlélte az elődjét, a Fórum Filmfesztivált, amely 1992-től hat évfolyamot élt meg.
VII. Pozsonyi Nemzetközi Filmfesztivál
Hat évfolyama alatt 175 ezren voltak kíváncsiak a programon szerepelt 957 filmre, amelyeket 1470 vetítés során mutattak be. A látogatottság szempontjából a második mustra volt a legsikeresebb; ennek látogatottsági indexe: 44 400. Ez Szlovákia legnagyobb filmfesztiváljának eddigi statisztikája. Folytassuk az ideivel: száznegyven mozgókép a világ minden részéről. Az Auparkban lévő Palace Cinemas hét termében vetítik majd ezeket, úgy, hogy egy néző – ha erős mozgóképfogyasztó – naponta négy filmet tud megnézni. Teheti ezt mozgóárú belépőkkel: az ötvenkilenc koronás a legolcsóbb, a kilencvenkilenc a legdrágább. Az ár függ például a vetítés időpontjától. A száznegyven produkciót tizenegy szekcióba sorolták be. A fő ezek között Az első és másodfilmes rendezők munkáinak versenye: tizenhét film verseng majd a Grand prix-ért, a legjobb rendezés díjáért, valamint a legjobb női és férfi főszereplő díjáért. A szekció összeállítója szerint úgy tűnhet, hogy a versenyfilmek esetleg nem olyan „erősek” vagy „húzósak”, mint tapasztaltabb rendezők munkái, de ez nem így van. Olyan opusokat sikerült versenybe állítani, amelyek több fesztiválon is szerepeltek, sőt díjat is szereztek, mivelhogy karizmatikus filmes egyéniség kézjegyét viselik magukon.
A Made in Europe mára nagyon sikeres szekció lett. A kategória összeállítója úgy véli, nem is olyan távoli az az idő, amikor dicsérték ugyan az európai filmet, értékhordozónak minősítették, csak éppen nézni nem lehetett. Az európai film azonban ma reneszánszát éli, visszakapta presztízsét, és újra védjegy lett. Nemcsak azoknak az államoknak a filmjei hódítanak, amelyek eddig vitték a prímet, s rendszeresen szerepeltek fesztiválokon, hanem például az északi országok filmtermése vagy az orosz mozgókép is feljött, és újabban a Balkán is „betört” a moziba. Az Európai Filmdíjra jelölt alkotások közül Pozsonyban ezúttal húszat mutatnak be.
Az árral szemben szekcióban – ahogy a megnevezés is utal rá – olyan produkciók szerepelnek, amelyek nem éppen a közönségfilm sémái szerint készülnek, ellenkezőleg, a filmnyelv megújítására törekednek. A kínálatba például Ian Krkhof (az EXTrémek, A Mozart-madár rendezője) experimentális filmjei kerültek be. Ugyanebbe a szekcióba sorolják olyan rendezők alkotásait is, akik a szokványostól eltérő szemlélettel ábrázolják a mindennapokat. Mint például Kira Muratova, aki „filmes világával” szintén jelen lesz a szemlén.
Világidő a címe annak a szekciónak, amelyben a világ olyan egzotikus helyeiről származnak produkciók, ahonnan a szemle idején nincsenek forgalmazásban alkotások, ezért ebbe a kategóriába talán a legnehezebb megszerezni a filmeket.
A Fókuszban ezúttal Anglia áll. Nagy-Britanniában évente több mint száz film készül. Ennek mindössze tíz százaléka jut el a szlovákiai mozikba. Peter Hames filmkritikus azokból a produkciókból állított össze tízet – ebből csak egyet láthattunk eddig nálunk –, amelyeket Szlovákiában még nem vetítettek és nagy valószínűséggel nem is fognak.
A szabad zóna: Making Money szekció a pénzzel, a pénz megszerzésének módjaival, továbbá azzal foglalkozik, milyen szerepet játszik a pénz az ember életében.
A Különleges bemutató elnevezésű szekcióba olyan alkotásokat válogatnak be az összeállítók, amelyek a szemle „különleges eseményének” számítanak. ĺgy került a programba az az egyedülálló dokumentumfilm, amely a világhírű osztrák rendezőről, Michael Hanekéről szól.
Újdonság a Nemzeti filmslágerek szekció. Ide olyan produkciók kerültek, amilyenek ritkán jutnak el jelentős fesztiválokra, mivel nem igazán illenek a komoly mustrák profiljába. Közönségfilmekről van ugyanis szó, olyan munkákról, amelyek azokban az országokban, ahol készültek, felvették a versenyt a hollywoodi kasszasikerekkel, tódultak rá a nézők.
A szemle és a filmművészet népszerűsítésére a szponzor is kitalált néhány reklámfogást. A fesztiválstáb a belvárosban kijelölt szórakozóhelyek vendégeit „teszteli” majd – vagyis „minikvízek” során kérdéseket tesz fel a mozgóképművészet területéről. Az amatőr filmesek pedig bekapcsolódhatnak egy reklámfilm-készítő versenybe.
És még egy „jó helyen és jó időben jött reklám” is hozzájárulhat a VII. Pozsonyi Nemzetközi Filmfesztivál nézőszámának emeléséhez. A szemle idején tartják ugyanis a Harry Potter új részének szlovákiai bemutatóját, s a varázslóinas soron következő sztorija bizonyára sokakat vonz majd a Palace Cinemas-ba. Akik megérezve a fesztiválhangulatot, talán bele is kóstolnak, s a szemle kínálatából is választanak néhány produkciót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.