Az ősorban a nemzetiségi kultúrát felvállaló intézményt korábban Zsitva Menti Művelődési Központnak hívták, ám nyelvtanfolyamain, relaxációs programjain és időszakos kiállításain kívül egyébbel nem sikerült bekerülnie a köztudatba.
Újjászületett művelődési központ
Bevallom, festéskor néhány bútoron magam is átestem, amikor első alkalommal kerestem fel a fiatal igazgatót ideiglenes irodájában. Annál nagyobb volt a meglepetésem, amikor legutóbbi látogatásomkor modern, rendezett környezetben fogadott és büszkén mutatta, hol nyitják majd meg szeptember végén népművészeti boltjukat. Irodáik, kiállítótermük könnyen megközelíthető, mivel a város központjába vezető úton található, ráadásul néhány percnyi járásra van a pályaudvartól és a buszmegállótól egyaránt. Ez azért is fontos, mivel a jövőben, regionális intézményként, a kisebb-nagyobb településeken élőket is szeretnék megszólítani rendezvényeikkel. Ez alól a gyermekes családok sem képeznek kivételt.
IGÉNYES RENDEZVÉNYEK ÖT RÉGIÓ GYERMEKEINEK
A központnak ma már kihelyezett részlegei vannak Komáromban, Zselízen, Ipolyságon, Párkányban és később más irodák megnyitását is tervezik. Felvállalták Zoboralja és a Mátyusföldön található Vágsellyei járás kulturális életének feltérképezését, segítését, illetve koordinálását is.
„Nem titkolt szándékunk, hogy bemutassuk a nagyközönségnek a régióban élő kézműveseket, célunk hogy minél több községben ismerkedjenek meg az alkotásaikkal. Folyamatosan újítjuk, gyűjtjük róluk az adatokat, akadtak, akik jelentkeztek már a felhívásunkra és elhozták bemutatni saját készítésű tárgyaikat” – tájékoztatott a központ igazgatója. A Csemadokkal közösen szeretnék felmérni valamennyi mesterségét értő kézműves hollétét, akik talán az utánpótlásnak is átadnák tapasztalataikat. Ezt követően bemutatják őket egy kiadványban, hiszen olykor még maguk a mesterek sem tudják menedzselni saját magukat, illetve termékeiket. „A kézműves mestereket kihelyezett központjainkban más módon is, úgynevezett népi játszóházakban szeretnénk népszerűsíteni. Olyan táncházzal egybekötött játszóházakra gondoltunk, ahol málét, puliszkát, pogácsát, kalácsokat, fánkokat kínálunk majd nagyanyáink receptjei alapján. A táncház és játszóház szülők, és gyermekeik számára készül minimális – ötven, száz koronás – belépő ellenében. A pénzből szeretnénk megvenni a további munkához szükséges nyersanyagot, majd később agyagozó korongot, esetleg egy kemencét is. A szülő is tanulhatja a kosárfonást, nemezelést, a gyermek pedig más foglalkozásokon vehet részt. Az anyukával, apukával érkező csemeték egyedül nem léphetnek ki rendezvényünkről szülői kíséret nélkül, a bejáratnál erre ügyelni fognak. Amennyiben ott lesz hat–hét mester, középen pedig a táncház és a gyerek mindenre kíváncsi lesz, a szülő nélkül is készíthet babát, karkötőt, mézeskalácsot. Családtagja addig nyugodtan befejezheti a megkezdett kosarat, csuhé- vagy szalma díszt. A játszóházakban lesz alkalom a népi tánclépések elsajátítására is” – avatott be a művelődési központ terveibe Magyar Béla, az intézmény érsekújvári irodájának dolgozója. Elmondása szerint ezeket a programokat nem csak a központjaikban tudnák megvalósítani, hanem más településeken is, amennyiben erre meghívást kapnak a helyi önkormányzattól. Az év folyamán az intézmény dolgozói személyesen is szeretnék felkeresni régiónk községeinek vezetőit, hogy felkínálják táncházzal egybekötött játszóházaik helyi megrendezésének lehetőségét. Érsekújvárban a központ évi két alkalommal, Adventkor és húsvét idejében rendezne egész napos, nagy játszóházat.
KOMOLY ÉRDEKLŐDŐKNEK ANFOLYAMOK
Azoknak, akik a népi mesterségek valamelyikével hosszú távon szeretnének foglalkozni, heti egy alkalommal foglalkozásokat indítanak, melyekre már most lehet jelentkezni. Rajztanároknak, népművelőknek, művelődési központok dolgozóinak tanfolyamokat szerveznek. Tervezett előadásaikban még a leendő családalapítókra, azokra a fiatalokra is gondoltak, akiknek talán a leginkább lehet szükségük tanácsadásra párkapcsolataik kezelésénél. „Nemrég fejeztem be a családterápiás, párkapcsolatkészség-fejlesztő tanfolyamot, az ott tanultakat szívesen átadnám a fiataloknak. A serdülőkorúaktól kezdődően a már párkapcsolatban élőket egyaránt várom, heti egy előadás erejéig. A művelődési központban továbbra is lesz angol, német, érdeklődés szerint spanyol nyelvoktatás és indulnak relaxációs tanfolyamok” – árulta el Magyar Béla. A közönséget állandó és rendkívüli kiállításokra invitálják majd. Újdonságnak számít idén a legkisebbek számára készülő, készségfejlesztő játszótanfolyam. Ugyanakkor havi ismétléssel szeretnék beindítani a táncház mozgalmat a művelődési központ épületében.
Alkotóműhelyeikbe szeptemberben, legkésőbb októberig várják a jelentkezéseket, alapiskolás és középiskolás korúaktól a nyugdíjas korosztályig valamennyi érdeklődőt. Azok, akiket érdekel a szalmacsuhé formázása, a szövés-fonás, batikolás, nemezelés, tojásfestés, vessző és gyékényfonás, agyagmunka, fazekasmesterség. A gyermekjátékok készítése természetes anyagokból történik, lehet majd fűzfából, nádból sípot készíteni. Érsekújvárban háború előtt komoly pilicke-bajnokságok voltak. Ez a népi játék, melyet Porcinkula ünnepén már néhány gyerek megvásárolhatott, mára csaknem feledésbe merült. A foglalkozásokon készül majd ördöglakat, pörgettyű és sárkány is. Szeretnének rendszeres ifjúsági találkozókat is szervezni az érsekújvári és a baráti magyarországi, egerszalóki fiatalok számára.
ARATÁSI ÜNNEPSÉGRE KOSZORÚKAT FONNAK
A közelgő aratási ünnepségeken játszóházas standjukkal vesznek majd részt a központ dolgozói. „Aratási ünnepségre szövetkezeti koszorúkat szeretnénk fonni, és megtanítani ezt a műveletet másokkal is, mivel lassan már nem akad fonni tudó a falvakban sem. Nemrég az érsekújvári Porcinkula egyházi ünnepen, nagy sikere volt a vidéki tájolás céljára ugyancsak alkalmas, játszóházas sátrunknak. Az ilyen jellegű bemutatóinkra magunkkal vihetjük a szakma avatott mestereit, a népművészeket. Később pedig csatlakoznának hozzájuk azok, akik a Regionális Művelődési Központ hetente ismétlődő tanfolyamain tanulták a népi mesterségek valamelyikét. Természetesen, elsősorban azokat, akik ügyes tanítványoknak bizonyultak” – árulta el terveiket Magyar Béla.
A városlakók már most örömmel fogadták a hírt, hogy a sok új program mellett bolt is nyílik a központban. Egyesek már a Porcinkula egyházi ünnep alkalmával felállított vásári standjukban érdeklődtek a felől, hol lehet majd megvásárolni a bemutatott népművészeti termékeket. Többen említették, hogy külföldre, távoli rokonokhoz és ismerősökhöz indulva többnyire olyan helyi jellegű emléktárgyat keresnek, amivel örömet szerezhetnének szeretteiknek. Csakhogy azt nincs hol megvásárolniuk. A tervek szerint szeptember végén megnyíló boltban azonban nem csupán kész termékek lesznek megvásárolhatók. Itt árulják majd a mesterek számára olykor nehezen beszerezhető természetes alapanyagokat is. A kiállítással egybekötött megnyitóra helyi és vidéki érdeklődőket egyaránt várnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.