Színkombináció egy gazdag palettáról

A Pressburger Klezmer Band nem új zenekar a hazai porondon, jövőre lesznek tízévesek, és magukat az etno-worldmusic-kategóriába helyezik, amit nagyon okosan tesznek. Abban a klezmerben ugyanis, amit ők játszanak, ugyanannyi a hagyománytisztelet, mint az alkotó- és kísérletező kedv.

A Pressburger Klezmer Band nem új zenekar a hazai porondon, jövőre lesznek tízévesek, és magukat az etno-worldmusic-kategóriába helyezik, amit nagyon okosan tesznek. Abban a klezmerben ugyanis, amit ők játszanak, ugyanannyi a hagyománytisztelet, mint az alkotó- és kísérletező kedv. Szlovákia első zsidó zenét játszó együtteséről van szó, ráadásul remek érzékkel csaptak le a www.klezmer.sk internetes címre is, így ha bárki a világon beüti ezt a címet, az ő honlapjukon találja magát. Idén két CD-t is piacra dobtak, mi most a második, Shalom cíművel fogunk foglalkozni, azon egyszerű oknál fogva, hogy pontosan egy hét múlva, szeptember 16-án keresztelik egy várhatóan forró hangulatú koncerten a pozsonyi Zrkadlový Háj művelődési házban.

A zenekar háza táján az utóbbi évben történt változások ezen a lemezen alaposan tetten érhetőek. Először is: júliustól állandósították a szerb tangóharmonikásukat, Snežana Jovičot, így várhatóan még több lesz a balkáni elem a zenéjükben. Ez az örömteli dolog most még nem igazán tapasztalható, mivel a Shalom című anyagot a klezmer-körökben ismert lengyel énekessel, Andre Ochodlóval vették fel, és érezhetően ő volt a főnök a stúdióban. A lassú, érzelmes számok dominálnak, a hangulat viszszafogott, csak néha szabadul el a hegedű és a klarinét. Ochodlo előadásmódja az én fülemnek túlságosan szentimentális, néhol túlfűtött, szenvelgős. De persze a klezmer a szélsőséges érzelmek zenéje (is), nem hiába játszották eredetileg lakodalmakon. Első hallásra tehát az volt a benyomásom, hogy az énekes „rátelepedett” a zenekarra, saját ízlését kényszerítve rá a derék pozsonyiakra. Aztán tizedszerre már tisztult a kép, és most inkább afelé hajlok, hogy a derék pozsonyiak kirándultak egy más területre. A közép-kelet-európai zsidó tánczenének ugyanis sok ága van. Az egyik egyenesen arabos hangzású, annak az arab hatásnak köszönhetően, ami a zsidóságot Palesztinában érte. A II. világháború és a pogromok miatt a klezmer gyakorlatilag eltűnt Európából, az Egyesült Államokban maradt fenn, ahol újabb hatások érték, a jazz és a blues. Azok az USA-beli zenészek hozták vissza szülőföldjére, akik gyökereiket jöttek felkutatni. Ezért ma már a reggae-elemektől kezdve az oroszos harmóniákon át a latinos futamokig sok minden elfér benne. A lengyel énekes erről a gazdag palettáról a sanzonosabb, merengősebb, már-már Kurt Weil-es színkombinációt választotta, és amit ki akart fejezni, azt maradéktalanul sikerült is kifejeznie. A Shalom ősi jiddis dalok gyűjteménye, nem bővelkedik váratlan begyorsulásokban, ütemváltásokban, nem kifejezetten bulizós-táncolós lemez, inkább amolyan csendes, búsulós. Még egy tangó is van rajta. Ochodlo úgy énekli, hogy szinte „hallani a könnyeket” az arcán.

SHALOM – André Ochodlo & Pressburger Klezmer Band (Pavian Records, 2004)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?